A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

FOTOGRAAFIA SISERUUMIDES

Piltilusad projektid: kolm ideed loominguliste fotosessioonide jaoks kodus

Meie kodud kubisevad loomingulisest inspiratsioonist – sageli me lihtsalt ei märka seda. Vaadake lähemalt mõnda kohta, mida väga hästi tunnete, ja võite üllatuda – ning saada inspiratsiooni – kui palju subjekte ja stsenaariumeid seal oma kaameraga jäädvustada saaksite.

Üks parimaid võimalusi kodus loovuse lendu laskmiseks on proovida selliseid kaamera funktsioone, mida te varem kasutanud pole. Canon EOS 90D kaameral on aegvõtete tegemiseks näiteks intervall-meeter ning fookuse virnastamise funktsioon võimalikult teravate piltide loomiseks. Siin on teile inspiratsiooniks kolm siseruumides pildistamise ideed. Nii saate oma oskuseid lihvida, kaameraga uusi nippe õppida ja võite isegi uue lemmiku fotograafiavaldkonna avastada.

Kiirendus – jäädvustage lõbus aegvõtte video

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Ülevalt poolt jäädvustamine loob huvitava ja tasase mooduse eelkõige videote salvestamiseks. Statiivi kasutamine tagab stabiilsuse.

Näeme sageli aegvõttega videoid vaatemängulise linnamaastiku taha loojuvast päikesest, kuid sama paeluvaid aegvõtte videoid saab mugavalt jäädvustada ka kodus! Hea aegvõtte jäädvustamiseks tuleb vaatajale midagi uues perspektiivis esitleda. See võib olla midagi nii lihtsat nagu meie näites toodud küpsetamine ja kerkimise jälgimine: filmisime küpsiste valmistamist, küpsetamist ja võtmist.

Aegvõte annab ajamahukad ülesanded edasi vaid sekunditega, mistõttu sobib see suurepäraselt toiduvalmistamise filmimiseks. Mõelge läbi kõik, mida teil protsessi jooksul vaja läheb, seejärel asetage kõik koostisosad ja tarvikud alustuseks tasasele pinnale.

Mitmekülgse objektiiviga nagu Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II saate stseeni kohandamiseks sisse ja välja suumida ning selle 25 cm teravustamise kaugus tähendab, et pääsete tegevusele väga lähedale. Allpool on veel kolm näpunäidet lihtsa, kuid paeluva koduse aegvõtte video plaanimiseks.

1. Raamige kaader statiivil

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Statiivi kasutamine tagab sarivõtete või video jäädvustamise ajal järjepidevuse. See pakub stabiilsust ning tagab pildi ülesehituseks loomingulised võimalused. Juhul kui tuba on liiga pime, siis kasutage pidevat valgusallikat – selleks võib olla nii stuudiovalgusti kui ka laualamp.

Kaamera peab paigal püsima, nii et kinnitage see statiivile. Kõrge vaatenurk jäädvustab kogu tegevuse ning objektiivi väljasuumimisel 18 mm-ni mahub kõik kaadrisse. Kui stseen on veidi pime, kasutage heleduse lisamiseks pidevat valgust – sobib isegi laualamp.

2. Kohandage aegvõtet

Seotud artiklid
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

AIAFOTOGRAAFIA

Arendage oma loomingulisust: kolm projekti aia jaoks

Kolm moodust oma loomingulisuse avastamiseks – alates valgusmänguga tulpide ja tähtede jäädvustamisest kuni aialindude pildistamiseni.

A time stacked image of a flower blooming.

INTERVALLFOTOD

Intervallfotode ajavirnastuse loomine ja printimine

Käesoleva pildiseeria ajavirnastuse õpetuse abil on võimalik muuta intervallfotod üheks pildiks.

A macro shot of soap mixing with water.

MAKROFOTOGRAAFIA

Abstraktne makrofotograafia: seebimullide jäädvustamine

Avastage, kuidas jäädvustada efektseid ja värvilisi abstraktseid seebimulle, järgides seda lihtsat sammsammulist juhendit.

Kui kaameral on see olemas, valige video salvestamise režiim. Seejärel klõpsake MENU (Menüü) ja otsige võtterežiimide seast aegvõtte video. Video täielikuks kontrollimiseks valige Custom (Kohandatud) ning otsustage, kas soovite jäädvustada Full HD-s või 4K-s. Me jagame oma aegvõtet sotsiaalmeedias, nii et Full HD sobib suurepäraselt – ja võtab ka mälukaardil vähem ruumi.

Alammenüüs Interval/shots (intervall/võte) määratakse intervalliga kaadri jäädvustamise sagedus. Sõltuvalt teie videosüsteemist, mida saab määrangutest muuta, vajab teie kaamera ühe sekundi videomaterjali jaoks 24, 25 või 30 kaadrit. Üldiselt piisab aeglaselt liikuvate pilvede jäädvustamiseks ligikaudu 10-sekundilisest kaadritevahelisest intervallist ning kiiremat tegevust nagu küpsetamist tuleb jäädvustada kahesekundiliste intervallidega.

Kaadrite arvu jaotises määratakse kaadrite koguarv – lisaks saate selle abil video kogupikkuse välja arvutada. Kahesekundilise intervalli ja 800 kaadri puhul näeme, et kui filmime 26 minutit ja 38 sekundit, on tulemuseks 32-sekundiline klipp, kui jäädvustame kiirusel 25 kaadrit/s.

Fikseerige automaatsäri esimese kaadri järgi, vastasel juhul reguleerib kaamera säritust igal pildil ning tulemuseks võib olla kõikuva eredusega video. Lisaks soovitame seadistada objektiivi käsitsi teravustamisele ning teravustada subjekti käed või töötasapinna, vältimaks salvestamise ajal iseteravustamist.

3. Pange kaamera käima

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Veenduge, et olete valinud enne tegevuse lõppu intervallvideo salvestamiseks piisava hulga kaadreid.

Menüüdest lahkudes saate särituse kontrollimiseks katsevõtte teha. Kui olete tulemusega rahul, vajutage START STOP ning seejärel vajutage jäädvustamise alustamiseks katikunuppu. Kaamera teeb iga määratud intervalli järel foto; kui tegevus lõppeb varem kui arvasite, vajutage jäädvustamise lõpetamiseks uuesti katikunuppu. Kaadritest luuakse seejärel automaatselt aegvõtte video.

Minge lähemale – tehke makrovõtte abil tavalisest ebatavaline

Igapäevaste subjektide jäädvustamine makroobjektiiviga on kerge viis loomingulise vabaduse väljendamiseks ja visuaalselt huvitavate fotode tegemiseks.

Makrofotograafia abil saame igapäevaobjekte täiesti uuest vaatenurgast vaadata ning kodu on soodne pinnas taoliste lõbusate subjektide leidmiseks. Olgu see mis tahes – kahvel, juusturiiv, vaibakiud – makroobjektiiviga ülilähedale minnes saame loomingulise efekti saavutamiseks rõhutada mustreid, kujusid ja tekstuure.

Makroobjektiiv, näiteks Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM sobib 1:1 edastussuhtega suurepäraselt loominguliste lähivõtete jäädvustamiseks. Statiivi kasutades saate tagada stabiilsuse, mis on lähedalt jäädvustamisel veelgi olulisem, kuna iga liigutust võimendatakse.

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõtetega tunduvad tavalised asjad ebatavalised, nii et valige huvitavad esemed – näiteks tomati sees olevad seemned või juukseharja harjased. Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM objektiivi suure avaga saate jäädvustada loomulikus valguses, kuid lisavalgusega saate rõhutada üksikasju ning subjektile taustvalguse tekitada – täiuslik lahendus, kui jäädvustate vedelikku või midagi läbipaistvat.

Siin on kolm peamist seadistust üliteravate lähivõtete saavutamiseks.

1. Puuteteravustamine reaalajavaate ja Canon Camera Connectiga

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Kaugjuhtimise abil jäädvustamiseks ning puute abil teravustamiseks kasutage Live View funktsiooni või ühenduge Canon Camera Connect rakendusega.

Väikeste subjektide jäädvustamisel võib täpne teravustamine keeruliseks osutuda. Reaalajavaadet kasutades saate töötada LCD-ekraaniga ning näete täpselt, mis on teravustatud – lisaks saate kontrollida, kuidas lõplik säritus välja näeb. Koputage lihtsalt ekraanil, et sättida teravustamispunkt sinna, kuhu soovite. Teise võimalusena võite kasutada käsitsi teravustamist ning kohandada detailsust objektiivi teravustamisrõnga abil. Ka kõige väiksemate detailide teravuse tagamiseks saate suurendamisnupuga pilti 5 või 10 korda suurendada.

Teise võimalusena saate seda teha kaugelt, rakendusega Canon Camera Connect. Puudutage täpse teravustamispiirkonna valimiseks nutiseadme puuteekraani. Rakenduse abil saate ka kaamerat puudutamata kaamera sätteid muuta, vähendades seega kaamera värina pildile jäämise võimalust.

2. Käsitsi teravustamisabi

Teravustamisabi määrab erksavärvilise helenduse abil kindlaks kõik stseeni teravustatud elemendid, nagu näha selle noa sakilisel äärel. See on kiire ja lihtne moodus foto teravuse kinnitamiseks. Roheline ruut on teravustamise juhik, mis ilmub käsitsi teravustamise ajal.

Canon EOS RP, Canon EOS 90D ja paljud teised Canoni kaamerad on varustatud käsitsi teravustamisabiga, mille abil saavutate eriti täpse teravustamise. Teravustamisabi funktsiooni lubamisel tõstetakse erksavärvilise ülekattega esile pildi teravustatud osad. Aktiveerige reaalajavaade ja vajutage nuppu MENU (Menüü), seejärel otsige jäädvustamismenüüdest käsitsi teravustamisabi sätted.

Lülitage käsitsi teravustamisabi sisse, valige värv ja tase ning käsitsi teravustamisel kuvatakse ülekate. Teravustatud osade hõlpsamaks tuvastamiseks valige oma subjektile täielikult vastanduv värv.

3. Kasutage hämmastava teravussügavuse saavutamiseks teravustamise kahveldamist

Vasakpoolne ananassilõiku kujutav foto jäädvustati f/8 juures – kõrge f-number näitab seda, et suurem osa fotost on teravustatud, kuid valgus on piiratud. Parempoolne metallneete kujutav foto jäädvustati f/2.8 juures – teravustamise tasapind on piiratud, kuid valgust pääseb rohkem juurde. Juhul kui kasutate selle avaga jäädvustatud sarivõtte koostamiseks teravustamise sulgusid, siis on parempoolne foto nõelterav.

Laia f/2.8 avaga pildistamisel on tulemuseks üliõhuke teravussügavus, mis võib osa subjektist isoleerida. Kuid kui soovite, et kogu pilt oleks teravustatud, tuleks vähendada objektiivi ava – kaotades seejuures valgust. Canon EOS 90D teravustamise kahveldamise funktsioon võimaldab jäädvustada kujutiste jada ning need seejärel rakenduses Digital Photo Professional liita, et saavutada suurem teravussügavus isegi f/2.8 juures.

Kui reaalajavaade on aktiveeritud, vajutage nuppu MENU (Menüü) ning lubage jäädvustamismenüüde seas teravustamise kahveldamine. Esmalt valige kaadrite koguarv – alustage kolmekümnest, kuid suurendage seda numbrit, kui jäädvustate midagi eriti detailset; makrovõtete puhul peaks sajast piisama. Seejärel valige teravustamise samm (teravustamise liikumise hulk kaadrite vahel) – alustage neljast ja eksperimenteerige. Pange tähele, et selleks tuleb kasutada iseteravustamist. Seejärel vajutage kaadrite jäädvustamiseks katikunuppu.

See mugav teravustamise kahveldamine kuulub uuemate Canoni kaamerate funktsioonide hulka. Ärge muretsege, kui teil on vanem Canoni kaamera – ka teie saate virnastatud teravustamisega pilte luua. Tarkvaraga Digital Photo Professional saate sügavuse liitmise tööriistaga mitu pilti üheks suure teravussügavusega pildiks liita.

Piltilus – filmilikud portreepildid kodust lahkumata

Rabavate portreefotode jäädvustamine kodustes tingimustes tagab võimaluse fotokunsti harjutamiseks ning pereliikmete või majakaaslaste kaasamiseks. Täiuslike portreede jäädvustamiseks lubage näo ja silma automaatteravustamise funktsioon.

Portreefotograafia sobib siseruumidesse hästi. Rabava portree jäädvustamiseks ei ole vaja kulukaid stuudiovalgusteid ega eksootilisi asukohti. Vajate vaid vabatahtlikku subjekti ja veidi loomingulisust. Õige poos ja piisavas koguses aknast paistev loomulik valgus muudavadki hea portree suurepäraseks.

Portreesid saab jäädvustada igasuguste objektiividega, olgu selleks kiire 50 mm objektiiv, lainurkobjektiiv või isegi kalasilm. Traditsiooniliselt tehakse portreepilte aga 135 mm või 85 mm objektiiviga nagu Canon EF 85mm f/1.8 USM. See objektiiv sobib portreefotode tegemiseks suurepäraselt, kuna tihendab perspektiivi ning suur f/1.8 ava täidab teie pildi valgusega ja toob subjekti esile, hägustades isegi tegevusrohke tausta. Hoidke ava f/1.8 juures ja ISO 100 ning säriaeg vahemikus 1/125 s kuni 1/160 s. Pidage meeles, et 85 mm vastab APS-C sensoriga kaameral 136 mm-le, nt Canon EOS 90D puhul.

Siin on veel kolm lihtsat viisi, kuidas siseruumides tehtud portreepiltidele mõjuvust lisada.

1. Vaatega tuba

Aknast või uksest sisse paistva loomuliku valguse kasutamine muudab foto erksamaks ning lisab sügavust.

Kodus pildistamine ei tähenda, et peaksite subjekti seina või tasase tausta ees jäädvustama. Kasutage ära aiavaatega akent või rõdu või avage lihtsalt uks välismaailma ning saategi kaadrile sügavust ja mõõdet lisada. Paigutage subjekt valitud taustale ning kitsa 85 mm kärpimisega peaks vaade kaadri täitma.

2. Kasutage peegeldusi

Muutke peegeldi abil loomulikku valgust ning peegeldage seda aknalt oma subjektile tagasi.

Üks katsumusi siseruumides pildistamisel on see, et akna juures pildistades on päevavalgus palju heledam kui tuba, kus te pildistate. Üks võimalus valguse tasakaalustamiseks ja subjekti valgustamiseks on välklamp, näiteks Canon Speedlite 470EX-AI, mis tuvastab automaatselt optimaalse nurga, millega loomuliku tulemuse saavutamiseks seintelt ja lagedelt valgust peegeldada.

Veelgi lihtsam, või kui teil ei ole välklampi, on kasutada reflektorit, mis peegeldab väljast tuleva valguse teie subjektile. Reflektoriks sobib midagi nii lihtsat nagu suur valge paber või foolium. Reflektor tekitab sooja ja loomuliku valguse, mida saab suunata täpselt nagu välklampi.

3. Kasutage loomingulise efekti saavutamiseks pildi stiile

Kasutage fototöötluses loomingulise isikupärastamise ja täiustamise eesmärgil pildi stiili seadet.

Canon EOS 90D kaameral on täiuslike portreede jäädvustamiseks nii näo- kui ka silmatuvastusega iseteravustamise funktsioon, kuid saate pilditöötluse kohandamiseks kasutada ka pildi stiilide funktsiooni. Portreestiil seadistab naha pehmendamiseks teravuse veidi madalamaks ning kohandab värvi ja küllastust loomuliku nahatooni saavutamiseks, samal ajal kui mustvalge stiiliga saavutate rabavad mustvalged portreed.

Kõigil Canoni kaameratel pole pildi stiilide funktsiooni, kuid paljudel uuematel mudelitel on. Kui teil ei ole pildi stiile, saate need kohandused teha Digital Photo Professional tarkvaraga.

Autor: Jeff Meyer

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde