TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

Kuidas töödelda printimiseks mõeldud maastikupilte

Paar läbimõeldud kohandust aitavad teil tagada, et maastikufoto näeks ka väljaprindituna ideaalne välja. Lugege, mida selleks teha tuleb.
Enne ja pärast pilt soisest maastikust, kus vasakul pool on töötlemata versioon ja paremal pool mustvalge töödeldud versioon.

Maastikufotograafia sobib ideaalselt loominguliseks printimiseks. Vahet ei ole, kas soovite printida läikivale paberile erksavärvilist päikeseloojangut või luua mustvalgeid kunstipäraseid väljatrükke – kui teete seda ise, saate kontrollida igat protsessi sammu.

Suurte väljatrükkide puhul saate nautida kõiki detaile, mida pildile püüdnud olete, ja A3+ fotoprinter, nagu Canon PIXMA iP8750, muudab ka koduse printimise lihtsaks ja rahuldustpakkuvaks. Tänu FINE prindipeatehnoloogiale, mis tagab kuni 9600 punkt/tollise eraldusvõime, ja täiustatud 6-värvilisele tindisüsteemile (sh hall tint), mis võimaldab printida vapustavaid värvilisi ja mustvalgeid pilte, suudab Canon PIXMA iP8750 pakkuda tõeliselt laia seinapiltide valikut.

Printeri kogu võimekuse rakendamiseks pildistage RAW-formaadis, kuna siis saate oma maastikufotosid ka hiljem töödelda (vähendamata nende kvaliteeti). RAW-fotode jaoks mõeldud tarkvarad, nagu Canon Digital Photo Professional (DPP) või Adobe® Lightroom®, võimaldavad muuta fotode säritust, värve ja teravust, et need sobiksid teie valitud prindimaterjaliga.

Valge tasakaal

Kuvapilt Canoni tarkvarast Digital Photo Professional, kus on näha öise linnafoto enne ja pärast versiooni: vasakul pool on töötlemata versioon ja paremal pool sinise ülekattega versioon.

Kui kasutate Canoni tarkvaras Digital Photo Professional valge tasakaalu eelmäärangut volframlamp (Tungsten) või määrate madalama värvitemperatuuri käsitsi, lisab see loomulikus valguses tehtud piltidele sinise ülekatte.

Üks olulisemaid tööriistu, millega maastikufotode värve seadistada saab, on valge tasakaalu muutmine. See võimaldab teil eemaldada mis tahes värvilaigud, mis on põhjustatud erinevatest valgusallikatest, või siis lisada värvilist ülekatet, et saavutada kindla meeleoluga pilti. Valge tasakaalu saab seadistada kaamerast, aga RAW-formaadis pildistamine jätab teile võimaluse seda vajaduse korral ka hiljem teha.

RAW-tarkvaras saate valida erinevate valge tasakaalu eelmäärangute seast, nagu päevavalgus (Daylight), pilvine (Cloudy) või vari (Shade). Teine võimalus on kasutada värvitemperatuuri liugureid ja reguleerida valge tasakaalu nende abil või siis kasutada hoopis pipetti (Eyedropper) ja klõpsata sellega mis tahes pildil oleval valge või hallil ala.

Pildistiil

Kuvapilt Canoni tarkvarast Digital Photo Professional, kus on näha kahte versiooni väljast tehtud maastikufotost: vasakul pool on töötlemata versioon ja paremal pool on rakendatud nostalgilist pildistiili.

Siit saate Canoni tarkvarasse või oma EOS kaamerasse alla laadida täiendavaid pildistiile, sh sügisvärvid (Autumn Hues), videvik (Twilight) ja nostalgia (Nostalgia).

Lisaks kõigele muule võimaldab RAW-formaadis jäädvustamine teil katsetada DPP-s erinevaid pildistiili sätteid.

Alati võib proovida maastiku pildistiili (Landscape), kuna see ongi mõeldud klassikaliste maastikufotode sinise taeva ja erkrohelise taimefooni rõhutamiseks. Samas võib osadele fotodele sobida hoopis monokroomne (Monochrome), peente detailide (Fine Detail) või ka portreestiil (Portrait).

Lisaks saate kohandada stseeni kontrastsust, teravust ja teisi parameetreid. Võite isegi luua enda eelmääranguid, kasutades Canoni tarkvara Picture Style Editor.

Tasemed ja kõverad

Kuvapilt Canoni tarkvarast Digital Photo Professional, kus on näha kahte versiooni veega täidetud väljast tehtud maastikufotost: vasakul pool oleval pildil on märgata punast värvi, mis toob esile säravvalged valguslaigud, ning paremal pool oleva versiooni kontrastsust on juba kohandatud.

Säritusevigade vältimiseks aktiveerige tarkvaras valguslaikude ja varjude kärpimine. See lisab pildile värvilise ülekatte, näidates teile, millised kohad jäävad sügavmustaks (märgitud sinisega) ja millised säravvalgeks (märgitud punasega).

Väga tihti tuleb maastikufotodele kasuks see, kui muuta nende kontrastust. See võimaldab esile tuua tumedates ja heledates kohtades peituvaid detaile. Tasemete ja kõverate (Levels, Curves) tööriistad võimaldavad teil kontrollida, kuidas varjud, pooltoonid ja valguslaigud väljatrükile jääksid.

Need tööriistad on erinevates RAW-tarkvarades erinevad. DPP-s saab tasemete muutmiseks kasutada gamma kohandamise paneeli (Gamma Adjustment). Seal on kolm vertikaalset joont, mida saate kasutada musta punkti, pooltoonide ja valge punkti kohandamiseks. Adobe® Lightroom®-is saate sarnaseid tulemusi saavutada musta (Black), varju (Shadow), valguslaigu (Highlight) ja valge (White) liuguritega.

Toonikõvera muutmine võimaldab teil suurendada või vähendada kindlate punktide heledust kogu dünaamilises vahemikus. Üldiselt suurendab S-kujuline toonikõver pildi kontrastsust ja tagab säravama väljatrüki. Selle kasutamiseks klõpsake joone keskele, et määrata keskpunkti, ja seejärel tõmmake joone vasakut osa allapoole, et varjusid tugevamaks muuta. Joone parem pool läheb automaatselt üles, muutes ka valguslaike tugevamaks.

Kohanduste tegemisel hoidke histogrammil silma peal. Kui vasak või parem külg on nö maha lõigatud, kaovad pildilt nendes kohtades olevad detailid

Heledate ja tumedate kohtade tugevamaks muutmine

Kuvapilt Adobe® Lightroom®ist, kus on kujutatud rannikuäärset maastikku ja kindlate kohtade heledamaks muutmist läbi maski valimise.

Saate kasutada Adobe® Lightroom®-is maski valimist, mis võimaldab teil täpselt vaadata, milliseid kohti te heledamaks või tumedamaks muutma hakkate.

Lisaks nendele muudatustele, mis mõjutavad kogu pilti, saate muuta pilte dünaamilisemaks ka siis, kui kohandate kindlaid alasid.

Näiteks saab töötlustarkvarades heledaid ja tumedaid kohti tugevamaks muuta (vt ülalt). Seda tehnikat saab kasutada just pildi kindlate alade muutmiseks ja esile toomiseks.

DPP-s saab kasutada kindlate alade muutmise vahekaarti (Tool Palette > Adjust Specific Areas), mis võimaldab muuta teatud kohtade heledust, kontrastsust, värvitoone ja küllastust.

Särituste kombineerimine

Kuvapilt Adobe® Lightroom®-ist, kus on näha veekogudega maastikufoto kahte versiooni. Paremal pool olevale versioonile rakendatakse digitaalset gradueeritud filtrit.

Adobe® Lightroom®-is saab rakendada digitaalset gradueeritud filtrit, mis muudaks erksa taeva tumedamaks. Teine võimalus on ühendada töötlustarkvaras, nagu Adobe® Photoshop®, kaks erineva säritusega pilti.

Mõnikord on stseeni dünaamiline vahemik liiga suur, et kaamera suudaks jäädvustada nii taevas kui ka maastikul olevaid detaile.

Lisaks saate ühest RAW-pildist luua kaks erinevat versiooni: ühe, millel on muudetud taeva säritust, ja teise, millel on muudetud maastiku säritust. Seejärel saab Adobe® Photoshop®-is või mõnes teises tarkvaras lisada õige taevaga pildi õige esiplaaniga pildile.

Teravustamine

Kuvapilt Adobe® Lightroom®-ist, kus on kujutatud mereäärset kaljuseina. Paberitüübi valimiseks kasutatakse väljundi teravustamise töövahendit (Output Sharpening).

Adobe® Lightroom®-ist pildi eksportimisel saate valida väljundi teravustamise (Output Sharpening) alt sobiva paberitüübi ja teravuse.

Viimaseks etapiks on maastiku teravuse muutmine. Väljatrükid nõuavad suuremat teravust kui veebis jagatavad fotod – see on tingitud vaatamiskaugusest ja printimisel kasutatavate punktide kattumisest, mis teravust vähendab. Tihtipeale tuleb väiksemate väljatrükkide juures rakendada suuremat teravust kui suurte juures, kuna need võivad vastasel juhul liiga pehmena näida. Erinevusi põhjustab ka prindimaterjal, näiteks ei nõua läikivad materjalid nii suurt teravust kui matt või kunstipaber.

Printige testpilte

Kuvapilt Adobe® Lightroom®-ist, kus on näha mitut versiooni keset rapsipõldu seisvast elektripostist. Iga versiooni juures on kasutatud erinevaid värvi ja kontrastsuse sätteid.

Kasutage oma tarkvara „soft-proofing“ funktsiooni, et vaadata, millisena värvid ja kontrastsus trükituna paistaksid, ja seejärel kasutage „hard-proofing“ funktsiooni, mis kuvab teile fotost erinevaid versioone.

Väljatrükid on alati monitoril kuvatavatest piltidest veidi erinevad, seega tasub esmalt printida väiksem kogus pilte. Ideaalis tuleks väljatrükke kontrollida täpselt seal, kuhu te neid lõpuks riputada soovite, kuna ka valgus ja seinavärv mõjutavad pildi tajumist.

Enesekindluse kasvuga suureneb ka ambitsioon. Sellisel juhul võite proovida uhkemat printerit, näiteks 8-värvilist Canoni printerit PIXMA PRO-200. See pakub teile veelgi rohkem loomingulisi võimalusi, nagu panoraamiliste maastikufotode printimine. Canon PIXMA PRO-200 ühildub ka tarkvaraga Canon Professional Print & Layout, mis suudab ekraanil järele aimata erinevate prindimaterjalide ja tintide mõju.

Autor: Marcus Hawkins

* Adobe® and Lightroom® on Adobe registreeritud kaubamärgid või kaubamärgid USA-s ja teistes riikides.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • PRINTIMINE

  Fotode töötlemine printimiseks

  Saage oma fotodest printimisel rohkem meie samm-sammulise juhendiga printimiseks vajaliku töötlemise ja parimate printimismäärangute kohta.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Fookuse virnastamine algajatele

  Fotograaf Matt Doogue selgitab, kuidas Canoni fookuse virnastamise tööriistad aitavad teil jäädvustada makrofotosid ja maastikud läbiva teravusega.

 • FOTOTÖÖTLUS / JÄRELTÖÖTLUS

  RAW-fotode töötlemine DPP-s

  Vaadake, kuidas saate oma RAW-fotosid Canoni tarkvaras Digital Photo Professional töödelda, muuta ja täiustada.

 • INTERVALLFOTOGRAAFIA

  Õppige mitmekihilist jäädvustamist

  Lugege, kuidas öö ja päeva vaheldumisest intervallvõtteid jäädvustada, ja looge seeläbi vapustav mitmekihiline foto, kus aja möödumist saab ühe pildi pealt jälgida.