PULMAFOTOGRAAFIA

Jäädvustage stseeni: professionaalse fotograafi nõuanded pulmafotode tegemiseks õuetingimustes

Islandil elav pulmafotograaf Steph Zakas selgitas, kuidas tegeleda väljakutsetega, mis pulmafotode esmakordsel jäädvustamisel tekivad.
Foto rannal seisvast kallistavast noorpaarist, kellest loojuv päike ilusaid siluette loob.

Pulmade korraldamine ei ole kunagi lihtne ja viimane aasta tõi paaridele veel täiendavaid väljakutseid. Seega ei ole siin imestada, et paljud noorpaarid valivad suurte ja traditsiooniliste pulmade asemel palju väiksema pidustuse. Intiimsed tseremooniad on muutumas järjest populaarsemaks ja eriti hinnas on Instagrami-sõbralikud asukohad vabas õhus. Ja kuna külastajate arv on piiratud, otsib noorpaar pildistajat pigem oma sõprade või pereliikmete seast, mitte ei lisa külaliste nimekirja professionaalset pulmafotograafi.

Seepärast pöördusime me pulmafotograafi ja -korraldaja Steph Zakase poole, et ta annaks nõu, kuidas harrastajatest fotograafid saaksid paari erilist päeva võimalikult ilusalt ja intiimselt pildile püüda. Steph, kes aitab paaridel abiellumiseks „ära põgeneda“, alustas pulmafotode jäädvustamist New Yorkis USA-s. Hiljem viis ta oma äri 4500 km kaugusele Islandile.

Ja kuigi selle Euroopa saare vapustav maastik aitab luua imelisi fotosid, kaasneb nendes ekstreemsetes oludes jäädvustamisega mitmeid väljakutseid. „Mitmel korral on tulnud ette, et oleme pidanud peitma ennast koopasse ja ootama, kuni hullumeelne rahetorm meist üle läheks,“ selgitas ta naerdes. „Sellistes olukordades tuleb tegutseda intuitiivselt, et leida parimat lahendust.“

Selles artiklis jagab Steph nõuandeid, kuidas jäädvustada inimeste üht olulisemat päeva. Isegi, kui teil puuduvad varasemad kogemused, peaksid Stephi nõuanded aitama teil oma fotosid paremaks muuta – seda nii päikesepaistelistel kui ka tormistel päevadel.

Valige õiged seadmed

Foto lilli kandvast peiust, kes ronib üles mööda kivist mäenõlva. Mäe otsas seisva pruudi kleit lehvib tuule käes.

Suurepärase pildi jaoks ei piisa ainult vapustavast keskkonnast, vaid on vaja ka head varustust. Steph kasutab professionaalset Canoni EOS 5D seeria kaamerat, kuid sarnase tulemuse saavutamiseks piisab ka soodsamatest mudelitest, nagu Canon EOS 250D või Canon EOS M6 Mark II. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV: 85mm, 1/4000 s, f/1.2 ja ISO100. © Zakas Photography

Kõigepealt rõhutab Steph, et sõbra pulmafotosid ei tohiks jäädvustada nutitelefoniga. „Professionaalne kaamera võimaldab teil kontrollida oma pildi kõiki aspekte. Isegi, kui eesmärgiks on kunstilisem tulemus, ei jäta ma seda järeltöötluse jaoks, vaid teen seda otse kaameras,“ selgitas ta.

Steph peab oma peamiseid töövahendeid – Canoni kaamerat EOS 5D Mark IV ja selle eelkäijat Canon EOS 5D Mark III – lihtsalt imelisteks, kuna nende konstruktsioon peab vastu ka kõige karmimatele oludele. Kui otsite taskukohasemat mudelit, siis Canon EOS 250D on varustatud 24,1-megapikslilise sensoriga, mis tagab teravama ja värvirohkema tulemuse. Lisaks on see ka ülimalt kerge, mis on ideaalne pulmafotode õues jäädvustamiseks, ning kaamera liigutatav ekraan võimaldab pildistamisnurkade valimisel loomingulisem olla.

Kompaktse ja mitmekülgse Canoni kaameraga EOS M6 Mark II saab jäädvustada detailirohkeid ja meeleolukaid 32,5-megapiksliseid pilte – ja seda ilmastikuoludest sõltumata. Lisaks võite proovida kaamera loomingulise abi režiimi, mis võimaldab teil teha piltidel väikeseid parandusi ja luua samast pildist erinevaid versioone, igaüks neist erineva stiili ja tunnetusega.

Katsetage erinevaid sätteid juba enne pulmapäeva

Foto noorpaarist, kes seisab metsikul rikkumata maastikul. Samal ajal heidab madal päike maha pikki varje.

Steph soovitab katsetada erinevate sätetega ja harjutada võtete jäädvustamist, et saada paremat tunnetust ja vaadata, kuidas erinevad efektid töötavad. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 17 mm, 1/800 s, f/4.5 ja ISO100. © Zakas Photography

Steph soovitab algajatel enne olulist päeva veidi oma varustusega tutvust teha. Ta ütles: „Teie kaamera on teie töövahend ja te peate õppima seda kasutama.“ Rakendus Canon Photo Companion sisaldab harjutusi, õpetusi ja nõuandeid, mida saab kohandada vastavalt kaamera mudelile, oskuste tasemele ja huvidele. „Soovitud efekti saavutamise juures tuleb jälgida mitmeid muutujaid, mistõttu on mõistlik kaamera funktsioone varem tundma õppida. Õppige reeglid selgeks, seejärel murdke neid ja vaadake, mis teile sobib,“ jätkas Steph.

Alustada võiks näiteks f-arvu või avaga, jälgides samal ajal, kuidas sissetuleva valguse hulk muudab varjusid ja kogu pildi tunnetust. „Paljud fotograafid eelistavad jäädvustada võimalikult madala f-arvuga,“ selgitas Steph. „Kuid suurema f-arvuga saate pildile rohkem detaile. Rohkem detaile tähendab ka seda, et saate vaadata, kuidas pildil olevad varjud muutuvad ning rõhutada maastiku ja stseeni ilu.“

Asendage õpetamine õrna suunamisega

Kaks naisterahvast noorikut suudlemas kivisel rannal. Ühe naise kleit lainetab tuules.

Steph soovitab sätitud pooside asemel inimesi õrnalt suunata ja jäädvustada seeläbi loomulikumaid pilte. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 40 mm, 1/320 s, f/4.5 ja ISO100. © Zakas Photography

Palju paarid eelistavad traditsiooniliste fotode asemel loomulikke hetkepilte. See sobib väga hästi algajatele fotograafidele, kes ei tunne ennast inimeste juhendamises veel piisavalt enesekindlalt. Samas saavad isegi algajad väikese suunamisega paremaid pilte teha. Nagu Steph kirjeldas: „Ma ei palu paaril poseerida, vaid pigem püüan neid õrnalt suunata. Ma räägin neile, kuidas nad võiksid ennast liigutada, ja seejärel teen pilte.“

Inimesed võivad muutuda eneseteadlikuks, kui fotograaf pildistab intiimseid hetki väga lähedalt, seega püüab Steph võimalikult vähe sekkuda ja kasutada õpetamise asemel suunamist. Ta ütleb paarile, et nad üksteisest natuke kõvemini kinni haaraks või hoiaks üksteist soojas, mitte ei lase neil kindlasse poosi minna.

Canon EOS M6 Mark II sobib ideaalselt hetkevõtete tegemiseks. Kompaktne ja kerge mudel ei hoia teid tagasi ega muutu teie subjektide jaoks häirivaks. Inimesed ei pruugi isegi märgata, et teil kaamera käes on, mis muudab nende liigutused ja näoilmed loomulikumaks. Lisaks saab Canoni kaameraga EOS M6 Mark II jäädvustada 32,5-megapiksliseid pilte kiirusel kuni 14 kaadrit/s koos pideva automaatteravustamisega, mis tähendab, et saate jäädvustada kogu tegevust ja hoida subjekte samal ajal nõelteravana.

Hoidke distantsi

Foto kolmest paarist, kes seisavad metsikul maastikul üksteisest mitme meetri kaugusel.

Distantsi hoidmise nõuded on sundinud paljusid paare vähendama oma külaliste arvu. Lisaks on see ka fotograafidele väljakutseid loonud. Isegi tavalistes tingimustes eelistab Steph oma paaridele natuke ruumi jätta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III: 40 mm, 1/1250 s, f/4.5 ja ISO100. © Zakas Photography

Steph püüab luua lõõgastavat keskkonda, et noorpaar ei tunneks pildistamise ajal liigset pinget. Tema sõnul aitab see jäädvustada noorpaari tõelist keemiat. „Paljud fotograafid liiguvad oma 35 mm objektiiviga noorpaarile väga lähedale, pildistavad ülevalt poolt ning lasevad pruudil ja peiul oma näod kokku suruda,“ rääkis Steph. „Minu kogemus on näidanud, et paljudele noorpaaridele selline lähenemine ei meeldi.“

Steph proovib oma paarile jätta võimalikult palju ruumi. Ta kasutab portreeobjektiivina Canon EF 85mm f/1.2L II USM, kuna selle suurepärane fookuskaugus sobib väga hästi lähivõtete tegemiseks ja see ei moonuta inimeste nägusid. „See võimaldab mul seista piisavalt kaugel, et ma ei kuuleks, kui noorpaar omavahel hellitusi jagab,“ rääkis ta. „Nii ei mõju ma pealetükkivalt ega tungi nende isiklikku ruumi. Ma ei taha olla neile liiga lähedal, kuna see on nende eriline päev ja hetk.“ Taskukohasema Canoni objektiivi EF 85mm f/1.8 USM juures on kombineeritud lühikest telefoto fookuskaugust, suurt maksimaalset ava ja kiiret automaatteravustamise kiirust, mis koos tagavad teravad ja selged portreed.

Kuigi Steph püüab pulmade pildistamisel kanda kaasas võimalikult vähe varustust, on tema kohvris alati olemas üks pikem telefotoobjektiiv, millega saab imelisi stseeni veelgi paremini esile tuua. Ta kasutab Canoni objektiivi EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, et luua selget kontrasti noorpaari ja suuremate maamärkide vahele. See aitab perspektiivi tihendada, tänu millele tunduvad Islandi suured mäed ja liustikud subjektidele lähemal kui nad tegelikult on. Nii on tulemuseks võimsamad pildid.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM on kerge ja kompaktne telefotoobjektiiv, mis töötab ideaalselt APS-C sensoriga kaameratega, nagu Canon EOS 250D. Selle võimas telefotojõudlus võimaldab teil kaugel olevatele subjektidele lähemale liikuda, samal ajal, kui pildistabiliseerimise tehnoloogia vähendab kaamera värisemist tingitud hägu.

Võtke valgusest viimast

Foto kallistavast noorpaarist, kes seisab väikesel kaljurahnul. Kaugelt jäädvustatud võtet raamib kivises paljandis olev lõhe.

Vapustavate piltide jaoks katsetage erineva valgusega ja proovige pildistada ka päikesepaistelisel päeval või videvikus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III: 17mm, 1/160 s, f/4.5 ja ISO100. © Zakas Photography

Stephile meeldib mängida oma fotode juures Islandi ebatavalise valgusega. Alates poolest maist kuni poole augustini on pimedat aega vaid kolm tundi päevas ja talviti on saarel ainult viis tundi päevavalgust. „Kui päike on väga madalal – just suvejärgsetel kuudel – saab laia objektiiviga jäädvustada väga ägedaid valguslaike. Mulle meeldib valgusega mängida,“ rääkis Steph.

Väike Canoni objektiiv EF-M 22mm f/2 STM, mis sobib Canoni EF-M-kinnitusega kaameratele, sealhulgas Canoni kaamerale EOS M6 Mark II, on pulmafotograafia jaoks ideaalne. Lainurk võimaldab mahutada kaadrisse rohkem ilusat maastikku ja lai maksimaalne ava lubab kasutada kiiremat säriaega, tänu millele saab ka käest hoides teravaid pilte jäädvustada.

Kui pildistate keset päikesepaistelist päeva, võib olla vajalik kompenseerida subjektide näole tekkivaid varje. Sealjuures tuleb abiks kaamera sisseehitatud välklamp või siis hoopis peegeldi. Kui hoiate peegeldit oma vöökoha kõrgusel ja suunate selle oma subjektide poole, aitab see osal valgusest tagasi peegeldada ja täita näole tekkivaid varje.

Väga ereda valgusega või otsese päikesevalguse korral tekib stseeni rohkelt eredaid alasid, mis muudab särituse määramise keeruliseks. Selliste tingimuste korral on kõige mõistlikum kasutada kaamera punkt-särimõõtmise režiimi, kus mõõdetakse ühte kindlat punkti. Kui olete oma „punkti“ ära mõõtnud, määrab kaamera vastavad särituse sätted, mis tagavad, et see ala jääb keskmise tooniga (kõik, mis jääb valguslaikude ja varjude vahele). Punkt-särimõõtmist saab kasutada ka koos automaatsäri lukustusega. See võimaldab teil asetada oma punkti mis tahes kohta ja lukustada säri. Seejärel saate võtet ümber kadreerida.

Töötamine sõltumata ilmast

Foto noorpaarist, kes seisab väikese musta kiriku valgete uste ees. Taustal olevat halli taevast kaunistab ilus vikerkaar.

Kuna ilmastikutingimused on üsna ettearvamatud, soovitab Steph sellega lihtsalt rahu teha ja leida võimalusi, kuidas olukorrast parimat võtta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III: 40mm, 1/320 s, f/7.1 ja ISO100. © Zakas Photography

Kuigi teie paar ei pruugi abielluda niivõrd ekstreemsetes ilmastikutingimustes, mida Island pakub, võib see päev olla siiski märg ja külm. „Siin võib tuul isegi autoaknad katki puhuda,“ rääkis Steph.

Karmides tingimustes pildistamise trikk seisneb selles, et tuleb töötada ilmaga koos, mitte selle vastu. Tuulist ilma saab kasutada näiteks selleks, et tuua tähelepanu loori detailidele või voolavale kleidile. „Kui lubab lume- või vihmasadu, kasutan ma tavaliselt laia objektiivi,“ selgitas Steph. „Vihmapiisad aitavad luua väga ägedat efekti.“ Ärge kartke halva ilmaga pildistamist – seda päeva tuleks mäletada täpselt nii, nagu see päriselt oli.

Kui on väga tugev vihma- või lumesadu, pildistab Steph väljas paar minutit ja seejärel suunab noorpaari tagasi sooja tuppa. „Tuleb kasutada seda, mis sul on,“ sõnas ta. Kui teil ei ole väga palju kogemust ja ilmaennustus lubab külma ilma, on sätete proovimine ja nendega katsetamine veelgi olulisem, kuna teil tuleb kiiresti tegutseda. Lisaks võib enne noorpaari kaadrisse kutsumist ka paar testvõtet teha.

Steph soovitab kaasa võtta ka paar kiiresti kuivavat rätikut, millega saate oma objektiivi puhastada, ja elektrilised käesoojendajad, et teie näpud nuppude vajutamiseks liiga kangeks ei muutuks. Külma ilmaga on oluline kaasa võtta paar lisaakut, kuna madalam temperatuur kurnab akusid kiiremini.

Vahet ei ole, kas pildistate imelises ümbruses toimuvat väikest pulma või lähemate sõprade ja pereliikmetega peetavat tagasihoidlikku kokkusaamist – nende nõuannete abil saate jäädvustada selle maagilise päeva rõõmu ja emotsioone.

Autor: Loren Cotter

Seotud artiklid

 • TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

  Kuidas töödelda erilisi fotosid

  Muutke oma erilised fotod veelgi ilusamaks, järgides neid lihtsaid fototöötluse nõuandeid.

 • PULMAFOTOGRAAFIA

  Printige välja pulmaga seotud tarvikuid

  Alates viimistletud pabertarvikutest kuni maalähedaste siltideni – saate oma suurpäeva mitmel viisil omanäoliseks muuta.

 • PULMAFOTOGRAAFIA

  Tagage õigeks päevaks soovitud tulemus

  Looge unustamatuid pulmafotosid, järgides samal ajal pulmafotograafia etiketi juhiseid.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED / VÄLISTINGIMUSED

  Näpunäiteid äärmuslikes ilmastikutingimustes jäädvustamiseks

  Alates varustuse kaitsmisest kuni enda eest hoolitsemiseni - siin on meie parimad nõuanded ja nipid äärmuslikes ilmastikuoludes pildistamiseks.