Model poses next to flowers

Lorenzo Agius

Erinevus on dünaamikas

Lorenzo Agius
Lorenzo Agius

Saadik


EOS 5D Mark IV suudab teha palju asju, kuid portreefotograafi Lorenzo Agiuse kätes oli kaamera sooritusvõime hoopis teisel tasemel, kus sulandusid kiirus, kvaliteet ja paindlikkus, võimaldades töötada täiesti uuel viisil.

Lorenzo Agius on hõivatud mees, kes teeb nimekatele klientidele nii moe- kui ka portreepilte. Samas kui avanes võimalus katsetada üht kõige esimestest tootmiseelsetest EOS 5D Mark IV kaameratest, eraldas ta selle jaoks oma päevaplaanis spetsiaalselt aega.

Pikka nädalalõppu õnnestus tal mahutada kahed võtted, stuudios ja võtteplatsil, mille käigus pandi kaamera näitama oma võimeid ning katsetati selle praktiliselt kõiki uusi funktsioone. Kas kaamera avaldas talle muljet? „Minu hinnangul on kaamera niisama hästi kui veatu,“ teatab ta, lisades, et kiiruse ja kvaliteedi segu on ideaalne kombinatsioon. „Mul on võimalik pildistada palju kiiremini kui mudelit EOS 5DS kasutades ja see on tõeline eelis. Moe- ja portreepilte tehes on mõnikord vaja pildistada rohkem kaadreid sekundi kohta, et õige hetk kätte saada.“

EOS 5D Mark IV jäädvustab 30-megapiksliseid RAW-kaadreid maksimumkiirusel 7 k/s ja tuleb sellise andmetekogusega toime ainult tänu protsessori DIGIC 6+ väljatöötamisele, mis parandab ka pildikvaliteeti. „Kui pildistasin võtteplatsil, märkasin kohe, et piltidel on suurem dünaamiline ulatus. Kui valguse tase muutub ettearvamatult või kui subjekt liigub valgusest pisut välja, tean, et mul on võimalik taastada heledus järeltöötluse käigus kuidagi pildikvaliteeti ohverdamata.

„Märkame seda nüüd võtetel tehtud pilte retušeerides ja nende detaile vaadates. Kohapeal pildistades satun tihti ootamatutesse olukordadesse ja kui kaader, kus ilme subjekti näol on parim, juhtub olema ideaalsest kehvema valgustusega, on mul vaja võimalust see uuesti kasutatavaks teha. Laiuse olemasolu on ülioluline selleks, mida teen, ja sellel kaameral on vajalik laius olemas.“

Sellist paindlikkust ja võimet „taastuda“ ootamatutest olukordadest leiab ka EOS 5D Mark IV teiste tehniliste andmete puhul. „Minu arvamus oli alati, et EOS 5D Mark III suudab töödelda üsna hästi kõrge ISO-valgustundlikkusega pilte – jäin rahule, kasutades seda kuni ISO-valgustundlikkuseni 1500–1800. Ent nende samade tundlikkusväärtuste puhul on EOS 5D Mark IV oluliselt parem ja olen üsna kindel, et suudaksin sellega palju kõrgemale minna. See annab mulle vabaduse kasutada iga ava ja säriaega, mida tahan, igas olukorras,“ ütleb ta.

„Lisaks on olemas kahepiksline RAW – hämmastav!“ hüüatab ta. „Mulle meeldib pildistada madala väljasügavuse saavutamiseks laia avaga, kuid vearuumi ei ole eriti, kui kasutada maksimaalse ava juures objektiive nagu EF 85mm f/1.2L II USM. Tundsin tohutut pettumust, kui muidu suurepärane kaader läks kaduma, kuna üks silm ei olnud fookuses või subjekt oli enne pildistamist pisut liikunud. Ent kui pildistan kahepikslise RAW-faili, saan seda kriitilise teravuse punkti reguleerida pärast pildistamist.

"Kui päris aus olla, ei ole ma kindel, kuidas nad seda ületada saaksid. Olen vägagi rahul, et see ei ole minu mure."

„Nüüd on mul võimalik sellised kaadrid päästa, seega saan alati võtetelt parimad hetked kätte – vaatamata võimalikele probleemidele teravustamise, särituse või valgustusega. Kaamera puhul meeldib enim see, et see jätab mu käed vabaks ning annab mulle rohkem võimalusi ja vabadust. Kaadri kättesaamiseks on rohkem võimalusi ja see on nii oluline. Kui kuulsusega on ainult mõni minut aega, ei tohi lasta võimalusi kaduma minna. Canon on päästnud mu häbist, et mu pilt on teravuseta või vale säriajaga tehtud, ja olen selle eest väga tänulik!“ ütleb ta.

Näha asju teisti

Nagu teatud teised uued EOS-kaamerad suudab ka EOS 5D Mark IV jälgida inimesi režiimis Live View (Reaalajas vaade), kui nad kaadris ringi liiguvad, reguleerides fookust, nii et nad jäävad teravaks. Ehkki videote tegijatele on selle kasulikkus ilmne, hakkas Lorenzo kasutama tehnoloogiat ka piltide tegemiseks.

„Kui kaamera on statiivil ja reaalajas (Live View) juhtimisele seadistatud, saab selle lukustada subjekti näole, nii et see oleks alati fookuses. Siis saan pildistada läbi pildinäidiku vaatamata või isegi kaamera juures olemata, mis võimaldab mul suhelda palju paremini inimestega, keda pildistan,“ selgitab ta. „Eemaldan kaamera valemist ja vestlen subjektiga väga isiklikul tasandil.

Lorenzo töötas niiviisi, kasutades reaalajas (Live View) juhtimist tahvelarvutis, mis oli ühendatud mudeliga EOS 5D Mark IV Wi-Fi kaudu Canoni rakenduse Camera Connect abil. See võimaldas ka kaamerat reguleerida ja jäädvustada pilte eemalt – kogemus, mis tema arvates meenutab suureformaadiliste kaameratega pildistamist.

„See on nagu minek tagasi Richard Avedoni taoliste fotograafide ajastusse: tema ei vaadanud läbi oma 10 x 8 tolli suuruse kaamera objektiivi, kui ta seda kasutas, sest see ei ole võimalik. Ta seisis selle kõrval subjektiga rääkides ja seda tegin minagi, kui kasutasin kaamerat EOS 5D Mark IV. See oli fantastiline! Saan teravamad tulemused ja paremad näoilmed – nagu oleks kaasas teravustaja ning valgustaja, selle erinevusega, et teen pilte.“

Lorenzo ütleb, et selline tööviis meenutab tema jaoks analoogfotograafiale iseloomulikku aeglasemat, läbimõeldumat lähenemist pildistamisele. „Digifotograafia võib olla pisut automaatne: vajutad nuppu ja kui kaadrit seekord kätte ei saa, saad selle kätte järgmine või ülejärgmine kord. Lõpuks saad kaadri kätte, kui teed piisavalt pilte, aga see on minu arvates laisavõitu lähenemine. Pildistades niiviisi, aeglasemalt ja täielikult subjektile suunatud tähelepanuga, saavutasin palju parema edukuse määra. Tundsin end pilti tehes kuidagi teadlikumana.

"Eemaldan kaamera valemist ja vestlen subjektiga väga isiklikul tasandil."

Lorenzo Agius photographs with EOS 5D Mark IV

Mihkel iga töö peale?

Kirjelduste kohaselt on EOS 5D Mark IV „mitmekülgne“ kaamera ja Lorenzo on sellega nõus, ehkki ta juhib tähelepanu rõhutatult sellele, et universaalsust ei ole saavutatud kompromissi hinnaga. „Minu arvates on olenemata sellest, mida pildistatakse, selles kaameras midagi, mis on eeliseks ja võimaldab teha uusi asju,“ ütleb ta. „Kui oled fotoajakirjanik ja pildistad nõrga valgusega tingimustes, hakkab kõrge ISO-valgustundlikkus väga meeldima. Kui oled spordi- või loodusefotograaf, on võimalik pildistada kiirusel 7 k/s ja automaatteravustamissüsteem on sarnane nagu mudelil EOS-1D X Mark II. Ja kui oled portreefotograaf nagu mina, laseb kaamera teha kõike, mida soovid vaid üheainsa kaameraga.“

„Teravustamine, kiirus ja pildikvaliteet. Minu assistendid ja digioperaatorid, kes nägid kaamerat, kui seda kasutasin, ning ka sellest tulevaid faile, olid hämmastunud. Nende suud olid ammuli,“ ütleb ta.

Lorenzo on ka kahe EOS 5DS kaamera omanik. „Kasutan neid ilmselt siis, kui on tõesti vaja täiendavat eraldusvõimet reklaamitahvlipiltide või millegi sarnase jaoks, kuid EOS 5D Mark IV on kiirem, laiema dünaamilise ulatuse või parema teravustamisega ning pakub juba mainitud olulist paindlikkust nagu kahepiksline RAW jms. See on vist esimene kaamera, mida olen kunagi kasutanud ja mille puhul ma ei ole mõelnud: „Hämmastav, aga midagi on puudu.“

„Minu jaoks ei valmista lihtsalt midagi pettumust, asjal on hoopis teine tase. Ükskõik kas oled elukutseline või harrastaja, saad kätte paremaid kaadreid ja päästa pildid, mida enne ei olnud võimalik päästa. Kui päris aus olla, ei ole ma kindel, kuidas nad seda ületada saaksid. Olen vägagi rahul, et see ei ole minu mure.“

Saadikud ja lood

Canoni saadik Lorenzio Agius kasutab mudelit EOS 5D Mark IV

Inspiratsioon

Vaadake, kuidas profifotograafid mudelit EOS 5D Mark IV kasutavad.

Lisateave