A time stack image showing a tulip blooming.

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Ajas tabatud hetked: looge intervallvõtetest mitmekihiline foto

Aja kulgu näitavate aegvõtte videote loomine on küll väga põnev, aga paraku ei saa seda tulemust seinale riputada. Samas on võimalik luua aegvõtte fotodest üks mitmekihiline koondpilt. Mitmekihilise foto loomine sarnaneb paljuski aegvõtte video loomisele, kuna ka seal tuleb teha järjest mitu pilti. Aga selle asemel, et nendest videot kokku panna, võetakse mitmekihilise foto loomiseks kaadrite erinevad alad ja koondatakse need kokku üheks vapustavaks pildiks. Sellisel koondpildil saab samuti liikumist või aja möödumist (nt öö ja päeva vaheldumist) kujutada.

Selles artiklis selgitame, kuidas saate sisseehitatud intervalltaimeriga kaamera abil aegvõtte fotosid jäädvustada. Tegemist on lihtsa tehnikaga, mida saate ka enda kodus või aias järele proovida. Meie jäädvustasime tulbi õielehtede liikumist pärastlõunast õhtuni, kuid seda tehnikat saab kasutada mis tahes aeglaselt muutuva subjekti juures. Näiteks võib proovida pildistada sulavat jäätist või päeva- ja õhtuvalguses muutuvat maastikku. Kui see on tehtud, ühendame jäädvustatud kaadrid üheks koondpildiks, et luua tõeliselt silmapaistvat väljatrükki.

1. Jäädvustage aegvõte

Valige koht

A photographer frames up his subject: a tulip growing in his garden.
Mitmekihilise foto loomisel on kõige olulisem mõelda asukoha peale. Kaitske oma kaamerat ootamatute ilmastikutingimuste eest, nagu vihm, lumi jne.

Asetage oma kaamera statiivile ja valige nurk, kust pildistada soovite. Pidage meeles, et kaamera peab mitu tundi paigal püsima, seega valige koht, kuhu inimesi niisama ei satu. Kui ilmateade lubab vihma, siis kaitske oma kaamerat või pildistage hoopis aknast. Kõige parem on valida tuulevaikne päev, kuna tugev tuul paneb lille liikuma. Veenduge, et aku oleks laetud. Tulbid avavad oma õielehed täielikult keskpäeval, et püüda kinni võimalikult palju päikesevalgust. Selle järgi plaanisime ka oma võttepäeva.

Kasutage lihtsat tausta

A black back drop is used to make tulips stand out.
Lihtne taust aitab mitmekihiliste fotode loomist tunduvalt lihtsamaks muuta.

Kui jäädvustate lille või mõnda sarnast subjekti, siis asetage selle taha lihtne taust. See aitab lille ülejäänud aiataimedest eristada ja muudab hilisema võtete kombineerimise samuti lihtsamaks. Me riputasime lille taha mustast riidest kanga, kuid võite ka teiste värvidega katsetada. Selleks et taust oleks alati tume, kontrollisime, et sellele ei paistaks otsest päikesevalgust.

Määrake säriaeg

Seotud artiklid
A women touches a paper star hanging from her ceiling.

TOAS PILDISTAMINE

Imelised kodused projektid: kolm loomingulist ideed

Olge kodus loomingulised. Nõuanded kinemaatiliste portreede, abstraktsete makrofotode ja intervallvideote loomiseks.

Tulips in a garden framed by trails of light.

AIAS PILDISTAMINE

Olge koduaias loomingulised: kolm põnevat tehnikat

Lõbusad projektid, mida kodus proovida – alates valgusega maalimisest kuni tähtede jäädvustamiseni.

How to shoot time-lapse films

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Kuidas jäädvustada intervallvideoid

Avastage EOS intervallvideote maailm ja tehke seda otse oma kodust.

The Aperture priority mode settings on a Canon EOS 5D Mark IV.
Mitmekihiliste fotode loomiseks sobib ideaalselt ava prioriteediga režiim (Av), kuna kaamera kohandab säriaega vastavalt muutuvale valgusele, säilitades teie määratud ava suurust.

Säriaja pikkus sõltub nii subjektist kui ka valgusest. Kuna valgus muutub päeva jooksul pidevalt, sobib aegvõtte jäädvustamiseks ava prioriteediga režiim. Sellega saate fikseerida ava suuruse ja ISO-valgustundlikkuse, kuid lasete kaameral säriaega vastavalt valgustingimustele muuta. Määrake ava väärtuseks näiteks f/8 ja ISO-valgustundlikkuseks 100 – see aitab viia taustamüra miinimumini. Pärast subjekti teravustamist aktiveerige objektiivis käsitsi teravustamine, et see püsiks lõpuni fikseerituna.

Mõelge ka pildikvaliteedile. RAW-failid pakuvad valguslaikudes ja varjudes rohkem detaile, andes teile võimaluse üle- või alasäritus parandamiseks. Kui te ei tunne ennast RAW-failide redigeerimisel veel enesekindlalt, valige RAW+JPG, kuid pidage meeles, et selle jaoks on vaja suuremat mäluruumi.

Kontrollige valgust

A reflector blocks light from hitting the tulips in frame.
Päikesevalguse blokeerimine ja selle asendamine kunstliku valgusega aitab teil saavutada ühtlasemat tulemust.

Ühtlane valgus aitab teil võtteid paremini ühendada, kuid selle saavutamine võib olla keeruline. Kui võimalik, siis minimeerige päevalguse rolli valgustingimuste loomisel. Selleks on mitmeid võimalusi. Näiteks saab päikesevalgust blokeerida peegeldi või tekiga. Lille valgustamiseks võib siis kasutada lampi või tugevat taskulampi. Teine võimalus on kasutada Speedlite’i või välist välku, et valgustada rohkem kui päevavalgus.

Määrake intervallid

The Interval settings screen on a Canon EOS 5D Mark IV.
Mitmekihiliste piltide loomine on pikk protsess. Selle lihtsustamiseks võite valida kaamera, mis võimaldab intervallvõtete pildistamist. Selleks sobib näiteks Canon 5D Mark IV, mida ka meie kasutasime, Canon EOS 90D, EOS RP, EOS 250D või EOS M6 Mark II.

Avage kaamera menüüst intervallvõtte seadistused. Seal on kaks peamist tegurit. Intervallseadistusega saate määrata võtete vahele jääva aja ja vahemiku seadistus oleneb teie kaamerast. Osad kaamerad võimaldavad määrata kuni 30-sekundilisi intervalle, teised isegi 59-minutilisi ja 59-sekundilisi. Mõne kaamera puhul on võimalik seadistada ka tunde, minuteid ja sekundeid. Meie pildi juures on tehtud pilt iga tunni tagant. Kui kaamera lubab, saab määrata ka sarivõtete arvu (kindel number või piiramatul hulgal). Kui kõik see on valmis, saate alustada pildistamist, vajutades katiku nuppu.

2. Ühendage oma võtted

Looge mitmekihiline foto

A tulip on the edit screen in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Valige Canoni pildindustarkvaras Digital Photo Professional (DPP) sobivad võtted ning ühendage need kohandamise ja kompositsiooni tööriistadega.

Kui mitme tunni jooksul on sari fotosid tehtud, saab need kõik üheks pildiks koondada. See koondpilt näitab vaatajale, kuidas subjekt päeva jooksul muutub. Valige pildid, mida soovite ühendada – võite valida mõne üksiku või siis palju pilte. Kuid pidage meeles, et mida rohkem pilte, seda kauem aega see võtab. Töödelge pilte, täiustage nende värve ja toone täpselt samamoodi nagu teeksite seda üksikute fotode puhul. Aja säästmiseks võite kasutada DPP tarkvara retseptifunktsiooni (Recipe).

Veenduge, et taust oleks ühtlane

An image of a tulip is tweaked in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
Kasutage kohandamise tööriista, et muuta kokkuliidetavate piltide taust ühtlasemaks.

Meie näite puhul on näha, et taust ei ole ühtlaselt must. Nende kohtade värvimiseks saame kasutada kohandamise tööriista ja vajadusel ala selektiivselt tumedamaks muuta. Seejärel saame alustada fotode üheks liitmisega, kasutades DPP tarkvara kohandamise ja kompositsiooni tööriistu. Kohandamise tööriistaga saab muuta need pildi alad tumedamaks, mida te kasutama ei hakka. Seejärel saab kompositsiooni tööriistaga valida teise pildi ja kaks pilti seadistuste Lighten (helenda) või Add (lisa) abil üheks liita. Salvestage loodud pilt ja korrake iga pildi lisamisel samu samme.

Siduge pildid üheks

Two images of tulips are merged together in Canon's Digital Photo Professional imaging software.
DPP tarkvaras saate valida, kuidas te oma pilte siduda soovite. Selles näites oleme kasutanud erinevas avanemisjärgus lille.

Fotode sidumiseks on saadaval palju pilditöötlusprogramme ja rakendusi, kuid nende põhimõte on sama. Asetage pildid üksteise peale ja valige alad, mida soovite oma koondpildi juures kasutada. Võite valida traditsioonilise sidumise, kus ühendate kaadrite servad, või siis katsetage teistsuguseid lahendusi. Näiteks võite proovida luua alumisele maastikufotole sarnanevat tulemust, kus on kasutatud erinevate võtete osasid.

Kui olete DPP tarkvaras piltide ühendamise põhitõed selgeks saanud, võite proovida ka teisi efekte, nagu pildiosade üheks lõimimine.

3. Printige mitmekihiline foto välja

Valmistage pilt ette

Kui fotod on üheks pildiks koondatud, võitegi printimisega alustada.

Kui mitmekihilised fotod on valmis, siis miks mitte need ka välja printida? Selline huvitav mitmekihiline lille pilt näeks raamituna teie seinal või kaminasimsil kindlasti väga uhke välja. Teine hea mõte on see kellelegi kingituseks viia. Printimiseks valmistumine on üsna kerge ülesanne ja seda saab teha paljudes pilditöötlusrakendustes. Olenemata sellest, millise kasuks te otsustate, on oluline kalibreerida ekraanil olevaid värve nii, et printer soovitud tulemuse prindiks.

Valige õiged seadistused

A time stack of tulips shown in a frame on a mantelpiece.
Õigete seadistuste valikuga tagate, et väljatrükid vastaksid ekraanil kujutatud värvidele. Nii saate oma koduseintele riputada tõeliselt ilusaid pilte.

Printimisprotsess võib olenevalt printerist natuke erineda. Professionaalsed printerid pakuvad näiteks pika kestvusega plakatisuuruses väljatrükkide printimist. Canon PIXMA PRO-10S printeriga saate printida kuni A3+ suuruses väljatrükke, kasutades 10-värvilist pigmendipõhist süsteemi, mis tagab ilusa värviedastuse.PIXMA PRO-100S kasutab 8-värvilist värvainepõhist süsteemi, mis võimaldab toota veelgi pikema kestvusega väljatrükke. Või kui soovite taset veelgi tõsta, valige Canon imagePROGRAF PRO-1000, mis prindib kuni A2-formaadis väljatrükke, kasutades 12-värvilist pigmendipõhist LUCIA PRO tindisüsteemi.

Kui valite ühe neist või mõne muu Canoni professionaalse printeri, saate kasutada Canoni lisandmoodulit Print Studio Pro, mis aitab teid printimisprotsessi juures. See lisandmoodul töötab hästi DPP tarkvara ja teiste pilditöötlusrakendustega. Selle abil saab muuta värvihaldusseadeid ja paberiprofiile, et saavutaksite täpselt sellise tulemuse, mida soovite.

Kui kasutate kodust fotoprinterit, nagu Canon PIXMA TS6350, mis oli ka meie valik, saate protsessi juhtida DPP tarkvaraga: valige Print (Prindi), Properties (Omadused), valitud paberitüüp ja seejärel määrake õiged seadistused. Parimate tulemuste ja kvaliteetsete väljatrükkide jaoks kasutage spetsiaalset paberit, nagu Canoni professionaalne fotopaber, ja printerit, millel on vähemalt 5-värviline tindisüsteem (nagu Canoni ChromaLife100 tinditehnoloogia, mis on kasutusel mudelis PIXMA TS6350).


Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde