VABAS ÕHUS

Lühike juhend talispordi jäädvustamiseks

Siin on 7 nõuannet rabavate talispordikaadrite jäädvustamiseks Richard Walchilt, auhinnatud spordi- ja tegevusfotograafilt, kes on juba aastakümneid lumiseid võtteid pildistanud.
Sinist ja punast talveriietust kandev lumelaudur eemaldub vaatajast lumisel mägimaastikul sinise taeva all. © Richard Walch.

Kiiresti liikuva tegevuse jäädvustamine lumistes kohtades on unikaalne väljakutse.

Mägedest alla kihutavate julgete sportlaste jäädvustamisel jahite alati paremat kiirust ja suuremaid trikke. Teie akud tühjenevad külmas õhus kiiresti. Sõrmed, mis tavaliselt päästikule vajutavad, muutuvad külma käes jäigaks. Ja päike paistab mäenõlvadel eredalt.

Richard Walch, kõrgelt hinnatud professionaalne spordifotograaf ja Canoni saadik, ei lase end neist raskustest heidutada.

„Aja jooksul olen õppinud, et mäele jõudes pead sa olema hästi varustatud,“ ütleb ta. „On vaja õiget varustust, sest kui seal üleval mäel olles midagi valesti läheb, ei ole ruumi vabandusteks.“

Selleks, et tagada täielik valmisolek hingematvate talviste fotode jäädvustamiseks, on siin Richardi lumespordi fotograafia nõuanded.

Lumelaudur haarab käega lund. Pildistatud Canoni kaameraga. © Richard Walch.

Richard jäädvustab profi lumelaudurit Bene Meierit, kes sõidab mäest alla Kamtšatkal, Venemaal. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS-1D X Mark III. © Richard Walch.

1. Planeerige oma päev vastavalt valgusele. Aga olge paindlik.

Richard soovitab jälgida valgust, kuni see õigesti langeb - ja olla kannatlik.

„Nii päikesetõus kui ka -loojang pakuvad ilusaid valgustingimusi pildistamiseks mäenõlvadel. Canon EOS R50 kaamera sobib suurepäraselt nõrga valgusega tingimustes, nagu päikesetõus ja -loojang, pildistamiseks. Selle DIGIC X protsessor on tehniliselt väga arenenud, suutes pakkuda häid tulemusi ka siis, kui kasutate nõrga valguse kompenseerimiseks natuke kõrgemat ISO väärtust.“

Hoolimata sellest, et EOS R50 on algajale sobiv kaamera, suudab see jäädvustada kuni 15 kaadrit sekundis. See tähendab vähem aega kaadrite vahel ja rohkem aega hetke jäädvustamiseks ilma pildikvaliteedis järeleandmisi tegemata.

Richard hoiatab siiski, et ei tohiks lootma jääda kitsale ajaaknale. Pigem peab olema valmis veetma mäel terve päeva.

„Mägede ei saa ilma kunagi väga täpselt ette ennustada ja see võib ka väga kiiresti muutuda. Soovitan võimalikult vara mäele minna,“ ütleb ta. „Nii olete juba kohal nende täiusliku valgusega hetkede jaoks.“

Suusataja teeb Kamtšatkal lumistelt mägedelt tagurpidi saltot. Pildistatud Canoni kaameraga. © Richard Walch.

Richard kasutab kalasilmaobjektiivi, et jäädvustada freestyle-suusataja Sven Kueenle'i tagurpidi salto sooritust Kamtšatkal, Venemaal. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS-1D X Mark III, EF 15mm f/2.8. © Richard Walch.

2. Looge oma subjektiga side.

Mis tahes spordiala pildistades on tähtis luua oma subjektiga dialoog, et saaksite üheskoos teha vapustava foto.

„Sportlasega pildistades alustate ühise eesmärgiga, sest tahate mõlemad tabada seda erakordset pilti.“

Richard ütleb, et peamine on tasakaalustada teie kui fotograafi oskused ja sportlase osavus. „Ma võin sportlasele öelda, kas see on pildistamiseks sobiv koht või mida on vaja, et seda fotogeenseks muuta. Aga kõigepealt küsin alati: „Kus sa end mugavalt tunned? Kus saad sa mulle oma parimat külge näidata?“ Siis saate koos loominguliselt tegutseda.“

Päikesetõus Alpides, pildistatud Canoni kaameraga. © Richard Walch

Päikesetõus Alpides, pildistatud külmades temperatuurides (ja lisaakuga) EOS-1D X Mark II kaameraga. © Richard Walch.

3. Kaitske end ja oma kaamerat külma eest (ja võtke kaasa lisaakud).

„Külmaga on nipp, et kui oled külmas, siis jää ka külma. Kui astute külmast õuest sooja tuppa, tekib teie kaamera objektiividele kiiresti udu, seega on targem oma varustus selleks päevaks õue jätta,“ ütleb Richard.

„Lisaks kurnab madal temperatuur kaamera akut, mistõttu tuleks alati kaasa võtta ka kaks lisaakut.“

Loomulikult läheb kõht tühjaks, seega võtke kaasa piisavalt suupisteid. Richard ütleb, et keskendumiseks tuleb hoida kõht täis ja püsida soojas.

"Külmad käed raskendavad ka varustuse käsitsemist, seega võtke kindlasti kaasa soojad kindad ja tugevad UVP-päikeseprillid, et kaitsta silmi päikesevalguse ja sätendava lume eest. Võtke kaasa ka tugev, isoleeritud seljakott, et kaitsta oma varustust, kui peaksite kukkuma.“

Mis puutub kaamera külmakindlusse, siis mõnel Canon EOS R süsteemi kaameral on ilmastikukindlus, mis aitab kaitsta kõiki ühenduskohti, kruvisid ja avasid jääkide, sealhulgas ka lume eest.

Suusataja sõidab mäest alla, pritsides lund. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS-1D X Mark II. © Richard Walch.

Richard püüab külmutada hetke, jäädvustades Sven Kueenle'i Austria Montafoni mäenõlvadelt alla sõitmas. © Richard Walch.

4. Valige pildistamiseks õige asend ja minge siis eest ära.

Õige koha valimine mäel on sama tähtis kui õige valguse valimine. Natuke katsetamises ei ole midagi halba, kuid on mõned kindlad asendid, millest tasub pildistamist vältida.

„Kui jäädvustate mägedes altpoolt üles, siis jääb nõlv pildile laugena. Pildi tegemiseks olge kas subjektiga ühel kõrgusel või ainult natuke allpool.“

Sõltumata sellest, kus te otsustate end sisse seada, jälgige, et te ei juhiks tegevust üle. Laske sportlasel - olgu see siis suusataja, lumelaudur, bobisõitja või keegi muu - teha oma tööd.

„Poseeritud võtteid tuleks samuti vältida – kõige parem on pildistada nö kolmanda osapoolena, kus subjekt vaatab oma raja suunas.“

Loomulikult on hetki, mil soovite jäädvustada portreefotot. Kuid Richard ütleb, et seda ei peaks tegevusest eraldi hoidma.

„Portreede tegemiseks on kaks lähenemist – kas lähedalt tehtud portree, kus räägite pildistatavaga, või eemalt tehtud hetkefoto. Ärge valige midagi vahepealset.“

Suusataja sõidab mööda lumist mäge alla, taustal paistab päike. Pildistatud Canoni kaameraga. © Richard Walch.

Richard jäädvustab professionaalset suusatajat Johanna Holzmanni, kes sõidab läbi Austria suurima liustikuala Stubaier Gletsche. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5. © Richard Walch.

5. Suunake kaamera päikese poole ja visake lund.

Tavaliselt tuleks vältida kaamera päikese poole suunamist. Kuid Richard ütleb, et see on reegel, mis on loodud rikkumiseks.

„See on tõeline õnnistus, kui mägedes paistab kasvõi killuke päikest. Ärge peljake otse päikesesse pildistamist – nii võite saada parimaid talvespordi pilte.“

Enne kui suunate objektiivi päikese poole, peate siiski jälgima, et te ei laseks pildile liiga palju valgust.

„Parim viis ülesärituse ennetamiseks on kasutada särikiirust 1/2000 s, ava f/8 ja ISO 200. Kui pildistate automaatrežiimis, siis kompenseerige säri +1 kuni +3 sammuga, vastasel juhul jäävad teie pildid liiga tumedad.“

Kui leiate õiged määrangud, on saadud efekt seda väärt.

„Päike valgustab lund, mis tuiskab ümber suusataja või lumelauataja. Kui suudate pildistada nii, et päike jääb otse inimese taha, siis on veelgi parem. Praeguse aja objektiivid on tõesti võimsad.“

Richard ütleb, et on ka praktilisi viise, kuidas päikest kasutada. „Kui saate, siis visake peotäis lund õhku ja pildistage otse päikesesse – see loob imelise efekti.“

Richard Walch seisab Canoni kaamera ja RF 24-240mm F4-6.3 IS USM objektiiv käes ning vaatab lumist mereranda.

Richard reisis Arktikasse tagasihoidliku Canon EOS RP kaamera ja kompaktse RF 24-240mm F4-6 3 IS USM objektiiviga. Ta ütleb, et objektiivi kerge kaal, 10-kordne suumivahemik ja optiline pildistabilisaator teevad sellest täiusliku objektiivi pildistamiseks kõikjal, kuhu soovite reisida vähese pagasiga, kuid siiski olla valmis igaks olukorraks, näiteks mäenõlvadel.

Lähivõte Canoni EOS R7 kaamera režiimikettast, mis on käsitsirežiimis (M).

Kui pildistate lumistel nõlvadel, soovitab Richard seadistada kaamera käsitsirežiimile (M), mis annab teile täieliku kontrolli kõigi määrangute üle.

6. Kasutage õigeid määranguid lumise tausta ja kiiresti liikuvate subjektide jaoks.

Lumistes tingimustes pildistades on üheks pildi osaks need uhked valged mäetipud. Kuid puhas valge lumi on ka väga valgustpeegeldav.

„Nüüd peame natuke tehnikast rääkima. Kaamera sensor on kalibreeritud hallile. See mõistab halli peegeldust. Seega: kui stseen on valdavalt valge, tuleb seda korrigeerida.“

Õnneks on võimalusi lume arvesse võtmiseks.

„Selleks, et lumi ei näeks palju valget sisaldavatel piltidel hallina välja, on minu lähtepunktiks teatud määrangute kombinatsioon.“ Richard soovitab panna kaamera M-režiimi (manuaalne), seadistada säriaeg 1/2000 s, ava f/8 ja ISO 200.

Lisapunktide saamiseks soovitab Richard, et värviline jope näeb eriti silmatorkav välja lumisel taustal.

Lisaks kaamera seadistamisele lumivalge maastiku jaoks, peaksite selle ette valmistama ka kiirelt liikuva laskumise jaoks.

„Nipp on juhtida iseteravustamist, mis tähendab seda, et kui näete subjekti, tuleb kohe „tulistama“ hakata. Iseteravustamine õpib kaadrist kaadrisse – saab aru, millises suunas teie subjekt liigub ja kui suur on selle liikumiskiirus, hakates ennustama järgmise pildi asukohta.“

Suusataja sõidab mäest alla, ümbritsetud lumest. Pildistatud Canoni kaameraga, © Richard Walch.

Siin jäädvustab Richard Legs of Steel'i liiget Bene Meierit, kes sõidab freeride stiilis mäest alla Hainesis, Alaskas, USAs. Pildistatud kaameraga Canon EOS-1D C. © Richard Walch.

7. Võtke kaasa kaamera, mis sobib töö jaoks.

Richard ütleb, et alates sellest, kui ta hakkas lumelauaspordi juhtivate ajakirjade jaoks pildistama, on kaamerate osas palju muutunud.

„Mäletan, kuidas pildistasin Fleck Glacieris ja pärast esimest nädalat sõitsin Vancouverisse laborisse ning andsin sinna 20 rulli filmi. Kolm tundi hiljem sain need tagasi ja hakkasin nutma. Sest iga võte oli alasäritatud,“ ütleb Richard. „Slaidifilmi puhul oli võte juba nurjunud, kui pool sammu alla pildistasid.“

Tänapäeval on sellised filmitöötlemise probleemid tänu digitaalsele montaažile täiesti välditavad. Kuid tuleb siiski jälgida, et kaasas oleks õiget tüüpi kaamera ja varustus.

„Suusanõlvadele minnes on teil vaja kaamerat, mis oleks võimas ja kompaktne,“ rääkis Richard. „Lisaks on teil vaja pildiotsijat, kuna tihtipeale on mägedes liiga ere, et ilma ekraanita õige pilti kadreerida. Kui tahate jäädvustada kiiret liikumist, siis peab teie kaameral olema kiire kaadrisagedus – alates 5 kaadrist sekundis.“

Canon EOS R7 ja Canon EOS R8 on suurepärased kaaslased mäenõlvadele. Mõlemal on äärmiselt kiire sarivõtte kiirus ja kahepiksliline CMOS-iseteravustamine II kiireks ja täpseks teravustamiseks. Nii EOS R7 APS-C sensor kui ka EOS R8 täiskaadersensor jäädvustavad teravalt täpseid pilte.

„Lihtsalt proovige,“ ütleb Richard. „Peab katsetama ja leidma oma stiili. Nii et ärge olge häbelikud. Hakake pildistama."

John Marshall

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R50

  Looge enneolematut sisu selle EOS R peeglita kaameraga – teravad fotod ja 4K videod ning otseülekanded. Kõik ühes spetsiaalne seade.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R6 Mark II

  Fotod või video, tegevus või portreed – EOS R6 Mark II jõudluse ja pildikvaliteedi hübriid laseb teie loovusel lennelda.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R7

  Avastage loodust kaameraga, mille kompaktne APS-C korpus pakub erakordset kiirust ja pildikvaliteeti.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R8

  Valige täiskaadriline fotograafia ja video ning viige ellu oma loomingulised ambitsioonid.
 • CANONI OBJEKTIIVID

  RF 28mm F2.8 STM

  Õhuke ja kerge lame objektiiv reisimiseks ja tänavafotograafiaks koos mitmekülgse 28 mm fookuskauguse ning kiire maksimaalse f/2.8 avaga.
 • RF-objektiivid

  RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

  Väike, kerge ja ülilai suumobjektiiv, millel on mitmekülgne 10–18 mm fookuskaugus, mis sobib täiuslikult reisi- ja maastikufotograafia ning videoblogimise jaoks.
 • Ülilainurk-suumobjektiiv

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktne ja kerge RF 15‒30 mm suumobjektiiv, ideaalne reisimiseks, sealhulgas linnamaastike, maastike ja arhitektuuri jäädvustamiseks ning liikumise pealt videoblogimiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Väike ja imeliselt kerge RF seeria 24–50 mm suumobjektiiv, mida saate kasutada iga päev reisimise, maastike ja muu jäädvustamiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

  Mitmekülgne 10-kordne objektiiv EOS R süsteemi jaoks – suur paindlikkus ühes kaasaskantavas objektiivis.
 • Seotud artiklid