A portrait of a blonde woman outdoors, holding a soft blue checked fleece scarf close to her, taken with a Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens.

PORTREED

Portreeobjektiivi lisaväärtused

Suur osa EOS kaameraid on varustatud üldotstarbeliste lisatarvikutega, millega saab ellu viia enamikke fotograafiatöid. Samas on olemas ka eriotstarbelised objektiivid, mis on mõeldud kindlate žanride jaoks, nagu portreefotograafia. Nende abil saate oma pilte veelgi paremaks muuta. Portreeobjektiivide puhul on peamine erinevus fookuskauguse ja maksimaalse ava osas.

Õige fookuskauguse valimine

Fookuskaugus tähendab objektiivi ja kaamera sensori vahelist vahemaad (mm), kui subjekt on fookuses. Suumobjektiivide fookuskauguseid märgitakse miinimum- ja maksimumväärtustena, nt 18–55 mm. Tavaliselt algavad portreeobjektiivide fookuskaugused 85 millimeetrist.

Selles klassikalises pea ja õlgade kompositsioonis on kasutatud eriotstarbelist portreeobjektiivi EF 85mm f/1.8 USM, mis pakub suuremat fookuskaugust. See võimaldab loomulikumat tulemust ja aitab modelli taustast eristuda.

Väiksem fookuskaugus (nt 24 mm) moonutaks subjekti nägu ja muudaks selle proportsioone. Lisaks tõuseb väiksema fookuskauguse puhul taust rohkem esile.

Abistav suurem ava

Teine faktor, mida portreeobjektiivi valimisel jälgima peab, on selle maksimaalne ava. Ava tähendab seda, kui suur on objektiivi avaus, mille kaudu valgus kaamera sensorile liikuda saab.

Igale objektiivile on määratud ava väärtus, näiteks f/2.8 või f/5.6. Mõne suumobjektiivi ava väärtus sõltub valitud fookuskaugusest. Sellisel juhul on märgitud neile avavahemik, näiteks f/3.5–5.6. Mida väiksem on ava number, seda suurem on maksimaalne avaus. Suurem maksimaalne ava tähendab portreefotograafia puhul mitmeid eeliseid.

Suurem ava laseb kaamerasse rohkem valgust, seega sobivad suure avaga objektiivid suurepäraselt nõrgema valgusega siseruumides jäädvustamiseks. Teine eelis on see, et kui ava on seadistatud maksimaalsele väärtusele, muudab see tausta hägusamaks – faktor, mida portreefotograafid kõrgelt hindavad.

Vaatame näiteid, kus portreefotograafid on rakendanud erinevaid ava väärtuseid. Näidispildid on jäädvustatud kaameraga Canon EOS M5 ja objektiiviga Canon EF-M 32mm f/1.4 STM.

Seotud artiklid
A baby plays with an abacus.

BEEBIDE FOTOGRAAFIA

12 nõuannet beebide pildistamiseks, mida saate juba täna kasutama hakata

Säilitage neid olulisi hetki ja jäädvustage oma beebi arengut, kasutades neid põnevaid nõuandeid, mille eesmärk on muuta beebide pildistamine lõbusaks ja efektiivseks.

A girl holds a frisbee in front of her face like a picture frame.

PEREFOTOGRAAFIA

Kuidas teha paremaid portreesid: lõbusate perekonnafotode jäädvustamine

Pereblogija Katja Gaskell vahetas oma nutitelefoni Canoni EOS M50 vastu ja oli meeldivalt üllatunud – proovige tema tehnikaid ja saage samuti meeldiva üllatuse osaliseks.

A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

PEREFOTOGRAAFIA

Kuidas jäädvustada loomulikke ja loomingulisi perefotosid

Professionaalne portreefotograaf Christian Anderl õpetab, kuidas Canoni kaameraga perekonna lõbusaid hetki jäädvustada.

A composite of three portraits of a woman outdoors, in an orange waterproof. The left has a clear subject and background, the middle is in between and the right has a clear subject and blurred background. Photo by Richard Walch, taken with a with a Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens.

Need kolm pilti on jäädvustatud sama fookuskaugusega, aga erineva avaga. Esimene võte on kõige väiksema avaga (suur f-number) ja kolmas kõige suuremaga (väike f-number). Kui soovite juhtida vaataja tähelepanu taustalt eemale, on suurema avaga objektiiv ülioluline. Kolmanda pildi juures on näha, kuidas taust häirib subjekti näole keskendumist. Kindlasti ei ole tegu portreefotograafia parima näitega.

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde

Seotud tooted