Canon EOS R7 kanuu vööris

Exploring the Wild – Canon EOS R7 looduses ja rännakul

Harri Tarvainen
Harri Tarvainen

Kutseline fotograaf


Kuller helistab ja uurib, kas olen kodus. Kiidan teda ohtrasõnaliselt kiire teeninduse eest, tänu millele mu pakk päevaga Põhja-Soome jõudis. Kogu muu varustus oli kanuuretkeks juba pakitud, ja nüüd paistab, et seiklusteks on valmis ka kõige tähtsam abimees – uus Canon EOS R7.

Harri Tarvainen on loodus- ja tegevusfotograafiale spetsialiseerunud kutseline fotograaf. Ta rändab ringi koos oma Instagramis kuulsaks saanud lokkiskarvalise retriiveri Kaffega ja teeb suurepäraseid fotosid. Kaffe seiklusi saate jälgida tema Instagrami kontol @kaffegram. Lugege ka Kaffe ja Harri nõuandeid lemmikloomade pildistamiseks.

Suvine kanuumatk pakub loendamatuid pildistamisvõimalusi

Oulankajoki vingerdab Oulanka rahvuspargis mööda looduslikku kanjonit. See Kirde-Soome kant on tuntud selle poolest, et siin kohtuvad ida- ja põhjapoolsete alade loodus ja liigid. Suveöödel paeluvad fotograafi hommikuudus kõrguvad kuused, talvel aga lumised puud virmaliste valgel.

Põhjala metsade õnnelind laanenäär hoiab tihti matkajate lähedusse ja kui talle sobivat maiuspala pakkuda, võib isegi kostitaja käele istuda. Ehkki oleme sel jõel aerutanud palju kordi, on iga elamus isesugune.

Kaffe hüppab kanuusse ja leiab endale mõnusa koha. Vähemalt tema teab, milleks matk hea on.

Lokkiskarvaline retriiver Kaffe
Õhtupäikese kuldne valgus on portreefotode jaoks ideaalne. Vastu valgust pildistades vähendan peegeldusi objektile lähemale suumides.

Kaalult kerge fotovarustus sobib just matkale

Olin esimeste seas, kes Canoni uut EOS R7 kaamerat katsetas. Otsustasin sellega koos kasutada Canoni kerget RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektiivi. Keerulisena näiv numbri- ja tähekood ütleb mulle, et selle objektiiviga saab pildistada nii avaraid maastikke kui ka teha kaugel asuvatest objektidest lähivõtteid.

Kaamera ja objektiiv kokku kaaluvad vast kilo või vähemgi – väga mugav! Kaamera kompaktsus ja kergus on saavutatud tänu väiksemale APS-C sensorile, mis tagab oma 32,5 megapiksliga ikkagi selle, et resolutsiooni ja foto suuruse arvelt kompromisse tegema ei pea.

Kaevan kaamera veekindlast kotist välja ja pildistan õhtupäikesega kullatud maastikku: meie ees ujuvad sõtkad ja kosklad, kaldal tukub põhjapõder ning Kaffe on muidugi ametis jõetuule toodud lõhnade nuuskimisega.

Sellistes olukordades kasutan peaaegu alati kaamera poolautomaatprogramme, näiteks avaprioriteeti. Säri kompenseerides saan kujutise muuta tumedamaks või heledamaks. Mustakarvalise Kaffe puhul saan parimad tulemused tavaliselt alasäriga.

Pärast pildistamist püüan kaamera alati ohutusse kohta ära panna, kuid hetk hiljem avastan end ikka aerutamas, kaamera kaelas rippumas! See on võimalik, sest terve komplekt on väga kerge ja nii olen võimaluse tekkides alati pildistamisvalmis.

Oulankajoki maastik, kanuu ja kaks figuuri
Lai kaader ja sümmeetriline kompositsioon loovad harmoonilise õhustiku. Tänu sobivale fookuskaugusele saab Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM tõesti kõigega hakkama.

Aruka automaatteravustamisega tõeline videokaamera

Olen nii pikka aega keskendunud fotograafiale, et unustan vahel, et digikaamera on ühtaegu ka tõeline videokaamera. Kuigi istun liikuvas kanuus, mida ei kõiguta üksnes vesi, vaid ka 40-kilone retriiver, tuleb video välja vaat et kinolinale sobivalt sujuv. Täiustatud pildistabilisaator on olemas nii kaamera korpuses kui ka uutes objektiivides. Käest video filmimisel töötavad need tõhusalt koos ja kaotavad muidu segada võivate värinate tagajärjed. Kaameral on ka kolmas värinat vältiv funktsioon: digitaalne videostabilisaator.

Peeglita süsteemile üleminekul on suurim muutus minu pildistamise juures seotud teravustamisega. Varem kasutasin pildistamisel ühe võtte AF-i, keskmist AF-punkti. Muidugi kasutan neid siiani palju. Viimasel ajal aga leian end üha tihemini kasutamas pidevat aruka teravustamise funktsiooni, mis tuvastab näod ja objektid automaatselt.

Eriti liikuvate objektide pildistamine muutub lihtsamaks, kui ühe punkti asemel saate teravustada kogu vaatele. See, kuidas kaamera tuvastab silmad ja suunab fookuse ise õigesse kohta, on fantastiline.

Canon EOS R7, Kaffe lähivaates
Canon EOS R7 arukas teravustamissüsteem tunneb ära paljud objektid ja aitab teil neid ka liikumise korral fookuses hoida.

Hommikuvalgust jahtides

Mõnda aega aerutanud, jõuame laagripaika ja paneme telgid kaldale üles. Gaasipliidi tuttavlik heli annab märku, et õhtusöök on peaaegu käes. Mina ootan kõige enam magustoitu: pannkooke vahukoore ja murakamoosiga. Kanuuga matkates pole seljakoti kaalul suuremat tähtsust, nii et võib endale lubada tavalise matkatoiduga võrreldes suuremat luksust. Kaffe armastab kokkajate lähedal koha sisse võtta ja tikub toitu maitsma.

Kuna õhtusöök venib pikalt öösse ja päikesetõusu pildistamiseks tahan ärgata varakult, ei tule ööunest suurt midagi välja. Taevasse vaadates näen, et see on pilvitu, kuid pettumuseks märkan, et idas on taevakaar madalates pilvedes. Ronin kanjoni servale ning iga ronitud meetriga avaneb jõele üha kõikehõlmavam vaade. Vee kohal ja puude ümber hõljub kerge udu, mis õhustikku pehmendab. Keset jõge aerutab Ulla koos Kaffega. Juhendan neid käemärkidega pöörama, kuni nad on pildistamiseks ideaalses asendis.

Canoni RF-S 18-150mm objektiivi fookuskaugus võimaldab teha nii avaraid maastikuvõtteid kui ka vaid kõige tähtsamale keskenduvaid portreesid ning kaamera APS-C-sensor annab optikale lisamõõtme. Canon EOS R7 töötab probleemideta kõigi RF- ja RF-S-objektiividega. Adapteriga toetab see ka EF- ja EF-S-seeria objektiive. Uuele süsteemile üleminek on palju lihtsam, kui kogu optikat pole vaja korraga välja vahetada.

Kaamera, mis teeb seda, mida vaja

Nii imelise kanuumatka järel tundub pisut labane rääkida rahast – mis see kõik maksab. Muidugi on selge, et mida rohkem olete valmis fotovarustusse investeerima, seda rohkem saate vastu nii kiirust, teravust kui ka ava. Samas sõltub kaamera hinnast seegi, kuidas te fotoaparaati kasutama hakkate ja millistele retkedele ta kaasa pääseb.

Canon EOS R7 rahuldab nii harrastus- kui ka kutselise fotograafi vajadusi ning teeb seda mõistliku hinnaga. Kaamera on ideaalne entusiasti jaoks, kes tahab oma fotod uuele tasemele viia ning otsib profifunktsioone odavama hinnaga kui tippmudelitel.

Kuigi olen pigem nõudlik klient, kipub olema nii, et fotovarustust ostes ei põhjenda oma ostuvajadusi niivõrd hinna ja materjali kui muude kriteeriumidega. Fotograafia viib mind loodusesse, hoiab öiti kaua üleval ja äratab vara. Nii satun uutesse kohtadesse ja leian uusi inimesi. Fotokunst õpetab vaatama asju lähemalt, uurima valgust ja varje ning tabama hetki, mille väärtus aastatega kasvab.

Tellige meie uudiskiri

REGISTREERIGE NÜÜD