ÖÖFOTOGRAAFIA TEHNIKAD

Kuidas jäädvustada superkuud: 8 nõuannet erakordsete kuufotode tegemiseks

Kasutage neid kuufotograafia tehnikaid ja lugege, kuidas jäädvustada tähistaevast vapustavaid fotosid.
Lähivõte üksiku puu kohal kõrguvast täiskuust.

Kuu on alati olnud põnevaks pildistamisobjektiks paljudele fotograafidele üle maailma. Eriti põnev on jäädvustada super- või verekuud. Aga see ei ole niisama lihtne. Väljakutseid on mitmeid: ereda ja kaugel asuva subjekti jäädvustamine nõrga valgusega tingimustes, kadreerimine ja pika fookuskaugusega teravustamine. Kuid õigete seadmete ja särisätetega on võimalik pildistada imelisi detailirohkeid kuufotosid ja meeleolukaid kuumaastikke. Siin näitame, kuidas seda teha.

1. Kuufotograafia nõuanded – hoidke kalendril silma peal

Foto selges taevas kõrguvast kuust, mis paistab läbi esiplaanil olevate puuokste.

Kuu liikumine võib küll käia kella järgi, aga ilm on siiski ootamatu. Kuufotograafia jaoks sobib kõige paremini selge taevas, seega enne minekut kontrollige kindlasti ilmateadet. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5.-7.1 IS USM: 400 mm, 30 s, f/11 ja ISO 100.

Foto puude kohale tõusvast täiskuust.

Vahemikus 2021–2025 on igal aastal neli superkuud, seega on teil rohkelt võimalusi selle vapustava sündmuse jäädvustamiseks. Verekuu tõuseb taevasse 2021. ja 2022. aasta mais, 2022. aasta novembris, 2025. aasta märtsis ja septembris ja 2026. aasta märtsis. Osade nägemiseks tuleb aga kaugemale reisida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP, Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM ja 1,4× RF-pikendajaga: 700 mm, 2 s, f/10 ja ISO 1000.

Teatud hetkedel Kuu pöörlemisperioodi käigus (mis kestab 27,322 päeva), liigub see Maale lähemale. Kui samal ajal juhtub olema ka täiskuu – hetk kuus, kui Päike, Kuu ja Maa on kõik samal joonel – saame nautida väga suurt täiskuud või superkuud. Verekuu on veelgi haruldasem. Seda saab jälgida siis, kui lisaks superkuule toimub ka täielik kuuvarjutus. See tähendab, et Maa blokeerib Kuule paistvat päikesevalgust ja Kuud valgustab ainult läbi Maa atmosfääri peegelduv valgus, mis muudab Kuu õrnalt punaseks.

2. Planeerige ette

Foto statiivile asetatud EOS RP kaamerast ja telefotoobjektiivist, mis on seadistatud puude ja järve kohale tõusva kuu jäädvustamiseks.

Vahet ei ole, kas soovite jäädvustada eredat täiskuud või hõbedast kuusirpi – planeerige oma pildistamisretki vastavalt kuutsüklile, et saavutada soovitud tulemust.

Foto puude vahelt paistvast kuust, mille valgus peegeldub esiplaanil olevalt järvelt.

Planeerimine võimaldab teil mõelda oma kompositsioonile juba varem – näiteks võite pildistada kohaliku kindluse kohal kõrguvat või järveveelt peegelduvat kuud. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5.-7.1 IS USM: 300 mm, 1/40 s, f/6.3 ja ISO 500.

Kuu pildistamine ei ole ainult fotograafia-alane väljakutse, see annab võimaluse tutvuda Maa ja satelliitide liikumisega. Me teame täpselt, millal Kuu tõuseb, millal see taeva kohal lookleb ja millal see loojub – ja seda mitmeid aastaid ette. Tänapäeval on olemas palju kasulikke mobiilirakendusi, mis aitavad teil planeerida oma vaatenurki ja jälgida kuufaase otse veebis. Üks nipp, mida jälgida tasub, on see, et täiskuu tõuseb enam-vähem otse loojuva päikese vastu.

3. Kuufotograafia sätted

Foto inimesest, kes kohandab kuu pildistamiseks Canoni kaamera EOS RP muudetava nurgaga ekraani.

Niivõrd ereda subjekti jäädvustamine võib säriga probleeme põhjustada, seega proovige oma säri käsitsi seadistada.

Foto Canoni kaamera EOS RP ekraanist, kus on näha teravustamisabi sätteid.

Kui teil on kuu „lukustamisega“ probleeme, kasutage käsitsi teravustamist. Kasutage reaalajavaadet ja aktiveerige teravustamisabi, et kõik detailid teravaks jääksid.

Automaatsed särirežiimid kuu pildistamiseks alati ei sobi, mistõttu tuleb valida käsitsisäri. Üldiselt püsib kuule paistev päikesevalgus ühtlasena, mis võimaldab teil kasutada lihtsat särireeglit – „Looney 11“. Määrake ava väärtuseks f/11 ja kohandage säriaega vastavalt ISO-valgustundlikkusele (ümberpööratult). Näiteks: ISO 100 puhul tuleb säriajaks määrata 1/100 s, ISO 200 puhul 1/200 s jne. See ei ole kohustuslik reegel, te võite alati oma säriaega ja ava väärtust kohandada, et pilt õige paistaks.

4. Millise objektiivi peaks kuufotograafia jaoks valima?

Foto fotograafist, kes kohandab statiivil oma EOS RP kaamerat ja RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektiivi.

Suumobjektiiv, nagu Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, võimaldab teil jäädvustada laiu ja detailirohkeid kuupilte.

Foto maantee kõrval paistvast kuumaastikust ja sõitvatest autodest, mis on jäädvustatud pika säriga.

Ka pildi esiplaanil olevaid elemente saab täiendavate valgusallikate lisamiseks kasutada. Näiteks see pika säriga jäädvustatud foto sõitvatest autodest, mis lisavad pildile kontrastsust. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM: 100 mm, 8 s, f/10 ja ISO 250.

Kuu lähivõtete jaoks tuleb kasutada pikka objektiivi, aga see ei pea olema kõige kiirem ega kallim, kuna kuu on nii ere, et teil ei ole vaja rakendada kõige suuremaid ava väärtuseid. Sobida võivad isegi standardsed suumobjektiivid, nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Need ei pruugi teil täita kogu kaadrit, aga te saate alati hiljem sobivaid kärpeid teha. Väga hästi sobivad kuu pildistamiseks suure eraldusvõimega kaamerad, nagu 26,2 MP Canon EOS RP.

5. Suurendage oma ulatust

Foto fotograafist, kes sätib Canoni objektiivi RF 800mm F11 IS STM statiivile asetatud EOS RP kaamerale.

Objektiividega, nagu Canon RF 800mm F11 IS STM, ei pea te detailsete kuupiltide jäädvustamiseks rahakotiraudu liigselt avama.

Lähivõte selgel ööl pildistatud täiskuust.

Siin kombineerisime Canoni objektiivi RF 800mm F11 IS STM 2-kordse telekonverteriga, mis tagab vapustava 1600 mm ulatuse ja võimaldab jäädvustada detailseid kuufotosid. Pildistatud kaameraga EOS RP, Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM ja 2× RF-pikendajaga: 1600 mm, 1/50 s, f/22 ja ISO 100.

6. Ajastage oma hetki

Foto erkkollasest täiskuust, mis paistab läbi puude.

Kui soovite kadreerida kuu ees olevaid objekte pika objektiiviga, peate seisma vähemalt 800 m kaugusel, et proportsioonid õiged saaksid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM: 500 mm, 0,5 s, f/8 ja ISO 100.

Foto lennuki siluetist, mis lendab täpselt täiskuu eest.

Täpne ajastamine võimaldab teil jäädvustada vapustavaid fotosid, nagu see kuu eest lendav lennuk. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 STM: 1/1000 s, f/11 ja ISO 1600. © Tibor Szövetes

Superkuu on kõige võimsam siis, kui see alles horisondi tagant paistma hakkab. Valgus peab liikuma läbi Maa atmosfääri läbi ühe külje, mistõttu kuu võtab sooja punaka tooni. Sellel hetkel paistab kuu ka kõige suuremana, kuigi tegelikult on see ainult illusioon. Kuu suurus ei muutu, aga atmosfääri kumerus töötab suurendusklaasina.

7. Pildistage lisaks kuule ka esiplaani

Foto statiivile seatud Canoni EOS RP kaamerast, millega jäädvustatakse järve kohal olevat kuud. Foto vanast hüppelauast, mis kõrgub vee kaugel.

Lisades esiplaanile erinevaid detaile, aitab see kuud raamida ja põneva tulemuse luua.

Foto järvel peegelduvast kuust. Foto vanast hüppelauast, mis kõrgub vee kaugel.

Statiivi kasutamine ja säriaja aeglustamine aitab teil jäädvustada ilusat kuumaastikku, mis näeb välja nii selge nagu see oleks pildistatud päevavalguses. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 46 mm, 2,5 s, f/5.6 ja ISO 800.

Kui soovite teha loomingulisemaid kuufotosid, siis lisage horisondile ka teisi põnevaid detaile. Aga te peate olema valmis kiiresti tegutsema – juba paari minutiga tõuseb kuu horisondist kõrgemale.

8. Unustage täiskuu

Lähivõte kuust, mille pinnal on näha erinevaid detaile.

Kahanev või kasvav kuu (kolmandas veerandis) on suurepärane aeg pinnadetailide jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP, Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM ja 2× RF-pikendajaga: 1600 mm, 1/50 s, f/22 ja ISO 100.

Kuigi täiskuu on väga köitev, ei pruugi see olla parim aeg kuu pildistamiseks. Eriti siis, kui soovite jäädvustada selle pinnal olevaid detaile, nagu kraatrid. Otse paistev valgus peidab kõik kuul olevad varjud, töötades samamoodi nagu kaamera välklamp. Teistes kuufaasides liigub päikesevalgus rohkem küljelt, luues erinevaid valgus- ja varjulaike, mis on vajalikud kuumaastiku kontuuride ja detailide esiletoomiseks.

Viige oma kuufotograafia järgmisele tasemele, järgides professionaalse fotograafi Andrew Fusek Petersi nõuandeid ja inspireerivaid mõtteid*.

*Võimalik lugeda ainult valitud keeltes.


Autor: Phil Hall

Seotud tooted

Seotud artiklid