LOOMINGULINE PRINTIMINE

Avastage paberist kunstiteoste maailm Canon Creative Parkiga

Vaadake, kuidas üks andekas kunstnik viib oma Canon PIXMA printeri abil Canon Creative Parki jäälinnumalli taseme kõrgemale.
Erksavärviline paberist jäälinnukuju istub inimese käel, taamal paistavad taimed ja maalid.

Canon Creative Park pakub tuhandeid paberkujude ideid ja malle, alates arhitektuurist kuni hooajaliste kaunistusteni. Valige lihtsalt endale meeldiv mall ja järgige juhiseid. Mis saab aga siis, kui soovite seda teha kõrgemal tasemel? See ongi koht, kus Paper & Woodi kunstnik ja illustraator Zack Mclaughlin teile oma abikäe ulatab.

Zacki on pikka aega huvitanud loodus ning eriline huvi on olnud just lindude vastu, keda talle meeldib nii vaadata kui ka oma Canoni kaameraga EOS 90D pildistada. Ta on valmistanud installatsioone kuulsatele kaubamajadele, muuseumitele ja isegi Sir David Attenborough’le. Zacki puhul on eriomane tema keskendumine detailidele ja kogu tema loomingus on näha armastust looduse vastu.

Seega tundub täiesti sobilik, et linnuhuvilisest Zack asub valmistama 3D kuju ja valib oma tegevusobjektiks just jäälinnu.

Alustamine

Töölaual otse avatud sülearvuti kõrval asub Canoni printer PIXMA, mis prindib välja sülearvuti ekraanil kuvatavat Canon Creative Parki malli.

3D paberkujud täiskasvanutele võivad olla korraga nii keerukad kui ka rahuldustpakkuvad ning Canon Creative Park on tulvil paberkujuideid, mis võivad panna kõike muud unustama.

Mees kummardub laua kohale ja lõikab lõikematil skalpelliga tähelepanelikult paberist kujundeid välja.

Paberkujude valmistamine on hea näide loomingulisest protsessist, mis on täielikult endassehaarav alates mallide printimisest kuni nende väljalõikamise ja kokkupanemiseni. „Mul käib see süvenemine kähku ja alles mitu tundi hiljem panen tähele, et kõht on tühi või tahaks juua – tegevuse käigus ununeb kõik,“ räägib Zack. „Mul mängib alati raadio või siis kuulan mõnda fantaasiateemalist audioraamatut. Ma olen ikka täiesti nohik.“

Loomingulise protsessi esimene etapp peaks olema jälgimine ja ettevalmistamine. Zack on vaadelnud ja pildistanud jäälinde kohalikes soodes. „Mulle meeldib minna välja ja pildistada loodust, eriti neil vaiksetel varajastel hommikutundidel ja lihtsalt nautida seda rahulikku hetke,“ räägib Zack. „Tahan tuua selle tunde ka endaga tuppa kaasa.“

Kuju loomiseks ette valmistumisel uurib Zack lisaks enda piltidele veel raamatuid ja veebis kättesaadavaid joonistusi. Pärast jäälinnu malli valimist Canon Creative Parkis – mis on saadaval nii nutitelefoni rakenduse kui ka veebisaidina – printis ta Canon PIXMA TS5350a seeria printeriga välja nii selle kui ka teised inspiratsiooniandavad pildid.

Täpsete värvide ja piirjoontega laitmatu prindi saamiseks järgis Zack Määrangutes olevat kiiret ja lihtsat printeri hooldusprotsessi, tehes läbi kõik vajalikud pihustite kontrollid. Samuti valis ta režiimiks Parima kvaliteedi, mitte Mustandi ega Standardse režiimi. Kui see oli tehtud, jõudis kätte aeg loominguga tegelemiseks.

„Mulle meeldib väljakutse panna paberile midagi nii kaunist looduses leiduvat,“ ütleb Zack. „Paberiga on võimalik teha niivõrd palju, näiteks luua reljeefseid pindu, ja Canoni matt fotopaber on selleks lihtsalt ideaalne. Kõik paberid on kergelt pehmed, seega saab survega sinna märke jätta. Väga lahe on näha paberis enamat kui lihtsalt lehte, milleks inimesed seda tavaliselt peavad; paberis on peidus nii suur potentsiaal!“

Plaanimine ja protsess

Laual kääride kõrval on jäälinnu paberkuju mitmed eri osad, mõned neist juba kokku pandud ja mõned veel pooleli.

Zack on õppinud illustreerimist ja tegeles aastaid lasteraamatute illustreerimisega, kuni avastas enda jaoks 3D-kujud. „Täitsa naljakas, kuna enam ma peaaegu illustratsioone ei teegi ja kogu tähelepanu on 3D-värgil,“ jutustab ta. „Tegemist on millegagi, mille kohta ma poleks nooremast peast isegi ette kujutanud, et võiksin kunagi sellega tegeleda. Ma ei pidanud seda isegi võimalikuks.“

Kätepaar lõikab kääridega paberist sulge.

„Ma valmistan suure hunniku sulgi, kuid see käib alati pisut ehku peale,“ räägib Zack. „Jõuad lõppu ja leiad, et paar tükki on veel juurde vaja. Alguses olen päris hästi ette valmistunud, kuid teinekord võib asi täitsa käest ära minna.“

Ettearvatavalt oli jäälinnu standardmalli valmistamine Canon Creative Parkis Zacki jaoks pigem lihtne ülesanne, kuid ta kohendas seda veidi oma käe järgi, et saavutada oma ülim eesmärk – äratada enda tehtud paberlinnud ellu.

„Olen alati püüdnud teha oma linnud võimalikud elutruud,“ selgitab ta. „Võlutrikk seisneb pisiasjades. Alles väga lähedalt vaadates tuleb ilmsiks, kuidas nad tegelikult tehtud on.“

Kui Zack oli kõik tasapinnalised elemendid välja printinud ja skalpelliga välja lõiganud, lisas ta pabersuled ja pani alles siis erinevad osad omavahel kokku. Zack lõikas 160 gsm tekstuursest värvipaberist välja peamise lehekuju ja hoidis seda oma sõrmede vahel. Kääre teisele sõrmele toetades lõikas ta seejärel iga tüki ääred sakiliseks. Selline osavus on tal kõigis projektides. „Ma pole kunagi endale sisse lõiganud,“ ütleb ta. „Mul on ohutussõrm alati taga ja nii tunnen selgelt, kus tera parasjagu on.“

Zacki hinnangul kasutas ta antud jäälinnu puhul umbes 400 pabersulge ja soovitab alustada alati sabast ja siis kihthaaval edasi liikuda. Sulestikule lisasulgede kinnitamisel teadis Zack, et nokk ja jalad peavad olema umbes 10% suuremad või vastasel juhul poleks asi enam proportsioonis.

Üksikasjalik töö

Inimese käsi hoiab paberist valmistatud jäälindu, samal ajal kui teine käsi värvib peenikese pintsliga jäälinnu pead.

„Kasutan akrüülvärve ja lahjendan neid veega. Seejärel kasutan paksemaid värvitilku tugevama tooniga kohtade jaoks,“ sõnab Zack. „Mulle meeldivad säravad värvid, mis sobivad hästi lindude tekstuuriga.“

Kui lind oli saanud suled, liimitud ja kuivanud, lisas Zack akrüülvärvidega üksikasjad. „Minu õnneks on Creative Parki mallid väga üksikasjalikud, mis oli värvimise puhul suureks abiks,“ ütleb ta.

Nokk sai pärast värvimist läikiva lakikihi loomutruu välimuse andmiseks. Jäälinnu realistlikud silmad saavutas ta aga akrüülkuulide abil, mille ta seejärel värvis. Siis valmistas ta järgmisest mallist teise silmalau nii, et silmad tundusid asetsevat veidi seespool.

Zacki jaoks on meisterdamiskunst ja loomine meditatiivsed. „Kõik muu siin maailmas ununeb ja seda ka siis, kui kõik ei valmi päris plaanide kohaselt,“ sõnab ta. „Sulle ei jää lihtsalt pähe enam mingite teiste murede jaoks ruumi. Pole mingeid segavaid ekraane, kuna vaja läheb ainult käsi. Kõik põhineb puudutusel ja see viib sind kõigest muust eemale.“

Valmistoode

Valmis jäälinnu paberkuju istub laual potitaime kõrval asuvas klaaskuplis oksa peal.

Neli päeva kestnud jäälinnuprojektist sai Zacki suur armastus, nagu on juhtunud ka kõigi teiste tema projektidega. „Mul on peas ainult lõpptulemus ja tahan alati, et kõik õnnestuks,“ räägib ta.

Kui lind oli peaaegu valmis, tehti veel mõned täiustused, näiteks kallutati pea kergelt alla, nii et jäi mulje linnust, kes on valmis pahaaimamatule kalale järele hüppama. Lõpuks otsustas Zack paigutada linnu klaaskuplisse oksale istuma. „Kinnitasin aluse külge traadi, andsin talle modelleerimispahtli abil kuju, lisasin hambaorgiga tekstuuri ja seejärel värvisin kõik üle,“ selgitab ta.

Paljudele, kes Zacki töid näevad, võib see olla ainsaks võimaluseks selliseid linde lähemalt vaadata ja uurida. „Tahan, et inimesed teaksid ja hindaksid loodust rohkem. Samuti olen seadnud eesmärgiks tuua loodus tuppa ning jätta ta oma loomulikus maailmas rahule ja puutumata. Mulle on öeldud, et see, mida ma teen, meenutab vegantopiste valmistamist,“ ütleb ta naerdes.

Kui ka teid on hakanud huvitama Zacki hämmastavad paberkujud, siis miks mitte panna ka enda oskused proovile mõne Canon Creative Parkis saadaoleva malliga? Ärge unustage oma paberkujusid sotsiaalmeedias jagada teemaviitega #MadeWithPIXMA.

Autor: Natalya Paul

Seotud tooted

Seotud artiklid