TOIT

Nipid ja nõuanded teie toidufotograafia täiustamiseks

Ajasime juttu professionaalse toidufotograafi Yasmin Albatouliga, kes näitas meile mõnda oma isiklikku meetodit kõrgeima standardi toidufotograafia jäädvustamiseks.
Piltide seeriast koosnev kompositsioon, mis kujutab vahvleid, mis on kaetud mustikate ja karamelliga, serveeritud koos tassi teega ja asetatud eredale sinepikollasele pinnale.

Toidufotograafia on sotsiaalmeedias äärmiselt populaarne. Üks pilguheit Instagrami ja te näete: meile meeldib jagada toidupilte. Toidupildi jagamine on vaid mõne sammu kaugusel toidu teistega jagamisest. Selles on midagi kollektiivset, nagu ühes lauas istumine.

Toidupiltide veebi postitamine muutus trendiks samal ajal kui Instagram, piltidest koosnev sotsiaalmeediaplatvorm, sai populaarseks.

Maitsvate roogade pildistamisest huvitatud fotograafide jaoks muudab see nii paljude toidupiltide keskel välja paistmise keeruliseks. Yasmin Albatoul, Alžeeriast pärit professionaalne fotograaf ja toidufotograafia suunamudija teab, kui keeruline see on. Ta on pidanud tegelema ka muude keerukustega.

„Naisena ei saa ma kohas, kus ma elan, üksi reisida ega käia mööda linna pildistamas,“ ütleb ta. „Kui olin ülikoolis, ütles mu sõber alati: „Sa ei saa end fotograafiast ära elatada, see on ainult hobi“. Kuid ma ütlesin: „Jah, saan küll. Tegelen fotograafiaga kodus“.“

Tuleb välja, et Yasminil oli õigus. Ta on nüüd professionaalne fotograaf. Tema dünaamilised, värvilised ja tihti sürreaalsed pildid haaravad tähelepanu – ja võivad panna suu vesistama. Tema unikaalne stiil ja efektsed pildid on võimaldanud talle mitmeid kommertsfotograafia töid ja tema Instagramil on 105 tuhat (ja enam) jälgijat.

Üks osa sellest, mis aitab Yasmini fotograafial Instagramis välja paista, on nende professionaalne sära. Tema sõnul on märkmisväärne vahe, kas teha toidust pilt vahetult enne restoranis söömist või stiliseerida toitu kommertsvõtteks ja jäädvustada seda korraliku kaameraga.

„Enamasti teevad inimesed restoranis oma toidust pilti telefoniga, ilma selleks ette planeerimata ja ilma lisavarustuseta,“ ütleb ta. „Need on spontaansed pildid, mida nad jagavad oma sotsiaalmeediasaitidel, kuid professionaalne ja kommertslik toidufotograafia on hoopis midagi muud.“

Pealtvaade mustikate ja karamelliga vahvlitest, mis on serveeritud kohvi, kannu ning noa ja kahvli kõrval, asetatud hallile kiltkivipinnale.

Oma kompositsioonide jäädvustamisel katsetab Yasmin mitmesuguseid kaadreid, mis võimaldab tal esitleda erinevaid tekstuuride ja mustrite elemente. © Yasmin Albatoul

Kann valab paksu karamelli mustikatega kaetud vahvlitaldrikule, mis on laotatud hallile kiltkivipinnale.

Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM: 1/250 s, f/8 ja ISO 125. © Yasmin Albatoul

Kui olete huvitatud oma toidufotograafia järgmisele tasemele tõstmist, siis on Yasmini sõnul kõige olulisem ülesandele loominguliselt läheneda. Yasmini peamine fookus on komponeerida pilte värvi järgi ja lisada liikuvust. Ta teeb seda üllatavate rekvisiitide kombinatsiooni – näiteks nööri ja õli – abil.

„Ma ei saa enam töötada ilma õlipudeli ja pintslita, kuna tahan, et toit oleks silmapaistvalt läikiv.“

Lugege edasi, et saada tema nõuandeid ja nippe järgmisel tasemel toidufotograafia jäädvustamiseks.

1. Võta oma pildi stiliseerimisel arvesse iga toidu värv.

Inimesed on värvide nägemises paremad kui enamik loomi. Teadlased on enamjaolt nõus: üks põhjusi, miks me värve näeme, on see, et meie esivanematele oli kasulik vilju märgata ja nende küpsust määrata.

„Valin värve vastavalt restorani üldisele atmosfäärile või toidule ja keskkonnale, kust see tuleb. Näiteks eelistan mereandide taustaks sinist, kuna see viitab peenelt selle päritolule.“

On loogiline, et värv peaks olema toidufotograafia peamine osa. Värvid püüavad meie tähelepanu. Õigete kokkusobivate värvide valimine aitab kompositsioonil silma paista ning paneb selle särama ja elama.

„Näiteks näeb sinine oranžide krevettide taga suurepärane välja. Iga foto elementide valik, sealhulgas taustavärv, on ehitatud peamise objekti ümber.“

Valge lainelise äärega taldrik, millel on väike sidruni-beseepirukas kooretee klaasi kõrval, mis on asetatud kohviubadega laotatud rohelisele taustale, mille paremas ülanurgas on värvitabel.

Kompositsiooni täiustamine harmoonilise värvide seguga võib aidata suurendada teie foto visuaalset mõju. Siin näitab Yasmin oma värvikaarti, paljastades hoolikalt valitud soojad toonid, mis rõhutavad kollase erksust ilma seda varjutamata. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4L IS USM: 1/160 s, f/10 ja ISO 160. © Yasmin Albatoul

Tumeroheline taldrik väikeste spagetipesadega, mille peal on seente viilud ja rohelised lehed; all paremas nurgas on värvitabel.

Sellel pildil on Yasmin valinud jahedamad toonid, tõmmates vaataja pilgu värvilaikude abil peamisele fookuspunktile. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM: 1/250 s, f/9 ja ISO 100. © Yasmin Albatoul

2. Stiliseerige kogu võtet, mitte ainul toitu.

Toidufotograaf peaks jäädvustama rohkem kui ainult toitu. Nõud ja söögiriistad on kaks näidet, millega toitu tavaliselt paaritatakse. Kauss, milles toitu pildistatate, ei tohiks olla teie igapäevane kauss. See peaks teie ülejäänud elementidega kokku sobima. Veel üks hea reegel on leida kauss, mis on pisut suurem kui tavaline kauss, et toidukogus sellesse ilusti ära mahuks.

„Enamasti serveerime toitu taldrikul, mis on valge ja igav. Seetõttu on eriti oluline valida nõud ja söögiriistad, mis näevad välja luksuslikud, et toit paistaks ilusam.“

Toidufotograafia stiliseerimiseks kasutatavate rekvisiitide puhul tuleb mõelda ka muule kui värvile. Peaksite arvesse võtma ka eseme materjali ja üldist esteetilisust. Näiteks paistavad puidust lusikad naturaalsemad kui metallist lusikad ning need ei peegelda valgust, mistõttu need on enamiku piltide jaoks parim valik.

Muidugi võite oma toitu esitleda taldrikul, kuid olemas on ka teisi võimalusi. Marmorist plaat võib lisada jõulisust, suursugusust ja rafineeritust. (See on ideaalne ka külmutatud maiuste, näiteks jäätise pildistamiseks, sest hoiab need külmana.) Ka koogialused pakuvad suurepärast viisi selge rõhuasetusega toidu korraldamiseks.

Muud rekvisiidid, näiteks värsked ürdid, annavad aimu värskusest ja maitsest ning lisavad uue värvi ja tekstuuri dimensiooni. Ka vürtsid ja nonparellid võivad anda aimu maitsest. Ärge unustage ka laualina ja muid köögiesemeid, et lisada kaadrisse soovitud värvi.

Kaks taldrikut, millel on Kunafa pesa koos šokolaadikastme ja pistaatsiapähklitega.

Erinevate toiduga mitteseotud mustrite ja tekstuuride katsetamine võib aidata teie kompositsiooni parandada. Yasmin pöörab oma fotodel suurt tähelepanu detailidele, tagades, et iga täiendav element aitaks kaasa üldisele pildile. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4L IS USM: 1/150 s, f/9 ja ISO 200. © Yasmin Albatoul

Ovaalne valge taldrik, mille peal on roheliste lehtedega kaunistatud tšilli- ja laimikaste.

Yasmin demonstreerib, et toidu täiendamiseks mõeldud raam ja kompositsioon ei pea olema keerulised ning lihtne lähenemine võib aidata tuua esile värvide erksuse. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R5. © Yasmin Albatoul

3. Leidke loominguline viis toidu esitlemiseks ja stiliseerimiseks – koos üllatavate esemetega.

Igas fotograafiažanris on teatud nippe, mida õpite enamasti ainult kogemuse kaudu. Sel korral oleme esitanud küsimused Yasminile, et avaldada mõned professionaalsed saladused toidu esitlemise ja stiliseerimise kohta.

„Üks tähtsaimaid asju toidufotograafias on lisada mõned nipid, et panna toit maitsvalt välja nägema ja võimalikult kaua kestma,“ ütleb Yasmin.

Mõned nendest nippidest, mis aitavad toidul maitsev välja näha, ei kõla eriti maitsvalt – näiteks pannkookidele mootoriõli niristamine.

„Võime kasutada nõudepesuvahendit, et kohv vahutaks nii kaua kui võimalik. Samuti määrime liha õliga, et see paistaks läikiv ja maitsvam. Samuti asendame vahukoore dušivahuga, kuna see kestab kauem ja seda ei mõjuta valgustitest tulev kuumus.“

Käsi riputamas burgerit kahe puupulgaga roheliste lehtede ja valge kastmega kaetud kukli kohale.

Yasmin kasutab puidust pulgakesi, et panna oma objektid kui kaaluta olekus õhus rippuma, lisades pildile unikaalse elemendi. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R5. © Yasmin Albatoul

Õhus dekonstrueeritud juustuburger, milles on sulatatud juust, burger, sibul ja tomativiil koos kahe kukliga, et see kokku panna.

Siin on lõpptulemus. Pärast puidust pulkade digitaalset eemaldamist järeltöötluses tekitab see konstruktsioon liikumise tunde, justkui oleks pilt valmis ellu ärkama. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R5. © Yasmin Albatoul

4. Lisage oma kaadritesse nutikate rekvisiitide ja töötluse abil liikuvust.

Tavaliselt toit ei liigu. Seetõttu on maalidel kujutatud toit enamasti komponeeritud vaikeluna. Moodne fotograafia aga suudab piltidele lisada rohkem elu kui kunstnikud nagu Monet oleksid suutnud ette kujutada.

„Piltidel olev liikumine räägib meile põneva loo. Staatilise kompositsiooniga pilt võib tunduda igav. Midagi ei toimu. Te ei pruugi pilti hiljem mäletada. Pildile liikumise lisamine muudab aga pildi kordumatuks ja unustamatuks.“

Yasmini toidupildid – millest enamik on jäädvustatud liikumises – demonstreerivad, kui silmapaistev võib dünaamiline toidufotograafia jäädvustus olla. Paljudes tema töödes paistab toit olevat valmisjärgus, viimane lihv jäädvustatud liigutuse keskel. Muudel juhtudel loob Yasmin pilte, milles toit on esitatud lahtivõetuna, et näidata selle koostisosi (ülaltoodud pilt).

Yasmin rääkis meile, et kasutab peenikesi puidust pulki ja liimi, et asetada väikesi toiduosi asenditesse, et luua illusioon foto liikumisest. Seejärel eemaldab ta pulgad hiljem töötlustarkvara abil. Võite kasutada ka nööri, kui soovite midagi õhus rippuma panna.

„Pildil olevaid elemente, näiteks küpsiseid või kooki, saab fikseerida peenikeste puidust pulkadega,“ ütleb Yasmin.

Sellised nipid on kasulikud tegevusterohkete stseenide, näiteks wok-pannil praadimise jäädvustamiseks. Pidage meeles: tegevus võib olla mis tahes vormis, alates taldrikule kleepuvast juustust, kui tõstate sellelt pitsalõigu, kuni kohvitassist õrnalt voogava auruni.

Fotole lisatakse viimane lihv, kui Yasmin Albatoul jäädvustab Canoni kaameraga stuudios toidukompositsiooni.

Yasmin võimaldab sageli heita pilgu telgitagustesse, paljastades oma suussulavate kaadrite jäädvustamise protsessi, aeg-ajalt abistava käega.

Üle õla vaade toidufotograaf Yasmin Albatoulist, kes joonistab puupulgaga sõna pasta.

Loomeprotsess jätkub ka pärast pildi jäädvustamist. Yasmin viimistleb ja täiustab sageli oma kompositsioone veelgi, muutes ja lisades tahvelarvutis elemente.

5. Jäädvustage oma protsessist kaadritaguseid pilte, et jagada neid sotsiaalmeedias.

Suur trend profitasemel fotograafide seas sotsiaalmeedias on „ülesseadmine versus pilt“. Need pildikarussellid või videod paljastavad vapustavate fotode valmimisprotsessi, et näidata iga kompositsiooni taga olevat tööd.

Need paljastused on inspireerivad teiste fotograafide jaoks, sest näitavad, millist peaaegu et võluritööd on tehtud enne kaamerakatiku klõpsatust.

Pidage meeles: toidufotode jagamise kaudu saame luua ühendusi. Toit on midagi, mida seostame suhete loomisega, ning see on üks põhjustest, miks toidufotograafia on muutunud nii populaarseks. Toidust pildi jagamisega saame privaatset söögikogemust koos nautida.

Ühes uuringus leiti, et toidupildi tegemisel võib olla positiivne mõju ka maitsele. Teadlased palusid ühel einestajate rühmal teha enne toidu söömist pilti. Teine rühm sõi sama toitu ilma pildi tegemiseta. Esimene rühm, kes tegi toidust pilti, ütles, et see maitses paremini.

Toidufotograafia on midagi, mida tähistada, sest see ühendab meid kõiki. Ja mis võib-olla kõige tähtsam – see paneb toidu paremini maitsema.

Selleks et saada lisateavet selle koha, kuidas Yasmin toidust imelisi pilte jäädvustab, vaadake tema toidufotograafia komplekti.*


* Võimalik lugeda ainult valitud keeltes.

John Marshall

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • TOIDUFOTOGRAAFIA

  Kuidas saada heaks mõjuisikuks?

  Toidufotograafia nõuanded Instagrami mõjuisikult ja Canoni saadikult Yasmin AlBatoulilt.

 • VIDEO

  Kuidas jäädvustada kvaliteetseid toiduvideoid nagu professionaal?

  Tänu hämmastavatele toiduvideotele on Jessica Bakes Cakes kogunud rohkem kui 100 000 jälgijat. Siinkohal selgitab ta, kuidas toiduvideote tegemise tõeliselt selgeks õppida.

 • TOIDUFOTOGRAAFIA

  Parimad objektiivid toidufotograafia jaoks

  Jäädvustage suud vesistama panevaid toidufotosid, kasutades meie parimaid objektiive.

 • TOIDUFOTOGRAAFIA

  Toidufotograafia õppimine

  Fotograaf Linda Lomelino räägib, mida tuleb teha isuäratavate piltide saamiseks.

 • Registreeruge meie uudiskirja tellijaks

  Püsige kursis värskeimate uudiste ja tooteteabega