FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Kuidas vaadata tuttavlikke stseene uue vaatenurga alt

Alates looduse hindamisest kuni loomuliku valguse rakendamiseni – kolm fotograafi räägivad, kuidas nad muudavad igapäevaseid hetki unustamatuteks piltideks.
Fotograaf Camilla Rutherford naeratamas kaamerasse, taamal on näha randa laksumas laineid.

On väga lihtne võtta oma kodust keskkonda iseenesestmõistetavana ja me tihtipeale mõtleme, et peame huvitavate piltide jaoks rändama sadu kilomeetreid. Kui te aga proovite vaadata endale tuttavaid stseene uutest vaatenurkadest, võite avastada vägagi värskendavaid võimalusi. Me palusime kolmel fotograafil eri maailma nurkades rääkida, kuidas nad suudavad leida neid uusi vaatenurki, mis nii neid kui ka nende publikut põnevil hoiavad. Selles artiklis jagame nende nõuandeid, kuidas jäädvustada inspireerivaid fotosid enda kodu lähedal.

1. Olge dramaatiliste linnavaadete pildistamisel loomingulisem

Londoni Thamesi barjäär videvikuvalguses, tagant on paistmas värvilistes tuledes Canary Wharf.

Vahet ei ole, kas elate saginat täis linnas või vaikses maapiirkonnas – kompositsiooni ja kaamera sätetega katsetades saavutate suurepäraseid pilte. See pilt jäädvustati pika säritusega.

Londonis elav fotograaf jäädvustab seiklusi oma kodulinnas ja ka kaugemal. Just seepärast leiab tema portfellist kõige rohkem linnavaateid ja tänavafotosid. Kaks tema lemmikpilti on ikoonilistest Londoni vaadetest, kus on kasutatud natuke teistsugust lähenemist.

„Ma läksin päikeseloojangu ajal Thamesi barjääri juurde ja nägin, kuidas Canary Wharf tuledesse mattus,“ rääkis Laku, kes kasutas selle vapustava vaate jäädvustamiseks Canoni kaamerat EOS M50 koos Canoni kinnitusadapteri EF-EOS M ja Canoni telefotoobjektiiviga EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM (mille järeltulijaks on Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM).

„Ma kasutasin seda objektiivi kokkusurumise efekti pärast, mida telefotoobjektiiv pakub,“ selgitas ta. „Kuna see kokkusurumine toimub tavaliselt taustal, teadsin ma, et ma saan suurepärase vaate barjääride vahelt paistvast Canary Wharfist.“ Telefotoobjektiivid tihendavad perspektiivi, et tuua tausta ja esiplaani lähemale, kui nad tegelikult on.

Pikk säritus ja ND-filter muutsid stseeni veelgi silmatorkavamaks ning aitasid luua erksavärvilist ja pisut sürreaalset efekti. „30-sekundiline säritus võib heledamad kohad liiga suureks paisutada, seega kasutasin ma objektiivil ND-filtrit, mis aitab neid kontrolli all hoida ja ülesäritust vältida,“ rääkis Laku.

Elustiili- ja reisfotograafi Laku Daviesi portree.

Laku Davies

Londonis elav elustiili- ja reisifotograaf armastab võtta tavalised linnavaated ja neid pisut erilisemaks muuta.

2. Jäädvustage vaatamisväärsusi teistsugustest vaatenurkadest

Kahekorruseline buss ületamas Londoni Tower Bridge’i päikeseloojangul. Taustal on oranž taevas.

Laku soovitab ideaalse pildi saavutamiseks külastada samu kohti erinevatel aegadel. Selle pildi, kus kahekordne buss ületab Tower Bridge’i, jäädvustas ta hommikul kl 5.30.

Öine pilt Londoni Shardist, mis kõrgub üle Southwarki. Pildil olevad hooned on valgustatud. Esiplaanil võib näha jalakäijate silda Millennium Footbridge.

Laku töös domineerivad tänavafotograafia ja linnapildid, nagu ka see vapustav pilt Londonis asuvast pilvelõhkujast nimega Shard (eesti k klaasikild). Linnapiltide juures kasutatakse tihtipeale lainurkobjektiive, kuid telefotoobjektiiv võimaldas Lakul jäädvustada seda tuttavat kohta ebatavalisel ja ainulaadsel viisil.

Mis puudutab tuntud ja palju pildistatud vaatamisväärsusi, nagu Londoni Tower Bridge, soovitab Laku otsida alternatiivseid vaatenurki, mis võib näiteks tähendada kaameraga varem välja minekut. Ühel päeval otsustas Laku alustada kl 5.30 ja keskenduda kuulsa silla arhitektuurile.

„Kasutasin oma telefotoobjektiivi, et isoleerida sillatorni muust taustast ja saavutada tõusva päikesega ilusat haloefekti,“ selgitas ta. „Oranž taevas aitas pildi tõesti eriliseks muuta – ja muidugi Londoni buss!“

Tema nõuanne nendele, kes otsivad inspiratsiooni oma kohalikust keskkonnast, on see, et tuleb külastada oma lemmikkohti erinevatel aegadel.

„Minge pildistama erinevatel kellaaegadel, et vaadata, millised valgustingimused sel hetkel on,“ rääkis Laku. „Proovige kasutada erinevaid objektiive või muidu saate pidevalt ühe ja sama tulemuse. Muutke pildistamine enda ja ka vaatajate jaoks põnevaks.“ Canoni objektiiv EF-M 32mm f/1.4 STM töötab suurepäraselt nõrgas valguses, kuna see on kiire ja laseb sisse palju valgust. Kui soovite jäädvustada laiemat stseeni, siis tasub proovida Canoni objektiivi EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM.

3. Leidke parim valgus

Fotol on kujutatud inimese siluetti dramaatilisel oranžil taustal.

Pierre Dubuis külastab sama parki üha uuesti ja uuesti, otsides uusi nurki oma fotograafia jaoks.

Pierre Dubuis leidis enda piltidele uue dimensiooni, kui külastas Prantsusmaa kaguosas Rhône-Alpesi piirkonnas asuvat Pilati rahvusparki. Noor fotograaf, kes kasutab pildistamiseks Canon kaamerat EOS 5D Mark III (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV) alustas oma fotograafiateed juba 15-aastaselt. Fotograafiat õppides avastas ta endas armastuse seikluste ja looduse järele. Seda kirge aitasid lõkkele puhuda ka sõprade toetus ja soov avastada kohalikke piirkondi. Pierre’i loomingulisust ja loodusarmastust võib näha ka tema piltidelt, mis on tehtud selles samas pargis.

„Kui soovite avastada ilusaid kohti, siis tasub sinna minna uuesti ja uuesti. Nii avastate rohkem kohti, kui esialgu lootsite,“ selgitas ta. „Inspiratsiooni leian ma Instagramist. Külastage kohti erinevatel kellaaegadel ja katsetage erinevaid vaatenurki – nii saavutate soovitud tulemuse.“

Mõjuvate fotode loomiseks soovitab Pierre pildistama minna kas varahommikul või õhtul. „Kõige ilusam valgus on just varahommikul ning päikesetõusu ja -loojangu ajal,“ rääkis ta. „Selle siluetti (ülal) jäädvustasin ma päikeseloojangu ajal. Sellise foto jaoks tuleks enne kontrollida ilmastikutingimusi ja minna kohale 30 minutit varem. Nii on teil piisavalt aega, et koht üles leida ja sobiv kaader valida. Selle pildi jaoks otsustasin ma kasutada vaegsäritust, suurendades säriaega ja jäädvustades suure avaga f/22. Ma tegin seda selleks, et siluett taustalt paremini eristuks ja tekiks süngem meeleolu.“

Pierre Dubuis’ portree.

Pierre Dubuis

21-aastane loodusfotograaf, kes naudib päikeseloojangu ja -tõusu ajal loomuliku valgusega pildistamist.

4. Pöörake tähelepanu detailidele

Lähivõte sõnajalalehest tumedal taustal.

Suurepäraseid pilte saab teha ka ilma kaugele rändamata. Lihtsalt keskenduge detailidele, millest te muidu mööda vaataksite. Pierre’ile meeldib näiteks loodust lähemalt uurida.

Puulehed tagant paistva päikesevalguse käes.

Need puulehed on jäädvustatud päikeseloojangu ajal Saut du Gieri kose lähedal.

„Peate jälgima kõike, mis teie ümber toimub, k.a pisemaid detaile,“ rääkis Pierre, viidates oma lemmikpildile õrnast sõnajalalehest. Tumedat metsa aitasid esile tuua ISO 3200 ja ava f/4.5. Canoni objektiivi EF 70-200mm f/2.8L USM avamine võimaldas tal vähendada väljasügavust ja tuua tähelepanu sõnajalalehe keskkohale ja selle imelisele tekstuurile. Suur ISO oli vajalik seepärast, et metsas oli vähe valgust.

„Selle foto tegemise hetkel tegin ma metsas väikest jalutuskäiku,“ selgitas Pierre. „Mul oli vaja veidi oma mõistust puhata ja ühel hetkel märkasin ma valguslaigus olevat sõnajalalehte. Ma armastan seda pilti, kuna see esindab minu jaoks looduse ilu ja haprust.“

5. Leidke ebatavalist igapäevasest elust

Kaks poissi mängimas puidupoe ees olevas liivaaugus, olles ümbritsetud liivatolmust.

Valgustingimused muutuvad terve päeva vältel. Õige hetk aitab muuta tavalise pildi silmapaistvaks – just nii on juhtunud selle imelise fotoga Camilla lastest.

Auhinnatud elukutseline fotograaf Camilla Rutherford on küll pärit Šotimaalt, aga hetkel elab ta koos oma lambakasvatajast mehe ja kahe pojaga hoopis Uus-Meremaal Wanakas. Sellesse imelisse linna sattus ta tänu sellele, et teda hakkas paeluma lumesportlaste jäädvustamine.

Camilla keskendub oma piltidel loomulikule valgusele, mida on näha ka sel tagantvalgustusega fotol, kus on näha tema kaht poega liivakastis mängimas. See pilt on jäädvustatud Canoni kaamera EOS R, EOS R adapteri ja Canoni objektiiviga EF 24-70mm f/2.8L II USM.

„Minu lemmikasi selle pildi juures on minu noorema poja näoilme,“ rääkis ta. „On näha, et tal on väga lõbus. Just see ürgne rõõm reegliteta mängu üle on see, mis teeb selle foto eriliseks.“

„Mängivaid lapsi pildistades ei ole alati aega fiksobjektiivi otsimiseks,“ lisas ta. „Canoni objektiiv EF 24-70mm f/2.8L II USM pakub ideaalset suumivahemikku ja pildikvaliteet sarnaneb fiksobjektiivi omaga.“

Päikese poole pildistamine on küll keeruline, aga ka lõbus. Õnneks pakuvad peeglita kaamerad, nagu Canon EOS RP, oma elektroonilise pildiotsijaga teatud eelist. „Te saate vaadata, mida säritus teeb ja reguleerida seda sõltuvalt tagantvalgustuse tugevusele kas paar sammu üles või alla,“ selgitas Camilla.

Portree Camilla Rutherfordist, kes kannab päikeseprille.

Camilla Rutherford

Šotimaal sündinud Camilla on auhinnatud fotoajakirjanik, kes elab oma perega Uus-Meremaal asuvas farmis. Ta keskendub spordi-, reisi- ja elustiilifotodele.

6. Rääkige oma lugu, pildistades seda, mida tunnete

Foto tööriistu täis olevast töötoast ja mehest, kes kasutab nurklihvijat. Tagaseinas olevast august on paistmas päikesevalgus.

See, kuidas nurklihvija sädemed ja päikesekiired üksteist jäljendavad, lisab muidu tavalisele pildile täiesti uue dimensiooni.

Camilla pilt töökojas töötavast abikaasast esindab nende elukoha rikkalikku ajalugu. Camilla suudab loomuliku valguse ja pika säriajaga näidata, et te ei pea loo rääkimiseks väga kaugele minema.

„Meie poisid on selle farmi viies põlvkond ja see töökoda on pildistamiseks suurepärane koht,“ rääkis ta. „Poistele meeldib seal väga käia ja vaadata, kuidas isa midagi parandab. Ühel hommikul märkasin, kuidas päikesevalgus läbi tagaseinas oleva aegu paistab, luues vasakusse nurka tugeva valgussähvatuse,“ rääkis ta.

„Ma otsustasin jäädvustada laiemat stseeni ja kasutasin selleks oma Canoni objektiivi EF 24-70mm f/2.8L II USM. Ma proovisin rääkida selle pildiga kogu lugu. Ma seadistasin ISO-valgustundlikkuse 800-le, et saada lisavalgust, ja säriajaks 1/80 s. See võimaldas mul jäädvustada liikuvat ratast ja lenduvaid sädemeid.“

Seega, kui te kõnnite läbi metsa, naudite linnavaateid või mõnulete oma enda kodus – kohaliku keskkonna avastamine ei pea tähendama igavaid pilte. Treenige oma silma märkama võimalusi ka igapäevastes kohtades ja hetkedes ning jäädvustage pilte, mis on olulised just teile. Nii on teil võimalus luua midagi väga erilist.


Autor: Lorna Dockerill

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • SEIKLUSFOTOGRAAFIA

  Seiklusfotograafia näpunäited

  Viis nõuannet, kuidas kaameraga EOS M6 Mark II oma seiklusi jäädvustada.

 • TALVEFOTOGRAAFIA

  Kuidas jäädvustada paremaid talvepilte

  Võtke sellest ilusast ajast viimast koos fotograafiga Vladimir Medvedev.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Viis parimat nõuannet maastikufotodest intervallvideo loomiseks

  Äratage maastik ellu, järgides neid parimaid intervallfotograafia nõuandeid.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Nõuanded linnaloomade jäädvustamiseks

  Christine Sonvilla ja Marc Graf jagavad oma parimaid nõuandeid ja tehnikaid, kuidas jäädvustada koduukse taga ootavat loomariiki.