Sunset Photography

Objektiivid maastikufotode tegemiseks

Leidke oma vaatenurk

Olles maastikufotograaf ja soovides jäädvustada looduse rikkalikkust, leiate end tõenäoliselt matkadelt, ekspeditsioonidelt ja mägedes ronimas. Seega on hädavajalik, et kaaluksite tõsiselt oma objektiivide valikut erinevate kohtade jaoks.


Pildistades maastikke, on soovitatav kasutada lainurk- või ülilainurkobjektiivide fookuskaugusi, mis pakuvad laia vaatenurka ja võimalust jäädvustada suurt avarat ruumi. Selleks et tagada õige objektiivi valik ja sobivus maastikuga, tuleb teil vaadata saadaolevaid fookuskaugusi ja mõelda, milline vahemik sobib teie piltide jaoks.

Seaside Photography

Ülilainurk

Objektiivid, mille fookuskauguse vahemik on 11–20 mm (kasutades koos täiskaadrilise kaameraga), loovad ülilaia vaatevälja, mis ulatub inimsilma vaatenurgast väljapoole. Need on täiuslikud esi- ja tagaplaani vahelise vahemaa rõhutamiseks, luues mulje suurest ruumist kaamera ees. Ülilainurkobjektiivid täidavad efektiivselt kaadri suurejoonelise arhitektuuri ja interjööridega.

Desert Photography

Standardne lainurk

Standardsed lainurkobjektiivid, mille fookuskauguse vahemik on 24–35 mm, pakuvad teile samuti laia vaatevälja, kuid ülilainurkobjektiividega võrreldes siiski väiksemat. See vahemik sobib kitsamatele kompositsioonidele ja on kasulik, kui te ei soovi, et tagaplaan esiplaaniga võrreldes kahaneks.

Mountain Landscape

Telefoto

Kasutades suuremat fookuskaugust, on võimalik tuua kompositsiooni elemendid üksteisele lähemale, siluda vaatenurka ja suruda stseeni kokkupoole. Nii saab luua mulje, et esi- ja tagaplaan on üksteisele lähemal. Kui töötate kihiliste stseenielementidega, nagu metsad, mäed ja päike, siis selle tehnikaga saavutate dramaatilise efekti. Kõik üle 85 mm fookuskaugusega objektiivid loetakse telefotoobjektiivideks.

Forest Photography

Ülilainurgaga jäädvustamine

Alloleval stseenil võite näha, et ülilainurkobjektiiv mahutab kaadrisse rohkem ja kaugemal asuvad elemendid tunduvad olevat veelgi kaugemal. Samuti on esiplaan ja taevas tõusnud pildil olulisemale kohale. Fookuskauguse pikenedes on näha vastupidist efekti – vaateväli kitseneb ja elemendid tõmbuvad üksteisele lähemale.


Märkus. Ülaltoodud fookuskaugus tuleb korrutada 1,6-ga, kui pildistamisel kasutatakse APS-C kaamerat.

Lighthouse Photography

16 mm

Lighthouse Photography

35 mm

Lighthouse Photography

47 mm

Lighthouse Photography

75 mm

Kuidas teie kaamera mõjutab objektiivi valikut

Canoni EF-S-objektiivid on mõeldud ainult APS-C-sensoriga kaameratele, näiteks EOS 760D, ega ühildu täiskaadrilise sensoriga mudelitega, näiteks EOS 5D sarja kaameratega.


EF-objektiive saab kasutada iga EOS-digipeegelkaameraga, kuid EF-objektiivi kasutamisel APS-C-tüüpi EOS-iga on tulemuseks vaatenurk, mida võiks täiskaadersensoriga kaamera puhul oodata 1,6 korda suurema fookuskaugusega objektiivilt. Näiteks kaamerale EOS 760D annab objektiiv EF 28mm f/2.8 IS USM vaatenurga, mis on sarnane täiskaadrilise kaamera 45 mm objektiiviga. Seda tasub meeles pidada, kui jäädvustate ülilainurgaga maastikufotosid.

Forest With Full Frame Sensor

Pildistatud 11 mm juures täiskaadrimõõdus sensoriga

Forest With Aps-C Sensor

Pildistatud 11 mm juures APS-C-sensoriga

Fikseeritud või suumobjektiiv?

Võib tunduda imelik kaaluda „fikseeritud objektiive“ või „fiksobjektiive“, kuid kuna need on optiliselt lihtsamad ja kergemad kui suumobjektiivid ning pakuvad suurepärast pildikvaliteeti, siis paljud professionaalid kasutavad neid ainuüksi sellel põhjusel. Need võivad julgustada teid liikuma ja oma subjekti kadreerima, selle asemel et toetuda suumile.


Ringi liikudes ei ole aga mitme fikseeritud objektiivi kaasaskandmine otstarbekas. Selliste olukordade jaoks on mõistlik kasutada kergema kaaluga lainurga või ülilainurgaga suumobjektiivi, mis annab teile suurema paindlikkuse, ilma et peaksite objektiive vahetama.

Ava mõistmine

Tavaliselt pildistatakse maastikke väikese f/8 ava või suurema avaga, et saada esi- ja tagaplaan teravasse fookusesse. Kui aga soovite pildistada maastikke nõrgas valguses või soovite jäädvustada tähistaevast, siis tasub kasutada laiema avaga objektiive (f/2.8 avaga suumobjektiiv või isegi veelgi laiema f/1.4 avaga fiksobjektiiv). Need objektiivid on ideaalsed ka siis, kui tahate jäädvustada liikumist ilma häguta – näiteks lindude lendu tõusmist.

Ocean Photography

Õige objektiivi valimine

Pärast seda kui olete kõige eelnevaga arvestanud, peate mõtlema, mis on teie pildi juures oluline ja millist stiili soovite saavutada.


  • Kas soovite täita oma kaadri laiuvate maastikuvõtetega? Kui nii, siis fookuskaugusega 11–20 mm ülilainurkobjektiiv on selle saavutamiseks parim valik.
  • Kas soovite töötada kihiliste stseenielementidega, nagu metsad ja mäestikuvaated? Sellisel juhul peaksite uurima telefotoobjektiivi, mis aitab siluda stseeni vaatenurka ning viia esi- ja tagaplaani üksteisele lähemale.
  • Kas soovite jäädvustada loomulikke maastikke? Siis peaksite otsima 24–35 mm fookuskaugusega objektiivi, mis aitab teil jäädvustada loomulikumast vaatenurgast.

Sunset Photography

Minge maastike pildistamisega kaugemale

Traditsiooniline maastikufotograafia hõlmab endas tavaliselt suuri laiuvaid maastikke.


Katsetage suurema fookuskaugusega, et edendada enda maastikufotosid. Nii on võimalik tuua kompositsiooni elemendid üksteisele lähemale, siluda vaatenurka ja suruda stseeni kokkupoole. Nii saab luua mulje, et esi- ja tagaplaan on üksteisele lähemal kui tegelikkuses. Kui töötate kihiliste stseenielementidega, nagu mägised metsad, päike, orud või merevaated, siis selle tehnikaga saavutate dramaatilise efekti.


On ka eriobjektiive, mis annavad teie stseenile ainulaadse välimuse. Võite täiustada oma objektiivide valikut kalasilma- või kallutatavate-nihutatavate objektiividega. Nii annate oma fotodele värske vaatenurga.

Kalasilmaobjektiiv

Ringikujuline vaatenurk võib tekitada küsimusi, kuid objektiivi 180° vaateväljaga saavutate tõeliselt stiilsed tulemused ja saate jäädvustada tüüpilist maastikku vapustava vaatenurgaga. Võite otsustada selle objektiivi kasuks, kuna selle poolkerakujuline välimus eristub stiili poolest teistest.

Fisheye Photography

Kallutatav-nihutatav

Tavaliselt seostatakse kallutatavaid-nihutatavaid objektiive (Tilt-Shift, TS-E) linnavaadete ja arhitektuuri pildistamisega, kuid need tulevad toime ka probleemidega, mis võivad tekkida nurga alt tehtavate fotode vaatenurgaga. Objektiivi kalle ja nihe on üksteisest sõltumata pööratavad ja nendel on teie fotodele erinevad efektid.

Museum Photography

Nihe on rakendatud

Museum Photography

Nihe ei ole rakendatud

Ekstreemne objektiiv maastikufotode tegemiseks

EF 11-24mm f/4L USM

See professionaalne ülilainurk-suumobjektiiv on üks Canoni kuulsamaid L-seeria objektiive, millel on muljetavaldav fookuskauguse vahemik – 11–24 mm – ja minimaalsed moonutused ka kõige suurema fookuskauguse puhul. Selle vastupidav ja ilmastikukindel disain tagab tolmu- ja veekindluse, mistõttu on see ideaalne rasketes tingimustes pildistamiseks. Selle 9 labaga ringikujuline ava loob ilusaid hägusaid taustu.

Kuva üksikasjad

Ef 11-24Mm F/4L Usm

Teile võib meeldida ka …