A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

FOTOGRAAFIA SISERUUMIDES

Piltilusad projektid: kolm ideed loominguliste fotosessioonide jaoks kodus

Teie kodu on täis loomingulist inspiratsiooni, mis on märkamatult teie silme all olemas. Uurige oma kodu lähemalt ning võite saada üllatuste ja innustuse osaliseks – olemas on nii palju teemasid ja stsenaariume, mida kaamera abil loominguliselt avastada.

Üks parimaid viise loomingulisuse rakendamiseks kodus on tutvuda nende kaamerafunktsioonidega, mida te pole varem kasutanud. Canon EOS 90D kaameral on olemas intervalomeeter intervallfotode tegemiseks ning fookuse järjestamiseks, et saaksite fotosid võimalikult teravalt jäädvustada. Siin on kolm fotoideed oma loomingulisuse väljendamiseks siseruumides. See on suurepärane viis oma oskuste lihvimiseks, uute kaameranippide õppimiseks ning fotograafia uue lemmikvaldkonna avastamiseks.

Edasikerimine – jäädvustage lõbus intervallvideo

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Ülevalt poolt jäädvustamine loob huvitava ja tasase mooduse eelkõige videote salvestamiseks. Statiivi kasutamine tagab stabiilsuse.

Tihtipeale näeme päikeseloojangu intervallvideoid dramaatilises linnapildis, kuid samasuguseid mõjuvaid intervallvideoid on võimalik luua ka omaenda kodus! Õnnestunud intervallvideo tegemiseks on tarvis tutvustada vaataja jaoks uusi vaatenurki. Näiteks midagi nii lihtsat kui koogi küpsemise jälgimine – siin on filmitud värskete küpsiste tegemist ja küpsetamist.

Intervallvõtte abil on võimalik sooritada aeganõudvaid võtteid sekunditega, mistõttu sobib see suurepäraselt toiduvalmistamise jäädvustamiseks. Koguge kokku kõik vajalikud asjad, seejärel paigutage kõik koostisosad ja köögitarvikud tasapinnale ning võite alustada.

Kasutage universaalobjektiivi, näiteks Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II võimaldab teil stseeni kohandamiseks sisse ja välja suumida ning selle 25 cm lähiteravustamise abil on võimalik kogu tegevust väga lähedalt jälgida. Allpool on esitatud veel kolm nõuannet lihtsa, kuid mõjuva intervallvideo jäädvustamiseks kodus.

1. Raamige võte statiivi abil

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Statiivi kasutamine tagab sarivõtete või video jäädvustamise ajal järjepidevuse. See pakub stabiilsust ning tagab pildi ülesehituseks loomingulised võimalused. Juhul kui tuba on liiga pime, siis kasutage pidevat valgusallikat – selleks võib olla nii stuudiovalgusti kui ka laualamp.

Kaamera peab olema paigale asetatud – kinnitage see statiivile. Kõrge nurga vaade tabab kogu tegevuse ning läätse 18 mm ulatuses väljasuumimine mahutab kõik kaadrisse. Juhul kui stseen on liiga tume, siis kasutage ruumi heledamaks muutmiseks pidevat valgusallikat – selleks sobib ka tavaline laualamp.

2. Muutke intervallvõte isikupäraseks

Seotud artiklid
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

AIAFOTOGRAAFIA

Arendage oma loomingulisust: kolm projekti aia jaoks

Kolm moodust oma loomingulisuse avastamiseks – alates valgusmänguga tulpide ja tähtede jäädvustamisest kuni aialindude pildistamiseni.

A time stacked image of a flower blooming.

INTERVALLFOTOD

Intervallfotode ajavirnastuse loomine ja printimine

Käesoleva pildiseeria ajavirnastuse õpetuse abil on võimalik muuta intervallfotod üheks pildiks.

A macro shot of soap mixing with water.

MAKROFOTOGRAAFIA

Abstraktne makrofotograafia: seebimullide jäädvustamine

Avastage, kuidas jäädvustada efektseid ja värvilisi abstraktseid seebimulle, järgides seda lihtsat sammsammulist juhendit.

Valige video salvestamise režiim, kui see on teie kaameras olemas. Nüüd vajutage MENÜÜ nuppu ning kerige läbi jäädvustamismenüüde, kuni leiate intervallvideo valiku. Valige kohandatud (Custom) või täieliku juhtimise (full control) võimaluste vahel ning otsustage, kas soovite kasutada täis-HD või 4K režiimi. Kavatseme intervallvideot sotsiaalmeedias jagada, nii et täis-HD on siinkohal parim valik, samuti ei võta see mälukaardil nii palju ruumi.

Intervallide/fotode alammenüüs määrab intervall, kui tihti kaamera materjali kaadrisse võtab. Sõltuvalt teie videosüsteemist (mida on võimalik seadete alt muuta), läheb teie kaameral ühe sekundi salvestatud materjali jaoks vaja 24, 25 või 30 kaadrit. Üldreeglina jääb aeglaselt liikuvate pilvede salvestamiseks iga kaadri vahele umbes 10-sekundiline intervall ning kiirema tegevuse, nagu näiteks toiduvalmistamise vahele umbes 8-sekundiline intervall.

Võtete arvu jaotises määratakse kindlaks kaadrite koguarv – samuti on võimalik arvutada lõpetatud video kogupikkus. Kui intervalliks on määratud kaks sekundit 800 kaadri kohta, siis võime järeldada, et 26 minuti ja 38 sekundi pikkuse salvestamisaja tulemuseks on 32-sekundiline videoklipp, mille filmimise kiiruseks on 25 kaadrit/s.

Määrake automaatseks säriks „fikseeritud esimesel kaadril“ – vastasel juhul reguleerib kaamera säri iga pildi jaoks eraldi ning heledus muutub iga pildiga. Samuti on hea mõte lülitada objektiiv käsitsi teravustamisele ning teravustada subjekti või lauda, et automaatteravustamine salvestamise ajal ei hüpleks.

3. Valmis kaameraga salvestama

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Veenduge, et olete valinud enne tegevuse lõppu intervallvideo salvestamiseks piisava hulga kaadreid.

Menüüst väljudes palutakse teha säri kontrollimiseks proovivõte. Juhul kui olete sellega rahul, siis vajutage START STOP nuppu ning vajutage katik filmimiseks alla. Kaamera pildistab pärast igat teie poolt kindlaks määratud intervalli möödumist; juhul kui tegevus lõpeb oodatust varem, siis vajutage salvestamise katkestamiseks uuesti katikut. Seejärel koostatakse teie kaadritest automaatselt intervallvideo.

Minge veel lähemale – muutke tavaline eriliseks makrofotode abil

Igapäevaste subjektide jäädvustamine makroobjektiiviga on kerge viis loomingulise vabaduse väljendamiseks ja visuaalselt huvitavate fotode tegemiseks.

Makrofotograafia abil on võimalik igapäevaobjekte hoopis uue nurga alt vaadata. Kodune keskkond on viljakas pinnas huvitavate subjektide avastamiseks. Pole oluline, millega on tegemist – näiteks kahvli, juusturiivi või vaibakiududega – makroobjektiiviga on võimalik pääseda väga lähedale ning mustreid, kujusid ja tekstuure efekti loomiseks rõhutada.

Makroobjektiiv, näiteks Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM on tänu elusuuruses fotode 1:1 edastussuhtele täiuslik vahend loominguliste lähivõtete tegemiseks. Statiivi kasutamine tagab stabiilsed võtted, mis on veelgi olulisem siis, kui jäädvustate lähedalt, sest kõiki liigutusi suurendatakse.

Makrosuurendused muudavad tavalise harukordseks, nii et valige välja huvitavate omadustega subjektid – näiteks tomatiseemned või kammi harjased. Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM objektiivi kiire ava tähendab seda, et teil on võimalik töötada loomuliku valgusega, kuid välise valgustuse abil on võimalik üksikasju helendada ning lisada subjektile taustavalgust – ideaalne olukorras, kui filmite vedelikke või läbipaistvaid esemeid.

Järgmisena on esitatud kolm peamist seadistust, mida kasutada nõelteravate lähivõtete tegemiseks.

1. Puute abil teravustamiseks kasutage Live View ja Canon Camera Connect rakendusi

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Kaugjuhtimise abil jäädvustamiseks ning puute abil teravustamiseks kasutage Live View funktsiooni või ühenduge Canon Camera Connect rakendusega.

Väikeste subjektide jäädvustamisel võib täpse teravustamise saavutamine olla keeruline. Live View rakendus võimaldab kasutada LSD-ekraani, mille abil näete täpselt, millised subjektid on teravustatud ning kuidas lõplik säritus välja näeb. Lihtsalt puudutage ekraani ning asetage teravustamispunkt soovitud kohta. Teise võimalusena lülituge käsitsi teravustamisele ning pöörake täpsuse juhtimise jaoks objektiivi teravustamisrõngast. Fotot on võimalik viie- või kuuekordselt suurendada, kui vajutate Suurendamise nuppu – ka kõige väiksemad detailid muutuvad nõelteravaks.

Teise võimalusena saab seda teha kaugjuhtimise abil, kui ühendute Canon Camera Connect rakendusega. Täpse teravustamisala valimiseks puudutage oma nutiseadme puuteekraani. Samuti on võimalik kasutada rakendust kaamera seadete muutmiseks ilma kaamerat puudutamata, vähendades kaamera liigutamise mõju teie piltidele.

2. Käsitsi teravustamisabi

Teravustamisabi määrab erksavärvilise helenduse abil kindlaks kõik stseeni teravustatud elemendid, nagu näha selle noa sakilisel äärel. See on kiire ja lihtne moodus foto teravuse kinnitamiseks. Roheline ruut on teravustamise juhik, mis ilmub käsitsi teravustamise ajal.

Käsitsi teravustamisabi on funktsioon ülitäpse teravustamise saavutamiseks, mis on olemas Canon EOS RP, Canon EOS 90D ja paljudel muudel Canoni kaameratel. Kui teie kaameral on teravustamisabi funktsioon olemas, siis on võimalik selle erksavärvilise ruudustiku abil esile tuua foto teravustatud osasid. Käivitage Live View funktsioon ning vajutage MENÜÜ nuppu, seejärel kerige läbi jäädvustamismenüüde, kuni leiate käsitsi teravustamisabi seaded.

Lülitage käsitsi teravustamisabi sisse, seejärel valige värv ja tase ning ruudustik ilmub siis, kui sooritate teravustamist käsitsi. Valige värv, mis on teie subjektiga täiesti kontrastne ning näete lihtsamini seda, mis kohad on teravustatud.

3. Suurepärase väljasügavuse saavutamiseks kasutage teravustamiseks sulgusid

Vasakpoolne ananassilõiku kujutav foto jäädvustati f/8 juures – kõrge f-number näitab seda, et suurem osa fotost on teravustatud, kuid valgus on piiratud. Parempoolne metallneete kujutav foto jäädvustati f/2.8 juures – teravustamise tasapind on piiratud, kuid valgust pääseb rohkem juurde. Juhul kui kasutate selle avaga jäädvustatud sarivõtte koostamiseks teravustamise sulgusid, siis on parempoolne foto nõelterav.

Juhul kui jäädvustate f/2.8 täielikult lahtise avaga, siis luuakse üliõhuke väljasügavus, mis võib subjekti teatud osa isoleerida. Juhul kui soovite, et kogu foto oleks teravustatud, siis tuleb tavaliselt objektiivi ava vähendada, mis võib põhjustada valguse kadumist. Canon EOS 90D kaamera teravustamiseks mõeldud sulgude funktsioon võimaldab jäädvustada sarivõtteid ning seejärel neid Digital Photo Professional tarkvara abil kokku panna, et saavutada isegi f/2.8 juures suurem väljasügavus.

Aktiveerige Live View rakendus, vajutage MENÜÜ nuppu, kerige läbi jäädvustamismenüüde ja lubage teravustamise sulgude funktsioon. Esmalt valige võtete koguarv – alustuseks sobib 30, kuid suurendage numbrit juhul, kui jäädvustate midagi väga detailirikast; tavaliselt on makrovõtete jaoks sobiv arv 100. Seejärel valige Teravustamise juurdekasv (teravustamise liikumise määr kaadrite vahepeal) – alustage neljast ja edasi eksperimenteerige. Pidage meeles, et selleks on vaja kasutada automaatse teravustamise funktsiooni. Nüüd vajutage sarivõtete tegemiseks katikut.

Uuematel Canoni kaameratel on olemas käepärane teravustamise sulgude funktsioon. Kui teil on vanem Canoni kaamera, siis ei maksa muretseda – ka sellega on võimalik teravustatud järjestatud fotot jäädvustada. Avage Digital Photo Professional tarkvara ning võite fotod ühe laia väljasügavusega foto peale järjestada, kasutades selleks Depth Compositing tööriista.

Piltilusad projektid – kinoportreed kodus

Rabavate portreefotode jäädvustamine kodustes tingimustes tagab võimaluse fotokunsti harjutamiseks ning pereliikmete või majakaaslaste kaasamiseks. Täiuslike portreede jäädvustamiseks lubage näo ja silma automaatteravustamise funktsioon.

Portreefotosid saab jäädvustada edukalt ka siseruumides. Jalustrabava portreefoto jäädvustamiseks ei ole vaja kulukat stuudiovalgustust ega eksootilisi asukohti. Teil läheb vaja vaid sobivat subjekti ja veidi loomingulisust. Mitte lihtsalt hea, vaid suurepärase foto tegemiseks läheb vaja õiget poosi ning akent loomuliku valguse tagamiseks.

Portreesid on võimalik jäädvustada mis tahes objektiiviga, näiteks kasutades selleks kerget objektiivi, lainurk- või isegi kalasilmobjektiivi. Tavaliselt kasutatakse portreede jäädvustamiseks 135 mm või 85 mm objektiivi, näiteks Canon EF 85mm f/1.8 USM objektiivi. See objektiiv on täiuslik portreede jäädvustamiseks, kuna sellega on võimalik perspektiivi kokku suruda ning kiire f/1.8 ava täidab foto valgusega ja tagab subjektide suurepärase eraldatuse, sest hägustab isegi väga kireva tausta. Hoidke ava isegi f/1.8 ja ISO 100 juures täielikult lahti ning katiku kiirus vahemikus 1/125 s kuni 1/160 s. Pidage meeles, et APS-C anduriga kaameral, näiteks Canon EOS 90D kaamera puhul on 85 mm sama mis 136 mm.

Järgmisena on esitatud kolm lihtsat viisi siseruumides jäädvustatud portreede täiustamiseks.

1. Vaatega tuba

Aknast või uksest sisse paistva loomuliku valguse kasutamine muudab foto erksamaks ning lisab sügavust.

Subjekti ei pea seadma seina äärde ega foonile ainult sellepärast, et fotode jäädvustamine toimub koduses keskkonnas. Sügavuse ja mõõtmete lisamiseks fotodele piisab aiavaatega aknast või rõdust või ka lihtsalt välisukse avamisest. Asetage subjekt foonile ning 85 mm kärpimisega peaks vaade kaadri ära katma.

2. Peegeldamine

Muutke peegeldi abil loomulikku valgust ning peegeldage seda aknalt oma subjektile tagasi.

Üheks siseruumides akna taustal tehtud portreede väljakutseks on taustal olev päevavalgus, mis on ruumi valgusest palju eredam. Üheks valguse tasakaalustamise ja subjekti valgustamise mooduseks on kasutada välklampi, näiteks Canon Speedlite 470EX-AI seadet, mis tuvastab loomuliku tulemuse tagamiseks automaatselt valguse optimaalse tagasipeegeldumise nurga seintelt ja laelt.

Juhul kui teil pole välklampi, on veelgi lihtsam meetod kasutada väljaspoolt tuleva valguse subjektile tagasipeegeldamiseks peegeldit. Peegeldiks võib olla näiteks valge papitükk või hõbepaber. Peegeldi loob pehme loomuliku valguse, mille nurka ja suunda on võimalik muuta just nagu välgu suunamisel.

3. Loomingulise efekti loomiseks kasutage pildi stiili rakendust

Kasutage fototöötluses loomingulise isikupärastamise ja täiustamise eesmärgil pildi stiili seadet.

Täiuslike portreede jäädvustamiseks on Canon EOS 90D kaameral näo ja silma automaatteravustamise funktsioon, kuid fotode töötlemiseks on võimalik kasutada ka pildi stiili funktsiooni. Portreestiilis on teravus seatud nahatooni täiustamiseks ning värvi ja küllastuse reguleerimiseks madalamaks, et tuua esile loomulik nahatoon. Monokroomse funktsiooniga on võimalik jäädvustada efektseid mustvalgeid portreesid.

Kõikidel Canoni kaameratel ei ole pildi stiili funktsiooni, kuid paljudel uutel mudelitel on see funktsioon olemas. Juhul kui teie kaameral puudub pildi stiili funktsioon, siis on võimalik teha neid muudatusi ka Digital Photo Professional tarkvara abil.

Autor: Jeff Meyer

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde