INTERVALLFOTOGRAAFIA

Intervallvideoprojektid algajatele

Avastage intervallvideote maailm ja tehke seda mugavalt enda kodust või siis, kui olete perega väljas. Teie Canon EOS kaamera muudab selle väga lihtsaks!
Kaks arbuusilõiguga sarnanevat jäätist, mis sulavad taldrikul.

Intervallvideo on loominguline tehnika, mis aitab teil avastada maailma liikvel olles ning luua üllatavaid tulemusi. Alates maastikul rulluvatest tormipilvedest kuni öötähtede aeglase marsini – intervallvideoga saate luua tõeliselt eepilise teose. Lisaks võite seda tehnikat kasutada ka väiksemate objektide juures.

Selleks et näidata teile, et te ei pea loominguliste projektide jaoks kaugele reisima, esitasime kahele intervallfotograafile väljakutse jäädvustada midagi ilusat nende kodu lähedal.

Harjutage kodus

Alex Nail on Ühendkuningriigi auhinnatud maastikufotograaf ja intervallvideote looja. Tema kireks on tuua maastikud ellu ning lisaks sellele, et ta oma portfelli isiklike intervallvideoprojektidega rikastab, on ta seda tehnikat kasutanud ka mitmete tööprojektide juures, töötades näiteks ka selliste ettevõtete nagu British Tourist Authority jaoks.

Kuigi tavaliselt rakendab Alex oma oskuseid Euroopa mägedes, ütleb ta, et kodulähedane pildistamine aitab suurepäraselt intervallvideo tehnikat selgeks saada. Ta jäädvustas oma koduaknast intervallvideo, kust päevast saab öö, et näidata, kui kerge see tegelikult on.

A composite image representing a time-lapse of the scene through a window from day to night.

„Kodu on suurepärane koht, kus intervallvideote tegemist alustada, kuna see on mugav ja kontrollitud keskkond,“ selgitas Alex. „Õues on intervallvideote tegemine natuke keerulisem, kuna seda võivad mõjutada nii tugev tuul, vihm kui ka ootamatud valguse muutused. Kodus saab aga rahulikult ennast intervallfotograafiaga kurssi viia. Isegi nüüd, pärast kaheksa aasta pikkust kogemust, testin ma oma mõtteid ikka veel sisetingimustes.“

„Muidugi on ka sisetingimustes omad väljakutsed. Kodud on üldiselt väga staatilised kohad, seega teie roll fotograafina on leida midagi, mis tekitaks stseenis liikumist või muutust. Te ei pruugi elada näidismajas (mina kindlasti ei ela), kuid see ei takista teil püüda kinni igapäevaseid muudatusi või keskenduda väiksematele detailidele. Kui jäädvustate päikesetõusu või -loojangu ajal, peate mõtlema sellele, kuidas see siseruumide kunstlikku valgust mõjutab.“

Alex soovitab kasutada liikumise esiletoomiseks seisvaid objekte. „Näiteks aitab kontrasti luua aknaraamide ja kaunistuste muutumatu olek võrreldes tuule käes õõtsuvate puude või horisondil kihutavate pilvedega. Staatilised elemendid aitavad hoida vaataja fookust stseeni muutumisel.“

Liikuvate loomade jäädvustamine

Pärast Londonis asuva kooli Central Saint Martins Collage of Art and Design lõpetamist põgenes Šoti juurtega Camilla Rutherford linnast ja hakkas pildistama seiklussportlasi, otsides mööda maailma lumiseid kohti. Lõpuks jõudis ta Wanakasse Uus-Meremaale, kus ta rajas oma perega lambafarmi.

A flock of sheep grazing in a field of grass with brown hills in the background and blue sky above.

Camilla intervallvideo näitab, kuidas tema lambakari perekonna maadel ringi liigub. Kontrast, mis tekib kiiresti liikuvate loomade ja aeglaselt rulluvate pilvede vahel, on väga tugev. Ilus valgus ja dramaatiline taust lisavad sellele muidu tavalisele vaatepildile veelgi filmilikuma mulje.

Kuigi igaühel sellist vaatepilti lävepakult ei avane, saab seda tehnikat kasutada ka oma lemmiklooma toimetuste jäädvustamiseks või linnumaja külastavate lindude pildistamiseks. Asetage oma kaamera statiivile, määrake intervalli pikkus ja jäädvustage oma loomade igapäevaseid toimetusi.

Enda intervallvideo loomine

Nüüd te juba teate, kui mõjuv üks intervallvideo olla võib. Teil ei ole vaja selleks isegi professionaalset kaamerat või spetsialistidele mõeldud objektiivi. Kui teil on rohkem aega ja kannatlikkust, võite lihtsalt alustada korrapäraste intervallide järel pildistamisega ning seejärel need videotarkvara abil intervallvideoks kombineerida.

Protsessi lihtsustamiseks on mitmetel Canoni EOS kaameratel olemas sissehitatud intervalltaimer, mis muudab kogu protsessi automaatseks. Selle abil saate määrata, kui palju pilte soovite teha ja kui pikad vahed neile jääma peaksid (sekundites, minutites või tundides). Seejärel pildistab kaamera eelmääratud intervalli tagant, kuni on saavutatud soovitud piltide arv. Nende piltidega saate sobiva tarkvara abil intervallvideo luua või kasutada individuaalseid pilte teistes loomingulistes projektides.

Osadel EOS kaameratel on olemas ka ülimugav intervallvideo funktsioon. See teeb kogu töö teie eest, kombineerides pilte kaamerasiseselt ja salvestades intervallvideo teie mälukaardile. Nii saate seda koheselt nautima ja jagama hakata.

Selle või intervalltaimeri võimaluse (ja mõnikord ka mõlemad) leiate paljude EOS kaamerate juurest. EOS 250D ja EOS RP on kaks algajatele sobilikku kaamerat, mis võimaldavad teil avastada intervallfotograafiat otse oma kodust. Alates õitsvatest ja närbuvatest lilledest kuni sulava jäätise või elutoas liikuvate päikeselaikudeni – teie kodus on lõputult objekte, millest saate kaasahaaravaid intervallvideoid luua.

Two ice creams designed to look like slices of watermelon, starting to melt on a plate.

Nõuanded intervallvideo tegemiseks

Kui olete oma intervallprojekti jaoks sobiva subjekti leidnud, on aeg kaamera valmis panna. Soovitame kasutada lisaks kaamerale ka statiivi, et kõik staatilised objektid jääksid võimalikult teravaks.

Statiivile asetatud Canon EOS 250D, mis on suunatud taldrikul asuva arbuusilõiguga sarnaneva jäätise poole. Ühele küljele on lisatud lamp.

Selleks et hoida stseeni muutumatuna (v.a osad, mis peavad jäädvustataval pildil muutuma), asetage oma kaamera statiivile.

Kui plaanite jäädvustada pikemalt, tasub kindlasti alustada täis laetud akuga. Aku tööea pikendamiseks inaktiveeritakse osadel kaameratel tagumine ekraan, aga saate seda teha ka ise, kohandades intervallvideo sätete ekraani. Väga pikkade intervallvõtete puhul tasub kasutada akusalve või lisaakut või hoopis toiteadapterit, mis tagab järjepideva võrgutoite.

Aku, mida pannakse Canoni kaamera EOS 250D sisse.

Veenduge, et alustaksite intervallvideo jäädvustamist täielikult laetud akuga. Eriti oluline on see siis, kui peate tegema pikema aja jooksul palju võtteid.

Kui olete valinud võttekohaks siseruumi, on mõistlikum kasutada ühtlast tehislikku valgust. Päevavalgus muutub nii oma intensiivsuse kui ka värvitemperatuuri poolest. Ja kuigi võtete tegemise ajal ei tundu need muudatused nii märgatavad, paistavad need valmis video juures vägagi silma. Väiksemate objektide jaoks piisab laualambist, eriti siis, kui valguse pehmendamiseks kasutatakse mingit vahematerjali.

Laualambi valgus paistab läbi peene marliriide, valgustades taldrikul olevat jäätist.

Kui jäädvustate intervallvideot siseruumides, tagab tehislik valgus pideva valgustuse.

Kui EOS kaamera seda võimaldab, saate jäädvustamismenüü kaudu aktiveerida intervalltaimeri või intervallvideo funktsiooni. Osad kaamerad pakuvad mõlemat võimalust, kuid selleks peate seadistama kaamera kõigepealt videorežiimile. Alles siis saate teha intervallvideo valiku – nagu on näha siin kaameras EOS 250D.

Canon EOS 250D, milles aktiveeritakse videorežiim.

Lülitage oma EOS kaamera videorežiimile.

Kellegi sõrm valimas intervallvideo režiimi Canoni kaamera muudetava nurgaga puuteekraanil.

Valige intervallvideo režiim.

Mõne EOS kaamera puhul saab intervallvideo juures valida erinevate eelseadistatud stseenide vahel. Näiteks on seal olemas kõndivate inimeste või aeglaselt liikuvate pilvede jäädvustamise valik. Kui soovite aga oma intervallvideo sätteid rohkem kontrollida, valige Custom (Kohandatud). See võimaldab teil ise määrata võtete vahelised intervallid ja lõpliku võtete arvu. Nendest valikutest sõltub, kui palju aega piltide tegemiseks kulub ja kui pikaks intervallvideo kujuneb. Kui muudate parameetreid, saate jälgida numbrite muutumist otse ekraanilt.

Intervallvideo kohandatud sätete ekraan.

Kui soovite oma intervallvideot täielikult ise kontrollida, valige kohandatud sätete valik. Nii saate reguleerida kõiki võtetevahelisi intervalle ja jäädvustatavate võtete arvu.

Intervalli valimisel arvestage jäädvustatava liikumise kiirust. Kui tegevus toimub lühikese ajavahemiku sees, näiteks lauamängu mängimine või toidu valmistamine, saate sujuva video jaoks kasutada lühemat intervalli (paar sekundit). Kui tegemist on aga pikema tegevusega, näiteks päikese- ja kuutõus ja -langus, saate valida pikema intervalli. Intervalli muutmine mõjutab omakorda salvestusaja pikkust.

Intervallvideo režiimi intervalli sätted, mis on kuvatud Canoni kaamera EOS 250D LCD-ekraanil.

Kiirema tegevuse jäädvustamiseks valige võtete vahele lühem intervall. Aeglasema tegevuse, näiteks päikeseloojangu jäädvustamiseks valige pikem intervall.

Intervallvideo pikkus sõltub võtete arvust ehk siis video kaadrisagedusest. Näiteks, kui jäädvustate 4K intervallvideot kiirusel 25 kaadrit/s on iga sekundi jaoks vaja 25 individuaalset fotot. See tähendab, et teil on 20-sekundilise video jaoks vaja 500 võtet. Võtete arvu muutmisel mõjutate nii salvestusaega kui ka video pikkust – ja sellest sõltub ka see, kui palju ruumi teil mälukaardil vaja on.

Intervallvideo sätete ekraan, mis näitab, et 10-sekundiliste vahedega jäädvustatud 300 võtte tegemiseks kulub vähem kui 50 minutit ja taasesituse pikkuseks saab olema 12 sekundit.

Intervallvideo pikkus oleneb tehtud võtete arvust ja video kaadrisagedusest. Mida rohkem on võtteid, seda rohkem aega kulub jäädvustamiseks ja seda pikem on ka taasesitus.

Intervallvideo režiimi seadistamine, et see teeks pärast iga pildi tegemist piiksu.

Saate seadistada oma kaamera nii, et see teeks pärast iga pildi tegemist piiksu. Nii on teil kergem jälgida, millal jäädvustamine lõpeb.

Intervallvideo funktsioon pakub täiendavaid kontrollvõimalusi, nagu piiksu tegemine pärast iga võtet. See on kasulik siis, kui teie kaamera on teises toas, kuna siis teate, millal pildistamine lõppenud on.

Kõige parem on seadistada võimalikult palju sätteid ise, et intervallvideo lõpptulemus oleks võimalikult ühtlane. Kui jätate pildi stiili ja valge tasakaalu automaatseks, võib kaamera seda teatud võtete juures ise kohandada.

Canoni kaamera EOS 250D muudetava nurgaga ekraan, millel kuvatakse intervallvideo salvestuse jaoks valitud sätteid.

Selleks et kaamera ei reguleeriks võtte tingimuste muutumisel automaatselt säritust, valge tasakaalu või teisi sätteid, seadistage võimalikult palju parameetreid käsitsi.

Intervallvideote loomine on alati väga lõbus. Aga nagu ka teiste fotograafiaprojektidega, on mõistlik enne põhitõed selgeks teha ja alles seejärel keerulisemate asjade juurde liikuda. Äkki võtate esimeseks projektiks aknataguse maailma jäädvustamise? Või asetage kokkamise ajaks kaamera statiivile ja pildistage seda. Kõige parem asi intervallfotograafia juures on see, et seda on väga lihtne ja mõnus endale selgeks teha. Enne kui arugi saate, olete jäädvustamas igapäevaseid subjekte tavapäratul viisil.


Autor: Marcus Hawkins

Seotud artiklid

 • INTERVALLFOTOGRAAFIA

  Liikumise jäädvustamine aegluubis video puhul

  Lihtsad tehnikad aegluubis jäädvustamiseks, intervallfotograafiaks ja liikuvaks intervallfotograafiaks

 • INTERVALLFOTOGRAAFIA

  Õppige mitmekihilist jäädvustamist

  Lugege, kuidas öö ja päeva vaheldumisest intervallvõtteid jäädvustada, ja looge seeläbi vapustav mitmekihiline foto, kus aja möödumist saab ühe pildi pealt jälgida.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Jäädvustage fotosid eemalt

  Avastage kaugjuhtimisega pildistamise eelised fotograafias.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Viis parimat nõuannet maastikufotodest intervallvideo loomiseks

  Äratage maastik ellu, järgides neid parimaid intervallfotograafia nõuandeid.