A wooden chopping board with balls of colourful clay spread along it.

VIDEOTEHNIKAD

Kuidas luua esimest stopp-kaader-filmi?

Stopp-kaader-animatsioonivideo loomine võib olla väga tore projekt, mida teha kogu perega. Kui jäädvustate objektist järjest palju võtteid ja liigutate seda igakord natuke teise kohta, saate luua pildijada, mille taasesitusel jääb mulje, nagu objekt liiguks ise.

Kõige lihtsam osa sellest on seadistada oma EOS kaamerat parimate tulemuste saamiseks, kuid keerulisem on elutule objektile elu sisse puhuda.

Selles artiklis jagab professionaalne animaator Ed Jackson nõuandeid, kuidas alustada oma esimese stopp-kaader-animatsioonivideo loomist. Pärast stopp-kaader-animatsiooni õppimist on Ed töötanud mitmete erinevate klientide heaks, sh Aardman Animations, kus ta aitas luua telesarja „Lammas Shaun“, Nick Parki filmi „Koopainimene“ ja filmi „Lammas Shaun: Farmageddon“.

Ed näitas, kui lihtne on alustada stopp-kaader-animatsiooni loomist. Selleks on vaja ainult Canoni kaamerat EOS 250D, paari valgustit ja voolimissavi.

Subjekti valimine

Kodus leidub palju objekte, mis sobiksid suurepäraselt teie animatsiooniprojekti jaoks. Näiteks võite luua video, kus ehitusklotsid ennast ise kokku panevad, kommid kommikotist välja poevad või mänguautod köögilaual ringi kihutavad. Ed soovitab alustada millegi lihtsaga, umbes nagu see põrkepalliga video.

„Minu lemmik on plastiliin või voolimissavi, kuna sellega on nii lihtne töötada. Selles lühivideos filmisin palli ülaltpoolt ja liigutasin seda mööda lauda edasi, et tekitada põrkamise illusiooni.“

„Soovitan alguses proovida mitte midagi liiga keerulist. Hoidke taust lihtsana ja keskenduge ainult animatsioonile. Kui teil on lugu olemas, siis hoidke seda lihtsa ja lühikesena. Ja alustage kindlasti kõigepealt väiksematest projektidest.“

Pange oma kaamera valmis

The back of an EOS camera showing the settings used for filming stop-motion.
Kui soovite olla kindel, et kaamera võtete vahel ei liiguks ja kaadri joondus jääks samaks, on kõige mõistlikum kinnitada oma kaamera statiivile.

Videote standardne kuvasuhe on 16 : 9, aga kaamera jäädvustab pilte vaikimisi 3 : 2 kuvasuhtega. Selleks et teie stopp-kaader-videot saaks näidata laiekraanil, muutke kuvasuhet peamenüüst. Selle valiku kasutamiseks tuleb võib-olla EOS kaameras sisse lülitada reaalajavaate režiim.

Ed soovitab seadistada fookust, säritust ja valge tasakaalu käsitsi. Nii saate olla kindel, et määratud sätted jäävad samaks ja kaadrid püsivad samasugusena. Tehisliku valgustuse kasutamine tagab veelgi suurema järjepidevuse.

„Võite jäädvustada ka õues või akna lähedal, kuid siis tuleb arvestada muutuva valgusega. Kui valite pildistamiseks pimeda toa ja kasutate paari laualampi, saate valgustust paremini kontrollida, kuid ka siis võib teie videole jääda natuke võbelemist, nagu võite näha minu näitest. Aga see on justkui lisaefekt.“

Kasutage statiivi

An EOS camera on a tripod pointing down at a small ball of green clay on a tabletop.
Selleks et kaamera ei liiguks, jäädvustage pildid kaugpäästiku või nutitelefoni ja rakenduse Canon Camera Connect abil.

Kui kinnitate kaamera statiivile, tagate, et kaadri joondus jääb kaadrist kaadrisse samaks ja iga pilt on terav. EOS kaamera muudetava nurgaga ekraan teeb võtte raamimise lihtsaks ka siis, kui jäädvustate ebatavalise nurga alt. „Veenduge, et kaamera oleks kindlalt kinni, kuna te ei soovi, et kaamera hakkaks keset pildistamist liikuma,“ rõhutas Ed.

Statiivi kasutamine annab teile suurema vabaduse ka särituse seadistamisel. Hoidke ISO-valgustundlikkust madalana, nt ISO 200, et pilt ei muutuks teraliseks. Soovitud tulemuse jaoks tehke testpilte, kus kasutate erinevaid ava suuruseid, ja seejärel kohandage säriaega, et pilt oleks piisavalt ere.

Professionaalsed animaatorid kasutavad kaamera kontrollimiseks, võtete jäädvustamiseks, pildijada ülevaatamiseks, valgustusefektide programmeerimiseks ja palju muu jaoks täiustatud tarkvara, nagu Dragonframe. Kuid te ei pea kohe alguses midagi sellist kasutama, vaid võite jäädvustada võtteid käsitsi.

Päästikunupu vajutamise asemel kasutage aga kaugpäästikut. Sellisel moel ei liiguta te kaamerat kogemata pildistamise ajal. Kui teie kaameras on Wi-Fi funktsioon, saate kasutada rakendust Canon Camera Connect, et kaamerat puudutama võtteid jäädvustada ja pilte taasesitada.

Valige filmi pikkus

Seotud artiklid
Filmmaker Matthew Vandeputte uses his camera from an elevated position among city buildings. © Pete Jobson

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Liikumise jäädvustamine aegluubis video puhul

Lihtsad tehnikad aegluubis jäädvustamiseks, intervallfotograafiaks ja liikuvaks intervallfotograafiaks

A before-and-after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, with a lighter version on the right after editing in DPP.

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Kuidas jäädvustada intervallvideoid

Avastage EOS intervallvideote maailm ja tehke seda otse oma kodust.

Create and print a time-lapse time stack

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Looge intervallvõtetest mitmekihilisi fotosid ja printige need välja

Selle õpetuse abil saate luua intervallvõtetest ühe mitmekihilise koondpildi.

Ed Jackson rolling a ball of green clay in his hand below an EOS camera on a tripod.
Kõige olulisem on, et teeksite iga kord enne objekti liigutamist sellest kaks pilti. See vähendab tööd poole võrra ja muudab video rohkem multika sarnaseks.

Teie stopp-kaader-projekti pikkus oleneb sellest, kui palju võtteid te jäädvustate ja milline on teie filmi kaadrisagedus. Näiteks, kui teie kaadrisagedus on 25 kaadrit/s, on teil vaja video iga sekundi jaoks 25 võtet. Kui soovite filmikunstilisemat tulemust, võite kaadrisageduseks määrata ka 24 kaadrit/s.

Liigutage objekti

Ed Jackson, by his camera on a tripod and a desk lamp, adjusting a ball of pink clay.
Katsetage, kui palju peate objekti korraga liigutama – väikesed muudatused tekitavad sujuvama pildi, kuid muudavad samal ajal ka video pikemaks.

See, kui palju te objekti liigutama peate, oleneb valitud kaadrisagedusest. „Kui jäädvustate 25 kaadrit/s, peavad liigutused olema üsna väikesed, et tagada vaevumärgatav liikumine. Vastasel juhul on liikumine liiga kiire,“ selgitas Ed. „Kui valite 12 kaadrit/s, peaksid liigutused olema suuremad ja võite objekti liigutamisel üsna julge olla. Lõpuks oleneb kõik sellest, mis loos juhtuma peab ja millist liikumist te edastada soovite.“

Monteerige filmi

A Canon EOS camera on a tripod, pointing down at a chopping board covered with balls of brightly coloured clay.
Kuna tänapäeval on nii palju mobiilseadmetele ja arvutitele mõeldud lihtsaid rakendusi, on võtete monteerimine kergem, kui arvata oskate.

Kui jäädvustasite oma filmivõtted täiendava rakenduse või tarkvarata, peate need nüüd videoks monteerima. Ed on pikaaegne Adobe Premiere Pro kasutaja, aga võite valida ka mis tahes teise videotöötlemistarkvara. Lihtsalt importige üksikud fotod ajajoonele, lisage soovitud taustamuusika ja eksportige film MP4, MOV või muusse sarnasesse videofaili.

Olemas on mitmeid mobiilseadmetele ja arvutitele mõeldud lihtsaid rakendusi, mis automatiseerivad kogu protsessi ja võimaldavad teil jälgida loodavat animatsiooni töö käigus. Ed soovitab kasutada tarkvara nimega Stop Motion Studio.

Stopp-kaader-animatsiooni loomine on võrreldes teiste videotega tehniliselt kõige lihtsam. Teil ei ole vaja palju varustust ega ruumi – küll aga on teil vaja palju kannatlikkust. Võite kasutada mis tahes EOS kaamerat, seadistada selle käsitsi juhtimisele ja alustada juba täna.

Kui olete ennast põhitõdedega kurssi viinud, võite alustada uute tehnikate katsetamisega ja enda stiili leidmisega. „Selliste telesarjade juures, nagu „Lammas Shaun“, liigutame nukke tavaliselt 12 korda sekundis,“ rääkis Ed. „Me teeme igast positsioonist kaks pilti, et taasesituse jaoks oleks õige number kaadreid. Kahe võtte jäädvustamine aitab aega säästa ja muudab animatsiooni aeglasemaks. Nii muutub animatsioon rohkem multikasarnaseks. Kui jäädvustame aga filmi, liigutame nukke igas sekundis 24 või 25 korda, et tulemus oleks tõetruum.“

Ed julgustab, et tuleb lihtsalt proovida. „Olge loomingulised, õppige oma vigadest ja lõbutsege.“

Autor: Marcus Hawkins

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde