PORTREEFOTOGRAAFIA

Olge loominguline: kuidas pildistada abstraktseid portreesid

Lisage oma portreedesse veel üks element, katsetades mitmiksäri, valgusega maalimist, varjudega mängimist ja muud, luues nii imelisi abstraktsioone.
Värvilised valgusketid on keeratud mustal taustal, käsi puusal seisva modelli ümber.

Inimkuju abstraktsioon on kunstiajaloo vältel võtnud mitmeid erinevaid vorme, alates Picasso kubistlikest vormidest kuni Henry Moore'i skulptuurideni. Fotograafias võib abstraktne portree pakkuda meile teistsugust reaalsust kui igapäevased näod ja kehad, mida me kõik oleme harjunud nägema. Reeglid puuduvad, pole vaja teravust ega täpsust. Selle asemel, et jäädvustada meie subjektide täpset kujutist, saame oma piltide kaudu väljendada kontseptsioone ja emotsioone. See on ka suurepärane viis katsetada oma kaameraoskusi ja võimalus lõputult katsetada ja mängida.

1. Mängige varjudega

Selles mustvalges pildid on modelli peast tehtud lähivõte mustal taustal, mandala varjud langevad ta otsmikule ja üle ülejäänud näo.

See mustvalge portree annab ideaalselt edasi valguse ja varju mängu. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/500 s, f/4 ja ISO100.

Modell istub päikese käes mustal taustal, tema ees statiivil on mandala muster, mis tekitab tema nahale varju.

Ümar mandala kujutis on ereda päikese ja subjekti vahele paigutatud, et tekitada huvitavaid varje. Canon RF 85mm F2 Macro IS STM on sellist laadi lähiportreede tegemiseks ideaalse fookuskaugusega.

Miks mitte luua huvitavaid valguse ja varjude mustreid oma portreefotole? Valguse sisselaskmiseks oleks vaja eset, mille sees on vahed või augud. Seda tüüpi valguse blokeerijaid nimetatakse gobodeks (lühend inglise keelsest sõnast „go-betweens“). Tõenäoliselt leiate kodust mitmeid esemeid, mis võiksid selleks sobida. Õhuliselt kootud tekid, radiaatorikatted, ribakardinad, nõrutajad või isegi puuoksad või metallist aialauad võiksid kõik selleks sobida. Siin oleme kasutanud ümmargust mandala mustriga malli. Loomulikult võite ka paksema paberi ja käsitöönoa abil luua ise oma gobosid.

Goboga selgesti eristuvate varjude loomiseks tuleks kasutada teravat valgust. Otsene päikesevalgus sobib ideaalselt, kuid võite kasutada ka taskulampi, elektripirni või Speedlite’i välklampi. Mida väiksem on valgusallikas, seda teravamate piirjoontega ja selgemad on varjud. Asetage gobo näole võimalikult lähedale ja kui kasutate kunstlikku valgust, viige valgusallikas kaugemale ja kustutage kõik ülejäänud tuled. Abstraktsete portreefotode puhul on hea see, et teil ei ole kvaliteetsete piltide jäädvustamiseks ilmtingimata vaja professionaalsel tasemel seadmeid. Suurepäraselt sobiks algajatele mõeldud digipeegelkaamera, näiteks Canon EOS 850D koos komplekti kuuluva objektiiviga, näiteks portreeobjektiiviga. Kaamera sätetest soovitame kasutada ava etteandega automaatsäri režiimi ning lisada ühe või kaks negatiivset säri nihet, et varjud jääksid ilusad ja sügavad.

2. Jäädvustage sürrealistlikke peegeldusi

Kaamera on maapinnale lähedal ja sihib üksteise peal asetsevaid peeglikilde.

Mõned peeglikillud aitavad luua portreedesse erilist õhkkonda. Canon EOS R6 kaamera pööratav vedelkristallekraan on selliste madalate piltide tegemisel väga kasulik.

Maas on peeglikillud, millest suurimal peegeldub eemale vaatava mehe pea ja ülakeha.

Kujutage isiksusest ja omapära läbi katkiste peeglikildude. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/60 s, f/22 ja ISO640.

Peeglid võivad tekitada tugevaid tundeid iseenda ja oma identiteedi suhtes, seega sobivad need suurepäraselt abivahenditeks abstraktsete portreede tegemisel. Peeglite kasutamisel tuleb nurgad õigeks saada ja subjekti peegeldada. Peate ka otsustama, kas keskendute peegeldunud kujule või peeglile, kuna need asetsevad erinevatel teravustamistasanditel. Kui tahate, et mõlemad oleksid teravad, võite proovida väiksema ava kasutamist nagu näiteks f/16, kuna see muudab väljasügavuse suuremaks.

Peegli abil saate pildistada mitmeid abstraktseid pilte, katsetada autoportreedega ning nurkade loomisega. Kui teil on väike käsipeegel, võite lasta oma subjektil seda oma näo lähedal hoida, et luua sürrealistlik portree, kuid võite ka kasutada mitut suurt peeglit, mille abil saate luua lõpmatuse efektiga lõputu pildi.

3. Maalige valgusega nägusid

Värvilised valgusketid on keeratud mustal taustal seisva modelli pea ja ülakeha ümber.

Värvilised valgusketid suudavad luua dramaatilise ja fantastilise efekti. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM: 44 mm, 8 s, f/16 ja ISO100.

Modell seisab, käsi puusal, statiivile kinnitatud kaamera ees. Mees hoiab tema selja taga värvilist keerlevat LED valgustit.

Kui soovite pikka säri abil oma subjekti ümber pöörlevaid valgusjooni tekitada, võite kasutada taskulampi või keerutatud LED valgusteid (sellised, mida saate kodus valmistada või lõbustuspargist osta).

Kuigi meie kogeme reaalsust ühest hetkest teise, on kaamera võimeline jäädvustama erinevaid ajavahemikke ainsal pildil koos. Pikk säritus võimaldab meil säriaega pikendada, et tekitada erinevaid abstraktseid efekte, ning üheks kõige erilisemaks efektiks on valgusega maalimine.

Liigutades valgusallikat, näiteks värvilist taskulampi, kaadri sees mitme sekundi pikkuse säriaja jooksul, saate luua hämmastavaid valgusjooni. Portreefotosid valgusega malides peate pildistama pimedas ruumis (ei pea olema täiesti pime); paluge oma subjektil võimalikult liikumatu olla ja kinnitage kaamera statiivile. Õiged säri sätted sõltuvad taskulampide tugevusest ja ümbritsevast valgusest, kuid hea on alustada käsirežiimis, säriajaks 13 sekundit, ava f/16 ja ISO100. Vajutage pildistamise nupule ja liigutage seejärel sujuvalt ja lainetavalt taskulampi või teisi valgusallikaid ümber subjekti, et valgusega maalida. Efekt muutub sügavamaks, kui maalite nii subjekti ees kui ka taga, suunates taskulambi valguse subjekti näo poole, et ka seda valgustada – ärge unustage seda teha küljelt, et te ise pildile ei jääks.

4. Pildistage läbi klaasi

Mees hoiab kaamerat oma silma ees ja pildistab modelli läbi klaasist ukse, millel on näha veepiisku.

Läbi klaasi pildistamisel võivad pildid tulla natuke hägusad või varjata subjekti; samal ajal aitab vesi klaasil luua erilist õhkkonda.

Suletud silmadega naine vaatamas külje suunas. Ta ei ole fookuses ja pilt on tehtud läbi klaasi, millelt voolavad veepiisad.

Lai f/2.8 väärtusega ja Canon RF 50mm F1.8 STM objektiivi teravus võimaldavad meil aknal olevaid veepiisku jäädvustada, samal ajal kui taustal olev nägu on hägune. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6: 1/200 s, f/2,8 ja ISO320.

Poolläbipaistvad pinnad sobivad suurepäraselt abstraktsete portreede tegemiseks. Kui paigutate jääklaasi, õhukese siidi või mõne muu poolläbipaistva objekti subjekti ja kaamera vahele, varjab see detaile, kuid jätab mulje, et tegemist on ebamaisest iludusest tehtud portreefotoga. Proovige paigutada oma subjekt akna ühele poole, et ta oleks näoga valguse poole, seejärel pildistage akna tagant. Katsetage erinevaid teravustamispunkte. Võiksite pinna selliselt teravustada, et taustanägu oleks hägune. Veepritsmed klaasil võivad luua võrratu melanhoolse meeleolu, eriti pilves päeval pildistades.

5. Rakendage mitmiksäri

Naise nägu- ja õlgasid kaunistavad punased ja sinised värvipritsmed.

Portree pildistamine heledal taustal võimaldab kasutada topeltsäritust, et subjekti kontuur oleks jäädvustatud. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/250 s, f/5 ja ISO100.

Kaamera vedelkristallekraanil on näha naise pead ja õlgu eresinise taeva taustal, millele on pritsitud sinist ja punast värvi.

Mitmiksäri režiim Canon EOS R6 kaameral võimaldab meil portreedesse kõike, mis meeldib. Jäädvustasime värvipritsmed, et tulemus elavam tunduks.

Teie Canoni kaamera mitmiksäri režiim võimaldab teil mitut fotot omavahel liita, luues nii kontseptuaalseid pilte ja abstraktseid efekte. Efekt on inspireeritud vanast filmikaamera tehnikast, mis näitab ühte ja sama filmikaadrit kaks korda. Kuid Canoni kaameraga, nagu EOS R6, saate saavutada täiesti uue taseme. Tehke pärast kaamera sätetest säri arvu valimist oma esimene foto; teise pildi tegemisel näete eelmist pilti reaalajas teise kaadri kohal, mis aitab kaadrid üksteisega harmooniliselt liita. Sama efekti saavutab ka järeltöötluse käigus, kasutades Canon Digital Photo Professionali (DPP).

Topeltsäritusega portreede tegemisel proovige kadreerida oma subjekti profiili, et tema siluett paistaks eredal taustal, näiteks taeva või akna taustal. Teine kaader kohandub pea kontuuriga. Teise kaadri (või kolmanda, neljanda või viienda) osas pole loomingulistel võimalustel piire. Võite kasutada linnapilti või looduspilti, valida objekti, mis on subjektile südamelähedane, jäädvustada looma või isegi fotole teise inimese panna.

Järgmine kord, kui hakkate portreed pildistama, suhtuge sellesse teisiti ja väljendage ennast kunstiliselt, kasutades nimetatud nõuandeid.


Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • Pikkade blondide juustega punases kliendis naine istub udusel päeval lossiaknal. Pildistas Rosie Hardy.

  PORTREEFOTOGRAAFIA

  Muinasjutulised portreed

  Rosie Hardy kümme parimat näpunäidet meeldejäävate muinasjutuliste piltide loomiseks.

 • Lillal taustal portree mehest, kelle nägu on järeltöötluse käigus pikemaks venitatud.

  LOOMINGULINE FOTOGRAAFIA

  Katsetage seitset erinevat stiili

  Viige oma fotograafia uuele tasemele ja looge värskete stiilide abil vapustavaid pilte.

 • PORTREE

  Vähemuse portreteerimine koos tunnetega

  Mittebinaarne fotograaf Louis Painter räägib geikogukonna fotografeerimisest.

 • Portreefoto lillal taustal naisest, kes kannab suurt rohelist kaelakeed ja sinist baretti.

  KODUSED PROJEKTID

  Looge endale kodune stuudio

  Tutvuge välgu kasutusvõimalustega ja õppige jäädvustama vapustavaid portreesid ka väikese eelarvega.