FOTODE TAASTAMINE

Kallite mälestuste taastamine

Avastage ReStory projekt 2021. aasta Belgia üleujutuste käigus suurel hulgal kahjustatud fotode taastamiseks.
Magavat imikut kujutavat kahjustatud fotot hoidvad käed.

2021. aasta juulis toimus Belgias üks rängemaid ja ootamatumaid üleujutusi, mille käigus hukkus mitu inimest ja hävines või sai kahjustada üle 220 000 maja. Lõuna-Belgia Valloonia piirkonnas asuv Liège’i provints sai märkimisväärseid kahjustusi, mille jälgi on näha veel praegugi.

Kui kaotate kõik, siis hoiate kinni mälestustest, aga need, kes eluga pääsesid, jäid ilma olulise sentimentaalse väärtusega tuhandetest fotodest, mis said kahjustada või kadusid koos veega.

Reklaamiagentuuri Happiness Brussels, paljude vabatahtlike digiretušeerijate, restaureerimislabori Object Care ja ettevõtte Canon Belgium ühisprojekti „ReStory“ toel sai alguse missioon üleujutuse ohvrite võimalikult paljude fotode taastamiseks.

„Canon teab piltide ja nendega kaasnevate lugude emotsionaalset jõudu,“ ütles ettevõtte Canon Benelux peadirektor Jacco Leurs. „Meid liigutavad kuuldud lood ja seepärast toetamegi ReStory fototaastamise programmi. Projekt on mõeldud üleujutuse kõikidele ohvritele, kes soovivad kahjustatud fotosid taastada. Nii säilivad inimeste mälestused ja me saame aidata nende kurbust leevendada.“

ReStory: projekt üleujutuses kahjustatud fotode taastamiseks

Laua taga istuv naine, kes hoiab käes veekahjustusega fotot.

Fotod võimaldavad meil käes hoida hinnalisi ajaloolisi hetki, st meie jaoks olulisi inimesi, kohti ja mälestusi.

Üleujutuses kahjustatud foto koeraga murul istuvast noorest naisest.

Sellel fotol on omaniku jaoks eriline tähtsus, sest see tehti kohalikus kaunis paigas, mida ta oma õega regulaarselt külastas.

Üleujutuse perioodil intervjueeriti paljusid ohvreid, kelle elu oli nüüdseks jäädavalt muutunud. Ettevõtte Happiness Brussels direktor Mattias Vermeire meenutab uudisteklippe ja seda, kuidas nad algatasid heategevusliku kampaania.

„Telesaates rääkis üks naine, et kaotas kõik, sh pulma- ja puhkusefotodega albumi,“ selgitas mees. „Võimalusi teadmata ütles ta, et saab teleri ja muu asendada, aga mitte mälestusi. Me mõtlesime, et saame neid inimesi aidata. Hakkasime otsima teenusepakkujaid, kes aitaksid pilte taastada.“

Kahjustatud fotode taastamiseks võeti ühendust ettevõttega Object Care, mis on spetsialiseerunud keemilise stabiliseerimise abil objektide taastamisele.

Taastamist vajavate mälestuste otsimine

Rusude keskel seisev naine, kes hoiab kahjustatud pulmafotoga fotoalbumit.

See naine kaotas oma abikaasa üheksa aastat enne seda, kui üleujutus hävitas ta kodu. Ta sooviks on säilitada mälestus koosoldud ajast, eelkõige taastada pulmafotod.

Naine seisab seina ääres ja hoiab käes määrdunud mustvalget fotot, millel on kolmerattaline jalgratas.

Võite arvata, et veekahjustusega fotosid ei saa parandada, kuid neid on võimalik digitaalsete vahendite abil puhastada ja taastada.

Kui plaan oli valmis, siis tegi ettevõtte Happiness Brussels tiim projektile reklaami Facebooki gruppide ja üleujutuse ohvreid abistavate mittetulundusorganisatsioonide kaudu. Sellele vaatamata oli esmane reaktsioon piiratud. „Pidasime nõu ettevõttega Canon Belgium, nad andsid meile oma parimad kinoseadmed ja me tegime sellest dokumentaalfilmi“ selgitab Mattias. „Seejärel hakkasime inimesi personaalselt otsima.

Olime kohapeal kolm päeva ja vestlesime möödujatega, selgitades oma eesmärki. Mõned neist ütlesid, et saame neid aidata, neil on veel mõned pildid alles või teavad kedagi, kes vajab abi.“

Seejärel alustas tiim taastamisprotsessi, dokumenteerides projekti salvestatud intervjuude abil, mis kaasati lühidokumentaalfilmi ja 2021. aasta oktoobris Brüsseli näitusehoones toimunud fotonäitusele Photo Days. Varsti hakkas üha rohkem inimesi fotode taastamise vastu huvi tundma ja projekt liikus edasi järgmisesse aastasse.

Foto taastamise protsess

Voltide ja veekahjustustega foto, mis kujutab einestavat naist.

„Meie kogutud piltidel pole vaid vesi,“ ütles Mattias. „Seal on liiva, mustust ja isegi õli või tinti. Mõni meie kogutud pilt on täielikult oranž.“

Retušeeritud foto einestavast naisest.

Kuigi taastamisel on teatud piirangud, on protsess sellele vaatamata uskumatult efektiivne. Isegi väga kahjustatud pilte saab märkimisväärselt parandada.

Ettevõtte Object Care restaureerimisprotsess hõlmab iga pildi käsitsi puhastamist. Seejärel tegeleb reklaamiagentuuri Happiness Brussels vabatahtlike retušeerijate tiim kujutiste peenhäälestusega.

„Nad ei pelga võtta kahjustatud pilt ja see lihtsalt vette kukutada,“ ütles Mattias. „Mõtlesime esmalt, et see on hullumeelsus, aga nad teadsid täpselt, mida tuleb teha.“ Mustuse eemaldamiseks ja piltide puhastamiseks asetasid nad pildid vette. Seejärel toimus Canoni kaameraga pildistamise abil fotode digitaliseerimine. Siinkohal tuleb välja meie roll.

„Loome reklaamfotosid ja kasutame piltide täiustamiseks või kombineerimiseks rakendust Photoshop ning muid vahendeid. Mõtlesime, et saame oma oskuseid kasutada kahjustatud fotodel, et neid puhastada ja defekte eemaldada.“

Kohapealsed vabatahtlikud digiretušeerijad on ReStory projekti raames üleujutuses kahjustatud fotode puhastamiseks kulutanud umbes 1000 töötundi ja oma abi on pakkunud ka mitmed vabakutselised. Töötlusprotsessil on teatud piirangud, kuid sellele vaatamata on tulemused ja reaktsioonid olnud märkimisväärsed.

„Kui kahjustuse tõttu on pildilt näiteks pool nägu puudu, siis me ei saa seda taasluua. Siiski saame taastada taevast ja puid ning eemaldada pildil olevatelt inimestelt plekke,“ ütles Mattias.

Korrigeeritud fotod prinditi professionaalsete ja erksavärviliste väljatrükkide saamiseks printeriga Canon imagePROGRAF PRO-1000. „Oleme juba kogunud palju pilte, et aidata võimalikult paljusid inimesi. Käime piltidel isiklikult järel, sest piltide emotsionaalse väärtuse tõttu ei soovi inimesed neid ümbrikusse panna ja postiga meile saata.“

Üleujutuses kahjustatud piltide taastamise taotluse saab esitada veebiaadressil www.restory.photo

Viis nõuannet vanade või kahjustatud piltide taastamiseks

Kahjustatud fotodega ümbrist hoidvad käed, pealpool on noore lapse portreevõte.

„Enamikul inimestest vajab taastamist vaid kaks või kolm pilti, mis tähendab, et saame aidata paljusid,“ ütles Mattias. „See ongi meie eesmärk. Meie eesmärgiks pole niivõrd aidata 100 või 200 fotoga kolme-nelja inimest, vaid paljusid inimesi väiksema arvu fotodega, millega seotud mälestustest nad tõesti hoolivad.“

1. Ärge üritage fotosid kiiresti kuivatada

Kui piltidel on veekahjustus, siis ei tohi neid ruttu kuivatada ega näiteks kütteseadme lähedale asetada, sest nii saavad pildid veelgi rohkem kahjustada,“ juhendab Mattias. „Paber muutub jäigemaks ja hakkab pragunema, mis on keemiline muutus, mida pole võimalik parandada. Kui pilt on kahjustatud, siis on parim lahendus hoida seda samas keskkonnas.“


2. Pange see veeauruga suletud kotti

Kui soovite fotod saata professionaalseks taastamiseks, siis selle kohta ütleb Mattias: „Kui pilt on sattunud vette, tuleks see panna suletud kotti koos veeauru või -piiskadega, et tingimused püsiksid samad.“


3. Vanade piltide ise taastamiseks tuleks need enne rakendusse Photoshop või Digital Photo Professional (DPP) importimist digitaliseerida

Skannige või tehke taastatavast fotost kvaliteetne ülesvõte ja seejärel avage digitaalne versioon töötlustarkvaras, nagu Adobe Photoshop. Pärast pildist koopia tegemist sooritage vajalikud kärped või otseks ajamise muudatused.


4. Töödelge kahjustatud alasid ja korrigeerige värve

Rakenduse Adobe Photoshop kohtparanduspintsel võib aidata eemaldada kortsud ja plekid, korrigeerida rebitud servi ning parandada vee või aja põhjustatud kahjustusi. Lihtsalt tehke muudatustele uus kiht, et vältida algse taustakihi töötlemist. Võimaliku teralisuse vähendamiseks võite kasutada ka müravähendusvahendit. Vanadele piltidele on omane värvide tuhmumine, mistõttu on kvaliteetse väljatrüki saamiseks soovitatav korrigeerida värve. Canoni RAW-kujutiste ja fotode töötluse tarkvara DPP sisaldab ka kujutiste peenhäälestuse suvandeid, sh värvide reguleerimine ja teravdus.


5. Ettevalmistused printimiseks

Enne kodus printimist salvestage pilt sobivasse pildifailivormingusse, nagu JPEG, PNG või TIFF. Kui teie kaamera seda toetab, siis on soovitatav pildistada RAW-vormingus, sest nii on töötluse ajal tagatud maksimaalne paindlikkus. See kompaktne, aga mitmekülgne A3+ Canon PIXMA PRO-200 sobib suurepäraselt kvaliteetseks värviliseks ja monokroomseks printimiseks. Kui proovite pilte ise taastada, siis sellel traadita printeril on suurepäraseks printimiseks 8 värviga tindipõhine süsteem ja kohandatavad prindisuurused. Fotode koduseks printimiseks pakub kvaliteetset tulemust ka taskukohane PIXMA tooteseeria. Canon Pro Platinum PT-101 on läikega raske fotopaber hea luitumiskindluse ja stuudioviimistlusega printimistulemuse saamiseks.


Adobe and Photoshop on Adobe registreeritud kaubamärgid või kaubamärgid USA-s ja teistes riikides.


Autor: Lorna Dockerill

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

  Kuidas töödelda erilisi fotosid

  Muutke oma erilised fotod veelgi ilusamaks, järgides neid lihtsaid fototöötluse nõuandeid.

 • FOTOTÖÖTLUS / JÄRELTÖÖTLUS

  RAW-fotode töötlemine DPP-s

  Vaadake, kuidas saate oma RAW-fotosid Canoni tarkvaras Digital Photo Professional töödelda, muuta ja täiustada.

 • LOOMINGULINE PRINTIMINE

  Fotode väljapaneku peamised nõuanded

  Avastage, kuidas muuta oma kodu ilusate galeriistiilis perekonnapiltidega.

 • PEREFOTOGRAAFIA

  Tehke eelmise aastaga võrreldes paremad jõulufotod

  Fotograaf Lena Petrova annab nõu, kuidas pühadefotosid täiustada.