Shooting a vignette with Nehemias Colindres

Vinjeti filmimine koos Nehemias Colindresiga

Fotograaf ja filmitegija Nehemias Colindres jagab kolme filmikunstialast õppetundi: vinjeti filmimine, nõuanded filmitegijatele ja maailma vaatamine läbi objektiivi.

Stseeni ehk vinjeti, nagu seda reklaamimaailmas nimetatakse, filmimine vajab hoolikat plaanimist ja arusaama, mis põhineb kogemustel.

Pärast tujutahvlite (soovitud efekti visuaalsed näited) ja lühistsenaariumi (vinjetis toimuva kirjalik kirjeldus) loomist peaks teil olema selge, mida täpselt soovite saavutada.

Kavandage piltloos kõik kaadrid, pidades meeles, millist objektiivi konkreetse kaadri jaoks kasutada plaanite. Joonistusoskus ei ole oluline – ka kriipsujukud aitavad vinjeti lõpptulemust ette kujutada.

Hea võib olla kasutada üksikkaadreid teistest filmidest, kui arvate, et sarnane lahendus töötaks teie filmis hästi. Pidage meeles, et see ei ole plagiaat – kõik kunstnikud mõjutavad üksteist. Te ei pruugi küll kunagi filmikunstis revolutsiooni korraldada, kuid võite siiski selle arengusse panustada.

Enne filmimist tuleks kaamera liikumine läbi harjutada ja etappideks jagada ning läbi mõelda, mida stseeniga saavutada soovite.

Järgmiseks peate stseeni näitlejatega läbi harjutama. Olenevalt näitleja kogemustest ja oskustest võin anda talle lihtsaid juhiseid või väljakutse omaenda loomingulisust rakendada. Olenemata näitleja tasemest on teie töö anda talle emotsionaalne või mõtteline motivatsioon.

Ta peab mõistma, mida tema tegelaskuju tunneb. Mulle meeldib juhendada näitlejat stseeni mängimise osas, jättes samas kaamerale piisavalt vabadust toimuvat jälgida. Seejärel üritan jäädvustada varem valmis mõeldud kaadrid, ehkki vahel õnnestub leida ka täiesti ootamatuid pärleid. 

Pärast stseeni ühe võttena filmimist võin teatud lõigud uuesti filmida, kui arvan, et need võiksid töötluses parema tulemuse anda. Valiku teete ise ja see oleneb konkreetse filmi tüübist. 

Järgmiseks valmistun tegelaste suurplaanide filmimiseks. Suurplaanid võivad teie filmile värvi lisada, kuid nende puhul on väga oluline, et näitleja või filmitav tunneks end mugavalt. Andke talle nõuandeid. Mina ütlen tavaliselt näitlejale, et ta vaataks kaamerast eemale, hingaks sisse, vaataks kaamerasse ja hingaks välja. Kui see ei anna soovitud muljet, siis palun tal asendit muuta ja mitmesuguseid poose võtta. Kui mõne võttega ei õnnestu soovitud tulemust saavutada, siis võib olla parem see välja jätta. 

Lõpuks peate vinjeti piisavalt lühikesteks lõikudeks jagama, et seda oleks võimalik efektiivselt monteerida. Võimalik, et see näeb hea välja ühe pika võttena, kuid kui olete kogenud monteerija, võite rakendada oma eripärast stiili. 

Ehkki detailid on olulised, on tähtis ka teada, millal neist lahti lasta ja anda filmitavatele inimestele ja toimuvatele sündmustele vabadust elada ja juhtuda.

Pidage meeles, et kõigi heade režissööride filmide taga on suur mõtte- ja plaanimistöö.