Binoculars FAQs

BINOKLITE KKK

Milliseid erinevaid binokleid olemas on?

Esimesed binoklid leiutati umbes 400 aastat tagasi. Nüüdseks toodetakse ja müüakse maailmas mitmeid tuhandeid erinevaid binoklite tüüpe. Kuigi idee suurendatud kujutise oma silmadega nägemisest ei ole muutunud, siis on kaks selgelt eristatavat binokli tüüpi: prismabinokkel ja Galilei binokkel

 • Prismabinoklid

Suuremal osal binoklitest on kumerad läätsed nii objektiivis kui ka okulaaris. Neid nimetatakse prismabinokliteks, kuna prismasid kasutatakse pööratud kujutise „parandamiseks“.

Porro prismad

Tänu Porro prismadele moodustab läbiv valgusvoog enne silmadeni jõudmist Z-kuju.

Roof prismad

Kasutades katusekujulisi prismasid, mida nimetatakse roofi (või saksa keeles Dach) prismadeks, on läbiv valgusvoog sirgjooneline, mis teeb võimalikuks kompaktse disainiga binokli.

 • Galilei binoklid

Nendes binoklites kasutatakse samasid ideesid, mida kasutas Galileo Galilei 17. sajandil teleskoopide juures. Kuna kumeraid läätsesid kasutatakse ainult okulaarides, siis ei ole kujutiste parandamiseks prismasid vaja. Sellist tüüpi binokleid nimetatakse ka teatribinokliteks ja neid kasutatakse objektide vaatamiseks, mis ei asu väga kaugel.

Mis on suurendus?

Suurenduse all mõeldakse suuruste suhet, mida näeb paljas silm ja mida saavutab binokkel. Näiteks kui binoklil on 10-kordne suurendus, suurendatakse objekti 10 korda. Teisisõnu näib 100 meetri kaugusel olev objekt binoklist vaadatuna 10 meetri kaugusel.


Kaamera 1000 mm telefotoobjektiiv pakub viis korda võimsamat suurendust kui 200 mm objektiiv. Sama kehtib ka binoklitele: 20-kordse suurendusega binokkel pakub viis korda võimsamat objekti suurendust kui 4-kordse suurendusega. Ainuke erinevus seisneb selles, et kui telefotoobjektiiv peab olema piisavalt lai, et suurendada pilti kaamera üsna laia ava jaoks, siis binoklid peavad suurendama pilti ainult inimese silma võrdlemisi väikese iirise jaoks. Oletame, et teil on 12-kordse suurendusega binokkel. Selleks et saada sama suur pilt 35 mm üheobjektiivilise peegelkaameraga, oleks vaja kasutada 700–800 mm telefotoobjektiivi. Binoklite tüübid: prismabinoklid ja Galilei binoklid.

Miks on suurendatud kujutist kergem vaadata?

Binoklite võimet aidata teil eristada detaile nimetatakse lahutusvõimeks. Kuna inimese silma võrkkestas paiknevate koonusrakkude pind on väike, siis ei suuda ükski füüsiline treening teatud piirist lahutusvõimet suurendada. Ainuke võimalus selle suurendamiseks on vaadata läbi hea binokli. Kui kasutate 10-kordse suurendusega binoklit, on teil kümme korda suurem lahutusvõime.


Kõik binoklid ei paku instrumendil märgitud suurendussuhet ja lahutusvõimet. Liiga suure kõrvalekalde korral ei ole piisavalt lahutusvõimet. Binokli kvaliteedist hoolimata väheneb selle lahutusvõime värisemise tõttu. Mida suurem on suurendussuhe, seda rohkem käte värisemine pildi selgust mõjutab. Üldiselt ei soovitata binokleid, mille suurendus on võimsam kui 10-kordne, käes hoides kasutada. Selle probleemi lahendamiseks on Canon võtnud kasutusele oma parima optilise tehnoloogia, mis on saavutatud kaamera läätsede arendamisel. Lisaks vaatevälja tasandavatele, asfäärilistele ja UD-läätsedele, mis aitavad saavutada ideaalset lahutusvõimet, kasutab Canon enda pildistabiliseerimistehnoloogiat (IS-seeria), et kontrollida käte värisemist. Tänu Canoni binoklites olevatele tehnoloogiatele muutub iga linnu sulg teravaks ja selgeks.

Miks on erinevatel binoklitel erinevad vaateväljad?

Iga binokli mudelil on erinev optiline struktuur, seega isegi siis, kui suurendussuhe on sama, erineb binokli pakutav vaateväli. Läbi binokli vaadeldavat vaate laiust nimetatakse vaateväljaks. Tehes suures metsas linnuvaatlust, on laiem vaateväli kasulikum.

 • Tegelik vaateväli

See tähendab binoklist avanevat vaadet ja seda mõõdetakse objektiivi keskelt ning väljendatakse kraadides (nurk). Mida madalam on suurenduse aste, seda laiem on tegelik vaateväli, ja mida kõrgem on suurenduse aste, seda kitsam on vaateväli. Erinevate suurendussuhete tõttu on raske binoklite tegelikke vaateväljasid võrrelda.


 • Näiv vaateväli

Selle väärtus põhineb standardi ISO 14132-1:2002 arvutustel ja tähistab vaatevälja, mida näete binokli kaudu. Vaatevälja saab võrrelda isegi erinevate suurendussuhetega binoklite puhul. Üldiselt, kui näiv vaateväli on rohkem kui 60°, on tegemist laia vaateväljaga.

Miks on mõned binoklid valgusküllasemad kui teised?

Heledus erineb vastavalt binokli mudelile. Heledus varieerub koos binokli hinna ja suurusega. Vajadustest lähtuvalt on olemas erinevad heledusastmed.

 • Väljundpupill

Väljundpupilliks nimetatakse heledat ringi, mis on nähtav siis, kui okulaari lääts on silmadest 10 tolli kaugusel. Millimeetrites mõõdetavat diameetrit nimetatakse pupilli avaks. Mida suurem on väljundpupill, seda heledam on binokli pilt. Heledust väljendatakse väljundpupilli ava ruutkorrutisena.


Inimeste pupillid on kõige rohkem 2–3 mm suured ja binokli väljundpupill peaks olema ligikaudu 3 mm. Öösel laienevad pupillid umbes seitsme millimeetrini, seega öiseks kasutamiseks on soovitatav hankida suure väljundpupilliga binokkel. Negatiivne pool seisneb selles, et taolised binoklid on üldjuhul suured ja rasked.

 • Objektiivi võimalik ava

Objektiivi diameetrit, mida läbib valgusvoog, nimetatakse objektiivi võimalikuks avaks. Kui suurenduse aste on sama, siis mida suurem on objektiivi võimalik ava, seda heledam on binoklist vaadatav pilt. Sama efekt on ka siis, kui telefotoobjektiivil on väga suure diameetriga lääts. Kolme elemendi suhe on järgmine:


väljundpupilli ava = objektiivi võimalik ava / suurenduse tase.

Kuidas teha vahet pildikvaliteedil?

Ideaalne binokkel on selline, mis paneb teid unustama, et seda üldse kasutate. Kui ostate laia vaateväljaga binokli ja selle pildikvaliteet on parim (piisavalt hea, et vaade sarnaneks palja silmaga vaatamisel), siis on teil ees mitmeid nauditavaid tunde. Mõnel inimesel on eksiarvamus, et kui nad keskenduvad ainult läätse keskosale ja ignoreerivad hägusat välisosa, siis on kõik hästi. Normaalses olukorras kuvab võrkkest aberratsioonivaba kujutisi ja vaadates hägusaid kujutisi, üritab aju neid kõrvale jätta. Kui üritate alateadlikult hägusaid kujutisi pikema aja jooksul vältida, tekib oht väsida ja isegi haigeks jääda. Väga raske on hinnata pildikvaliteeti ainult tehniliste andmete põhjal. Kõige lihtsam ja kindlam viis on binoklit reaalselt proovida. Binokli ostmisel pidage meeles järgnevaid punkte.


 • Kas näete ainult ühte või kahte kujutist?

Binoklis kasutatakse paralleelselt kahte läätse. Samas kui tootmise ajal ei viidud läbi perfektset joondust või transpordi ajal tekkis põrutus, siis võivad läätsed veidi puudulikud olla. Sellisel juhul näete kahte kujutist. Isegi siis, kui lasete binokli ära parandada, võivad läätsed väikese raputuse tõttu libiseda. Selliseid binokleid ei soovitata kasutada.


 • Kas pilt on piisavalt selge?

Veenduge, et sildil olevad tähed või puudel olevad peenikesed oksad on kristallselged. Samuti kontrollige ega öised tuled ja taevatähed ole hägusad ning kujundid moonutatud. Ainult ühe binokli proovimisel võib pildikvaliteedi hindamine olla keeruline. Proovige mitut binoklit, et saada erinevusest aru.


 • Kas tundub nagu värvid jooksevad kokku? Kuidas on lood värvikaotusega?

Kui vaatate valget objekti, siis ilmub vikerkaaretaoline ring. Kromaatiline aberratsioon, mis tavaliselt vähendab pildikvaliteeti, tekib suure ava ja võimsa suurendusega binoklite puhul. Lisaks sellele võivad vääristuse ja binoklites kasutatavate erinevate läätsede tõttu värvid varieeruda. Suunake binokkel valgele kujutisele, et kontrollida, kui valge kujutis on. Värvikaotuse ennetamiseks on Canon võtnud kasutusele UD-läätsed (15X50 IS AW, 18X50 IS AW, 10x32 IS, 12x32 IS ja 14x32 IS) EF-seeriast, mis on tuntud parima optilise tehnoloogia poolest. Tänu Super Spectra vääristusele tagame heleda ja selge pildi.


 • Kas kogu pilt on selge?

Turul on nõudlusest rohkem laia vaateväljaga binokleid. Samas on olnud juhtumeid, kus binokkel „sunniti“ omama suurt vaatevälja, mis põhjustab pildikvaliteedi langust läätse äärealades. Kui see juhtub, siis enamasti on põhjuseks välja kumerus. Suunake binokkel seina poole, fokuseerige millelegi lihtsale ja veenduge, et kogu pilt on selge. Kui välja kumerus on suur, on äärealad hägusad. Selliste binoklite ostmine ei ole soovitatav. Selleks et vähendada välja kumerust, kasutab Canon vaatevälja tasandavaid ja asfäärilisi läätsesid. Canoni binokliga on teil ilus üleüldine pildikvaliteet.


 • Kas kujutis on moonutatud?

Vaadates läbi binokli, paistavad mõnikord hoone akende või telliste ristuvad jooned läätse äärealadel kaardus. Seda nimetatakse moonutuseks. Kui moonutus on suur, siis tundub terve objekt moondunud, samuti tundub binokli liigutamisel nagu objekt lendaks, mis teeb selle jälgimise väga raskeks. Moonutuse parandamiseks kasutab Canon ülitäpseid asfäärilisi läätsesid.

Mis muudab Canoni IS-seeria ainulaadseks?

 • Eemaldatud kujutise värisemine, mis oli peamine binoklite probleem. Kasutab uusimat pildistabilisaatorit.

  Peaaegu igaüks, kes on kunagi binoklit spordiüritusel või kontserdil kasutanud, on kogenud pettumust tekitavat kujutise värisemist. Kasutajate peamine kaebus puudutab kujutise värisemist. Mida kõrgem on suurenduse aste, seda tugevam on kujutise värisemine. Üldiselt ei tohiks ühtegi võimsamat kui 10-kordse suurendusega binoklit kasutada pikemat aega. Kunagi oli parimaks lahenduseks statiivi kasutamine. Samas on statiivid rasked ja neid ei saa igal pool kasutada. Isegi kui vajate linnuvaatluseks võimsamat kui 10-kordse suurendusega binoklit, siis ringi kõndides oleks mugavam kasutada 7- või 8-kordse suurendusega binoklit.


Canon on esimene maailmas, kes kasutas aktiivset optilist pildistabilisaatorit IS-seeria jaoks. Mikroprotsessori poolt kontrollitav optiline süsteem kompenseerib liikumist ja vähendab käte värisemist. Tänu sellele ei ole isegi võimsama kui 10-kordse suurenduse puhul statiivi vaja. Ja binokleid saab kasutada isegi siis, kui asute liikuval alusel.


 • Lai vaateväli parima üleüldise pildikvaliteediga. Kasutab vaatevälja tasandavaid läätsesid.
Binoklite valikul on väga oluline vaadata pildikvaliteeti kogu ulatuses. Kui halva pildikvaliteediga binoklit kasutatakse pikema aja jooksul, siis kasutaja väsib kiiresti ja võib isegi haigeks jääda. IS-seeria kasutab maailma esimesi vaatevälja tasandavaid läätsesid. See on Canoni eksklusiivne optiline lahendus kahe vaatevälja tasandava läätsega, mida tavaliselt kasutatakse esmaklassiliste binoklite juures. Kahe läätsega saavutas Canon laia 61-kraadise (15x50 IS AW) ja 60,3-kraadise vaatevälja (18x50 IS AW) – seda koos konkurentsitu teravusega.


 • Kerge ja veekindel: suurepärane välistingimustes.
Lind, mida jälgisite kauguses lendamas, tuli järsku väga lähedale. Üks võimalik probleem on seotud lähima teravustamiskaugusega. Üldiselt, mida kõrgem on binokli suurenduse tase, seda pikem on teravustamiskaugus. Mitmel korral on juhtunud nii, et teil ei olnud muud võimalust, kui vaadata palja silmaga, kuna te ei suutnud õigel ajal teravustada. Lisaks sellele tuleb linde vaadeldes pidevalt binokliga ringi liikuda. Seepärast oleks hea, kui teil oleks võimalus rännata kergelt.


Canoni 10x30 IS II kaalub ainult 600 g, olenemata pildistabilisaatorist ja täismõõdust. Kuna statiiv kaaluks mitu naela, siis koorem on tõesti tunduvalt kergem. Mudelid 15x50 IS AW ja 18x50 IS AW on tugeva konstruktsiooniga, mistõttu sobivad need välistingimustesse isegi tugeva vihma korral. Nad on konstrueeritud ilmastikukindlaks (all-weather, AW).

Erinevad pildistabiliseerimistehnoloogia tüübid ja tunnused

Hetkel on kolm tegijat, sealhulgas Canon, kes müüvad pildistabiliseerimistehnoloogiaga binokleid.


 • Muudetava nurgaga prisma tüüp

Kaks sensorit, mis tuvastavad vastavavalt horisontaalset ja vertikaalset värisemist. Kahte vasakus ja paremas teleskoobis asuvat muudetava nurgaga prismat kontrollib mikroprotsessor, mis kohandab sissetuleva valguse murdumisnurka otsekohe. Seda süsteemi kasutatakse Canoni IS-seeria binoklite juures.


Eelised: kompaktne, kerge; kiire reageerimine pärast pildistabilisaatori aktiveerimist (süsteem aktiveeritakse kohe, kui vajutate nupule); ühtlane pilt isegi panoraamimisel. 

Puudus: vajab akusid.


 • Optilise objektiivi nihke tüüp

See sarnaneb muudetava nurgaga prisma tüübile, välja-arvatud tavaliste läätseelementidega optika, mida kasutatakse värisemise korrigeerimiseks ja mille liikumist kontrollitakse stabiliseerimissüsteemis – sarnanedes Canoni EF-objektiivides oleva pildistabilisaatoriga.


Eelised: parem selgus ja ekstreemsete liigutuste korrigeerimine, nagu paadi kõikumine või aeglasest hingamisest tulenev liikumine.


 • Güro tüüp

Prismale kinnitatakse ülikiire mootori jõul töötav güroskoop. Ükskõik, kui palju binoklit väristatakse, jääb pilt stabiilseks. Seda süsteemi kasutatakse mudelite Fujinon Stabiscope S1240 ja S1640 juures.


Eelis: äärmiselt vastupidav tugevale väristamisele või liigutamisele. Puudused: üheminutiline viivitus sellel ajal, kui 12 000 rpm mootor käivitub; tavaliselt raske; süsteem ei suuda teha vahet värisemisel ja panoraamimisel, mistõttu ei ole pilt panoraamimisel stabiilne; vajab akusid.


 • Mehhaaniline tüüp

Prisma süsteem on seotud kardaanriputi (Cardanic Suspension) ehk gimbal-süsteemiga, mis ennetab prismade liikumist, ükskõik, kui tugevalt binoklit raputatakse. Seda süsteemi kasutatakse mudeli Zeiss 20x60S Professional juures.


Eelised: mehhaanilise süsteemi tõttu ei vaja akusid; kiire reageerimine pärast pildistabilisaatori aktiveerimist (süsteem aktiveeritakse kohe, kui vajutate nupule).

Puudused: tavaliselt raske; süsteem ei suuda teha vahet värisemisel ja panoraamimisel, mistõttu ei ole pilt panoraamimisel stabiilne.