Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

VIDEOTEHNIKAD

Väärtuslikud hetked: perekonna jäädvustamine

Stef ja Hannah Michalak kirjeldavad endid kui „perekond Bathist, kes teevad videosid”. Paar jäädvustab kinemaatilise videoseeria kaudu intiimseid hetki oma teekonnal lapsevanematena, mis on selgelt tabanud ajastu närvi – pärast liitumist YouTube'iga aastal 2012 on perekond Michalaki iganädalane videoblogi leidnud 276 000 tellijat ja kogunud enam kui 43 miljonit vaatamist.

Videod, mis maailmavad nende elust autentse, spontaanse mulje, valmivad samas hoolika kavandamise, jäädvustamise ja redigeerimise tulemusena – see on protsess, mida Stef on täiustanud katse-eksituse meetodil ning aastatepikkune praktika käigus.

Stefi ja Hannahi jaoks on raske töö ennast ära tasunud. Mitte vaid sellepärast, et nad on saavutanud edu juutuuberitena, vaid lisaks seetõttu, et neil on kogu imeilusaid videosid, mille juurde on võimalik aastate pärast tagasi pöörduda. Stefi sõnade järgi: "Sellega tasub tõesti vaeva näha, sest nende videote väärtus perekonna jaoks on hindamatu. Ilmselt ei mõtle te 20 aasta pärast tagasi vaadates, et ma tõepoolest kahetsen, et raiskasin päeva selle materjali jäädvustamise ning sellest ilusa video valmistamisele. Ja põhjuks, miks me kasutame mälestuste jäädvustamiseks foto asemel videot, on see, et ükski muu vahend ei saa meid hetkega ajas tagasi viia, nagu video suudab".

Perekond Michalak alustas lihtsa kompakkaameraga ja kuigi nad on hiljem oma varustusse lisanud professionaalseid kaameraid, on nende peamiseks kaameraks elu väikeste hetkede jäädvustamisel Canon EOS M50, suurepärane ja universaalne peeglita kompaktse korpusega kaamera, mis suudab jääduvstada 24,1-megapiksliseid fotosid ja ülisuure eraldusvõimega 4K videot.

„Teil läheb tarvis kaamerat, nagu nt Canon EOS M50, mis on tõeline tööloom ja mida on imelihtne kasutada: lülitad sisse, määrad filmirežiimile, võib-olla kulutad paar sekundit menüüdes muudatuste tegemiseks ja ongi kõik filmimiseks valmis,“ paljastab Stef oma saladuse.

Vaadake, kuidas Stef tegutseb, kui ta filmib, kuidas tema noorima poeg rattaga sõitma õpib ning jälgige näpunäiteid, kuidas teha esimesi samme video jäädvustamisel.

1. Leidke huvitav vaatenurk

Stef Michalak holding a Canon EOS M50 camera at floor level to film his son's first ride on a balance bike.
Suurepärane võimalus lisada filmimisel mitmekesisust, on katsetada erinevaid nurki. Stef soovitab kaamerat ringi liigutada, et kaader oleks huvitavam ja valmis videot hiljem põnevam vaadata.

Kui olete harjunud rohkem fotosid pildistama kui videot salvestama, siis ärge kartke muudatust teha. Video salvestamisel saate kasutada kõiki oma fotograafias omandatud kompositsioonioskusi. „Arvan, et video on salvestamisel on oluline läheneda võttele viisil, nagu oleks see foto," ütleb Stef. „Põhimõtteliselt on teil olemas väike aken, mis avaneb avarale vaatele ning põhiline on leida sellele aknale koht, mis jäädvustaks stseeni kõige paremal viisil. Mõnikord on kompositsiooni parandamiseks või vaatajale objekti osutamiseks tarvis astuda samm vasakule või paremale või liigutada kaamerat alla või üles.

"Inimesed hoiavad kaamerat enamasti silmade kõrgusel, kuid oluline on proovida erinevaid vaatenurki," lisab ta. "Näiteks laste filmimisel on oluline viia kaamera alla nende tasandile. Enamuse ajast filmimisel ma kas kükitan, istun või laman. Kaamera Canon EOS M50 muudab käepäraeks muudetava nurgaga puuteekraan, mis võimaldab kaamera madalal tasandil hoidmisel salvestatava jälgimiseks ekraani lihtsalt üles kallutada. Samuti soovitaksin aktiveerida võrgustiku kuva, mis aitab paremini kadreerida.“

Rakendus Canon Camera Connect, mis ühendab kaamera iOS või Android seadmega, sobib samuti video jäädvustamiseks ebatavaliste nurkade alt, sest see võimaldab teil muuta filmimisel fookust ilma kaamerat puudutamata.

Seotud artiklid
Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

VIDEOBLOGIMINE

Parimad Canoni kaamerad videoblogimise jaoks

Need suurepärased Canoni videoblogimise kaamerad muudavad teie videod elavamaks, pakkudes erinevaid kontrollivõimalusi ja vapustavat kvaliteeti.

Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

VIDEOTEHNIKAD

Õppige ise lühifilmi tegema

Kas teil on mõni põnev lugu? Äkki soovite seda lühifilmina jäädvustada? Siin on paar nõuannet, kuidas seda teha.

2. Stabiliseerige kaamera

Stef Michalak helping his son hold onto the handles of his balance bike. Stef's EOS M50 is resting on the arm of a bench.
Keegi ei soovi vaadata ekraanilt udukogusid, ning väriseva pildi vastu võitlemiseks on mitmeid viise, näiteks kaamera toetamine millelegi kindlale, statiivi soetamine või pildistabilisaatoriga (IS) objektiivi kasutamine.

Väriseva pildi vältimiseks ja oma videole rofessionaalse välimuse tagamiseks on oluline toetastada kaamerat ja objektiivi samal viisil nagu foto jäädvustamisel. "Veenduge, et hoiate kaamerat mõlema käega ja surute küünarnukid vastu külgi," ütleb Stef. "Ja kindlasti soetage statiiv. Kui kasutate kerget kaamerat, nagu näiteks Canon EOS M50 ei pea see olema suur ega raske.

"Vaadake ringi ja otsige objekte, mida saab kasutada kaameratoestamiseks, näiteks pange kaamera vastu ust ja avage seda aeglaselt, et tekitada sujuv liikumine. Varasemalt olen asetanud kaamerat isegi aeglaselt pöörlevale munataimerile ja hiljem suurendanud video taasesituskiirust.

Canoni pildistabilisaatoriga (IS) objektiiv, näiteks Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, muudab värinavaba pildi jäädvustamise palju lihtsamaks. Kui kasutatae objektiivi, millil puudub pildistabilisaator (IS) on võimalik kaamera värisemist parandada ka digitaalselt.

3. Fokusseerige nägudele

A portrait of Stef Michalak's youngest son Rufus.
Kaameral Canon EOS M50 on Face + Tracking AF funktsioon, et hoida liikuvad objektid automaatselt fookuses – ideaalne lõbusate perekonnaliikmete jäädvustamiseks.

Stef soovitab kasutada Canon EOS M50 funktsioone Face + Tracking AF, et hoida liikuvad objektid automaatselt fookuses. „Kõigil minu Canoni kaameratel on see säte põhimõtteliselt alati sisse lülitatud. See tegevuse jälgimisel hämmastavalt kasulik, seda eriti aktiivsete laste puhul. See on väga töökindel, ehk siis üks asi vähem, mille pärast salvestamisel muretseda.“

Paljude Canoni kaamerate juures on kasutusel kahepiksliline CMOS AF tehnoloogia, kus kaamera sensori pikslid kahekordistatakse diskreetseteks AF-punktideks, et võimaldada veelgi kiiremat ja täpsemat jälgimiset. Canon EOS M50 kaamera puhul aktiveeritakse see funktsioon täis-HD vormingus salvestamisel, mis on piisav eraldusvõime, kui soovite kiiresti redigeerida või kui teil on failide talletamiseks vähem ruumi. Kahepiksliline CMOS AF võimaldab kasutada näo ja objekti jälgimiseks kuni 143 teravustamispunkti (sõltuvalt kasutatavast objektiivist). Terve kaadri ulatuses käsitsi valitav fookus võimaldab teil lisamaterjali jäädvustamisel libistada näpuga puuteekraanil, liigutades automaatteravustamispunkti ühest kohast teise, või luua reguleeritud fookuskaugusega efekte.

4. Kasutage liikumise jäädvustamisel suuremat kaadrisagedust

Stef Michalak's eldest son, Grayson, riding a scooter over a bridge in a park.
Stef jäädvustab enamasti võimalikult suure kaadrisagedusega, et talletada rohkem detaile ja luua aegluubi efektiga videoid.

Enne filmimise alustamist peate filmi salvestussuuruse jaoks valima kaadrisageduse. See on sekundis salvestatavate kaadrite arv. Suurema kaadrisagedusega salvestamine võimaldab liikumist jäädvustada detailsemalt, lisaks võimaldab see luua aegluubis efektiga videopilti, kui taasesitate klippi tavapärase kiirusega.

„Üheksal juhul kümnest jäädvustan ma võimalikult suure kaadrisagedusega, sest see võimaldab videomaterjali hiljem aeglustada," räägib Stef. „Seega kui võimalus on saadaval, valin alati 50 kaadrit/s, mitte 25 kaadrit/s. Samas ei jaga ma kunagi veebis kõrge kaadrisagedusega videot, kuna see kipub näima hüperrealistlik. Selle asemel teisendan ma video kaadrisagedusele 25 kaadrit/s, kuna see näeb välja palju kinemaatilisem. Need harvad korrad, kui kasutan kaadrisagedust 25 kaadrit/s, on materjaliks enamasti rääkivad pead, mille puhul olen kindel, et materjali pole tarvis aeglustada.“

Madalama eraldusvõimega video filmimisel on teil võimalik valida rohkemate kaadrisageduste vahel, seega kui soovite luua sujuvaid aegluubi efektiga klippe, tasub pigem salvestada täis-HD, mitte 4K vormingus.

5. Salvesage selge heli

The Canon EOS M50 with the Canon DM-E100 mic attached, positioned on the arm of a bench behind Stef Michalak and his son.
Video jäädvustamisel on heli kvaliteet ülioluline. Stef soovitab hoida protsessi lihtsana ja määrata helisalvestuse niivooks Automaatne ning võimalusel kasutada väikest stereomikrofoni.

Heli kvaliteet on sama oluline kui pilt, kuid Stef soovitab hoida asjad võimalikult lihtsatena. "Soovitan jätta helisalvestuse tasemeks Automaatne, et saaksite keskenduda hetke jäädvustamisele."

Canoni STM-objektiivid, nagu näiteks Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, kasutavad peaaegu hääletut samm-mootoriga autofookusseerimise tehnoloogiat, mis on suurepärane valik, kui salvestate heli kaameraga. Heli kvaliteeti saab veelgi parandada, kui kasutate mikrofoni, mis kinnitub kaamera välklambi pesa külge. "Isegi väikese stereomikrofoniga, nagu näiteks Canon DM-E100, on helis võimalik saavutada suur edasminek," räägib Stef.

Kui kasutate salvestamisel pikka objektiivi, soovitab Stef heli jäädvustamiseks kasutada telefoni. "Kui soovite ennast filmida eemalt, seadke telefon helisalvestusrežiimile ja asetage see lähedusse. Plaksutage kolm korda kaamera jaoks, see lihtsustab hiljem tarkvaras heli ja pildi sünkroonimist.“

6. Olge loo jutustamisel objektiivne

Stef Michalak filming his young son as he makes a peace sign at the camera.
Teil pole võimalik jäädvustada iga hetke, seega määrake endale ajalised piirid. Redigeerimisel valige välja oma lemmihetked ja eemaldage ülejäänud, et luua video, mille üle tõeliselt uhke olla.

Pereürituste salvestamisel on seda lihtne jäädvustada liiga suur hulk materjali, kuid Stef soovitab jääda objektiivseks ja seada endale eesmärk. „Võimalus on jäädvustada nii palju kauneid kaadreid, kuid need peavad toetama lugu, mitte olema lihtsalt järgmised kaunid võtted. Filmimisega alustamisel tekib kinnisidee jäädvustada nii palju kui võimalik, kuid nii toimides põlete lihtsalt läbi. Peaksite kaamera kasutamisel leidma mõnusa rütmi ja mitte muretsema selle pärast, et päeva jooksul saaks jäädvustatud iga pisiasi.

„Kui teile on lõpuks kogunenud tundide pikkune videomaterjal, siis määrake endale redigeerimisel ajalimiit, et valmisfilm kestaks vaid mõned minutid, vastasel juhul monteerite lõpuks kokku kolmveerandtunnise materjali. Lõigake materjali seni, kuni alles on jäänud vaid kõige paremad osad.“

Autor: Marcus Hawkins

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde