Deer close up wildlife in focus

Teravustamistehnoloogiad

Foto või video vaatamisel jääb sageli esimese asjana silma selle teravus.

Alates 1987. aastast, mil Canon esimese kaameratootjana teravustamismootori objektiivi sisse ehitas, on toodud turule mitmesuguseid mootoreid, mis aitavad kiiresti liikuvaid subjekte teravustada ja fookuses hoida. Kõik see toimub väga täpselt, sujuvalt ja vaikselt.

Praegu kasutatakse Canoni objektiivides kolme põhilist tüüpi teravustamismootoreid. Need on STM-, USM- ja konventsionaalsem DC-mootor. Käsitleme nende mootorite erinevusi, et oskaksite valida oma vajadustele vastava objektiivi.

STM

STM-objektiivid sobivad hästi fotode, aga veelgi paremini videote jäädvustamiseks. Need põhinevad samm-mootoril, mis võimaldab objektiivil teravustada sujuvalt ja vaikselt – video filmimisel on see äärmiselt oluline.

Kui mõne objektiivi mootor teravustab kuuldava häiriva mehaanilise heli saatel, siis STM-objektiivid teravustavad vaikselt, võimaldades salvestada loomulikku heliriba. Canoni STM-tehnoloogial põhinevad objektiivid on väga vaiksed ja enamasti ka pildistamiseks piisavalt kiired.

Hammasratas-STM

Meie väiksemate ja kompaktsemate STM-objektiivide valikus on EF 50 mm f/1.8 STM, mille niinimetatud hammasratas-samm-mootor teravustab kaldhammasratasülekandega.

Käigukruvi-STM

Suuremad STM-objektiivid kasutavad teravustamiseks käigukruvi-samm-mootorit, mis on võrreldes hammasrattas-samm-mootoritega veelgi vaiksem ja kiirem.

USM

USM (ultrahelimootor) on seni Canoni EF-objektiivides enimlevinud automaatteravustamismootor. Kõik USM-mootorid kasutavad läätseelementide pööramiseks ultrahelivibratsioonienergiat. See senise Canoni tootevaliku kiireim mootor võimaldab käsitsi täppisteravustamist ilma automaatteravustamist täielikult välja lülitamata.

Rõngastüüpi USM

Suuremas osas Canoni profiobjektiivides kasutatav rõngastüüpi USM pakub ülikiiret ja -täpset juhitavust. See USM-mootor on piisavalt võimas, et pöörata suurte telefotoobjektiivide raskeid läätsegruppe kiiresti ja hõlpsasti, ilma et oleks vaja kiirust vähendavat ülekandesüsteemi. Lisaks on USM-mootorid puhkeolekus väga stabiilse asendiga, mistõttu pärast teravustamist ei kulu läätsegruppide paigalhoidmiseks rohkem energiat. Rõngastüüpi USM-mootor ei ole sama vaikne nagu STM-mootorid, kuid on kiirust arvestades siiski väga vaikne.

Rõngastüüpi USM koosneb rootorist ja staatorist ehk elastsest kehast, mille küljes on piesoelektriline keraamiline pingestatav element. Kui staatorile rakendatakse resonantssagedusega (ligikaudu 30 000 Hz) vahelduvpinge, paneb tekkiv vibratsioon rootori ühtlaselt pöörduma. 30 000 Hz on ultraheli sageduspiirkonnas ja sellest on USM-mootorid saanud oma nime.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM

Üks Canoni EF-objektiivisarja tuntumaid spordi- ja tegevusvõtete objektiive. Loodus- ja spordifotograafias vajalikku välkkiiret automaatteravustamist ja -jälgimist võimaldab just USM.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens
Motorbike rider action

Mikro USM

Kui rõngastüüpi USM on mõeldud mahtuma objektiivi silindrilisse korpusesse, siis mikro USM loodi laiemat objektiivide valikut silmas pidades ega pea mahtuma objektiivikorpusesse. Mikro USM-i puhul on rootor, staator ja ülekandehammasratas kombineeritud ühes seadises, mis kaalub ligikaudu kaks korda vähem kui rõngastüüpi USM.

Nano USM

Nano USM on Canoni teravustamistehnoloogia uusim saavutus. See 2016. aasta alguses avalikustatud tehnoloogia kombineerib rõngastüüpi USM-i kiiruse STM-i vaiksuse ja sujuvusega. Selle mootoritüübi omaduste tõttu sobib see suurepäraselt kiire tegevuse ja videote jäädvustamiseks, mille puhul on vaja vaikset ja sujuvat teravustamist.

Nano USM koosneb metallkorpusest, keraamilisest piesoelemendist ja ülekandesüsteemist. Keraamilise elemendi pinge kasutamine ja reguleerimine juhib ajami suunda ja kiirust. Tulemuseks on teravustamissüsteem, mis pakub sujuvat teravustamist ja kiiruse täpset juhtimist.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

See on esimene Nano USM-i kasutav Canoni objektiiv ja sobib eriti hästi rakendustesse, kus on vaja loomulikku sujuvat teravustamisüleminekut. Nano USM pakub suurepärast juhtimist, võimaldades sujuvat jälgimist ja subjekti teravustamist selle kaamerast eemale või kaamera poole liikumise ajal.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Otseajammootorid

Kui objektiivi nimes ei ole lühendit USM ega STM, on tõenäoliselt tegu konventsionaalsema DC- ehk otseajammootoriga, mis võimaldab küll automaatteravustamist, kuid mille kiirus, sujuvus ja vaiksus ei ole STM- ja USM-tehnoloogia omadega võrreldavad.