Wildlife eagle sea

Objektiivid loodusfotograafiaks

Jäädvustage loodust lähemalt kui kunagi varem

Loodusfotograafia võtmeks on subjekti jäädvustamine tema loomulikus keskkonnas. Peate tundma subjektide harjumusi ja paljusid muid tegureid, sh kus nad eri kellaaegadel tõenäoliselt viibivad, kuidas paikneb päike subjekti suhtes ja kui lähedale saate subjektile ligineda, ilma et ta teid märkaks. Mõned neist teguritest mõjutavad objektiivi valikut.


Subjekti tundmaõppimine

Oluline on püüda fotoseansiks valmistuda – näiteks kui saate võimaluse pildistada loomapargis, siis on teil ilmselt aimu, kus loomad päeval viibivad, ning saate keskenduda parima vaatekoha valimisele valgust ja kaugust arvesse võttes. Looma käitumise tundmaõppimine aitab valida sobivaima pildistamisaja, et jäädvustada huvitavat tegevust. Kui olukord ei võimalda pildistatavat looma ja tema asukohta täpselt ette teada, näiteks safaril, siis on olulisem mõelda, mis tüüpi loomi te tõenäoliselt näete ja kui kaugel neist tõenäoliselt olete. Kõik need tegurid mõjutavad objektiivi valikut.

Ponies sunrise relaxed

Õige kauguse valimine

Vahel ei pruugi olla võimalik subjektile läheneda, kuna subjekt võib olla ohtlik või kartlik. Seetõttu kasutatakse loomafotograafias üldiselt telefotoobjektiivi fookuskaugusega vähemalt 300 mm, kuna see pakub piisavat suurendust, et subjekti kaugelt kadreerida. Siiski tuleb arvesse võtta ka teisi tegureid, näiteks pildistatavate loomade suurust. Näiteks väikese linnu detailseks jäädvustamiseks on vaja palju suuremat suurendust pakkuvat objektiivi fookuskaugusega ligikaudu 600 mm.

Monkey climbing candid

Tegevuse jäädvustamine

Kiiresti liikuvate loomade, näiteks gepardide või lindude, pildistamiseks peaks säriaeg olema võimalikult lühike. Suure avaga objektiiv võimaldab lühikese säriajaga rohkem valgust püüda, et liikuvad subjektid jäädvustuksid teravalt ja selgelt. Suure avaga telefotoobjektiiv, näiteks EF 300 mm f/2.8L IS II USM, kasutab saadavalolevat valgust maksimaalselt ära, ilma et oleks vaja pikemat säriaega.

Whale tail ocean action

Kellaaeg

Loomade pildistamisel tuleb maksimaalselt ära kasutada ainsat saadavalolevat valgusallikat (päikest). Tüüpiliselt pakuvad loomafotograafiaks parimaid valgustingimusi hommik, keskpäev ja videvik. Päikesetõusule järgnevat ja päikeseloojangule eelnevat tundi nimetatakse kuldseks tunniks. Nende vältel on päikesevalgus väga pehme, kuna läbib Maa atmosfääri suurema nurga all pikemalt, ning lisaks on varjud pikemad, mis võib lisada huvitavaid efekte. Keskpäeval pildistades on päikesevalgus palju tugevam. See aitab kontraste välja tuua ja vältida pikki varje stseenil.

Eagle flying sea action

Pildistamistingimused

Kui üritate jäädvustada loomi nende looduslikus elupaigas, näiteks kõrbes või safaripargis, siis võivad pildistamistingimused olla üsna karmid ja peate saama oma varustusele loota. Sellises olukorras on Canoni L-seeria objektiiv ja ilmastikukindla konstruktsiooniga kaamera teie parim valik. Vee- ja tolmukindel varustus annab kindlust pildistamist ka raskeimates oludes jätkata. L-seeria objektiivides on lisaks kasutusel Canoni uusimad optikalahendused ja tehnoloogiad, mis aitavad saavutada seninägematuid tulemusi.

Two seals iceberg

Objektiivi valiku sõltuvus kaamerast

Canoni EF-S-objektiivid on mõeldud ainult APS-C-sensoriga kaameratele, näiteks EOS 760D, ega ühildu täiskaadrilise sensoriga mudelitega, näiteks EOS 5D sarja kaameratega.

EF-objektiive saab kasutada iga EOS digipeegelkaameraga, kuid EF-objektiivi kasutamisel APS-C-tüüpi EOS-iga on tulemuseks vaatenurk, mida võiks täiskaadersensoriga kaamera puhul oodata 1,6 korda pikema fookuskaugusega objektiivilt. Näiteks EOS 760D 300 mm objektiiv annab vaatenurga, mis on samaväärne täiskaadersensoriga kaamera 480 mm objektiivi pakutavaga – see tähendab, et subjekt ilmub kaadris suuremana.

Deer full frame sensor wildlife

TÄISKAADRIMÕÕDUS SENSOR

Deer APS-C sensor wildlife

APS-C SENSOR

Ava ja säriaeg

Ava ei iseloomusta vaid kaamerasse pääseva valguse hulka, vaid ka seda, kui suurel määral on subjekt taustast esile tõstetud, kuna suurema ava (näiteks f/2.8) korral on väljasügavus väiksem. Iga fotograaf peaks mõistma ava ja säriaja seost, eriti loomade pildistamisel. Ava suurendamisel ühe astme võrra (nt avast f/4 avani F/2.8) jõuab sensorini kaks korda suurem valgusvoog, mis tähendab, et kasutada võib kaks korda lühemat säriaega, näiteks kiiresti liikuva looma pildistamiseks.

Blue parrot claw wildlife

Õige objektiivi valimine

  • Kas vajate objektiivi, mis tooks subjekti lähemale teda häirimata? Sel juhul peaksite valima objektiivi fookuskaugusega vähemalt 400 mm, kuna see võimaldab kaadri ka kaugelt subjektiga täita.
  • Kas subjekt liigub kiiresti? Sel juhul peate valima suure ava (nt f/4 või f/2.8), et püüda lühikese säriajaga maksimaalselt valgust. Fiksobjektiividel on tavaliselt suurem ava – kaaluge nende kasutamist. 
  • Kas pildistamine toimub rasketes tingimustes ja vaja on ilmastikukindlust? Siis sobib teile objektiiv Canoni suurema vastupidavusega L-seeriast.

  • Kas vajate võimalust kadreeringut kiiresti muuta vaatepunkti muutmata? Sel juhul soovitame mõelda 100 mm kuni 400 mm suumobjektiividele, kuna need pakuvad kadreerimisel piisavat paindlikkust, ilma et oleks vaja objektiivi vahetada või subjektile lähemale liikuda.

Horses beach action wildlife

Loomafotograafiast laiemalt

Väikesed loomad

Makroobjektiivid on suurepärane valik putukate ja teiste pisiloomade jäädvustamiseks. Need objektiivid võimaldavad pildistada subjekti kaugelt (et neid mitte häirida) ja samas nendega kogu kaadri täita. Pildistabilisaatoriga makroobjektiiv, näiteks EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM, võimaldab paljudel juhtudel statiivi kasutamisest loobuda.

Macro butterfly colourful insect

Statiiv

Mida suurem on fookuskaugus, seda tõenäolisemalt vajate pildistamiseks statiivi, kuna kaamerakorpuse värisemine võimendub fookuskauguse suurenemisel. Pildistabilisaatoriga objektiiv vähendab oluliselt vajadust kasutada värisemise ärahoidmiseks statiivi. Vahel võib siiski olla vaja ideaalset hetke oodates kaamerat ja objektiivi paigal hoida. Sellises olukorras on statiiv väga kasulik.

Squirrel frozen in motion wildlife

Pikenduste kasutamine

Kui teie objektiivile on võimalik paigaldada pikendus (telekonverter), saate selle abil hõlpsasti objektiivi kasutatavust laiendada ja subjekti veelgi lähemale tuua. Pikenduse kasutamisel tuleb silmas pidada, et see vähendab kaamera sensorini jõudvat valgusvoogu. Pikenduse EF 1.4x III kasutamisel väheneb valgusvoog ühe astme ja pikenduse EF 2x III kasutamisel kahe astme võrra. See mõjutab objektiivi maksimaalse ava suurust ja minimaalset valitavat säriaega. Näiteks avast f/4 saab f/5.6, mis ei pruugi olla kiiresti liikuvate subjektide jäädvustamiseks sobiv.

Two seals sea action wildlife

Objektiivid professionaalsetele loomafotograafidele

EF 300mm f/2.8L IS II USM

See neljaastmelise pildistabilisaatoriga L-seeria objektiiv on tuntud hämmastava teravuse, värvikülluse ja kontrastsuse poolest, mida on võimalik saavutada isegi telekonverteri kasutamisel suurendatud fotode saamiseks.

Kuva üksikasjad

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot