Näpunäited fotode kompositsioonide loomise kohta

Kompositsiooni loomine on protsess, kus otsustate oma subjektide asetuse üle kaadris. Kompositsiooni loomine on fotograafia loominguline osa ja on väga lõbus reeglid selgeks õppida ja seejärel neid rikkuda!

Oma fotode täiustamiseks vaadake üle järgmised punktid ja video ning rakendage ideesid praktikas.

 1. 1. Arvestage oma subjektiga – heade piltide jäädvustamise esimene samm on otsustada, mida soovite pildistada. Hoidke silmad lahti, et leida huvitavaid ja pilkupüüdvaid subjekte. Mida huvitavam subjekt, seda parem foto

 2. 2. Kolmandike reegel – püüdke paigutada oma subjekt kaadri keskosast väljapoole. Paigutades põhielemendid piki kujuteldavaid jooni, mis jagavad kaadri vertikaalseteks ja horisontaalseteks kolmandikeks, saate luua kauneid pilte
  kolmandike reegel

  Georgy Khabarov, The Drowned World
  Keskosast väljas paiknemine ja ümberolev ruum ning väike subjekt kaadris lisavad sellele pildile põnevust ja teravustamispunkti; kanuu värv aga pakub täiuslikku kontrasti veega.


 3. 3. Juhtivad jooned – loomulikud jooned, nagu jalgrajad, rongirööpad, seinad või aiad, võivad püüda vaataja pilku. Samuti on hea, kui teravustamispunkti juures on huvitav subjekt
  juhtivate joontega fotograafia

  Manuel Teixeira, Manhã submersa
  Diagonaalide ristumine lisab sellele pildile tugeva struktuuri; rada pakub juhtivaid jooni, mis tõmbavad tähelepanu kaadrisse kahe figuuri peale, lisades pildile mõõtmeid.


 4. 4. Kadreerimine – oma subjekti paigutamine loomulikku raami, näiteks ukseavasse. Puud, oksad või võlvid võivad samuti olla kasulikud oma subjektile tähelepanu juhtimiseks
  Kompositsiooni kadreerimine

  Mr Tom La, Into the light!
  See foto näitab, kuidas kadreeritud subjekt saab kompositsiooni tõeliselt tugevdada. Kasutades silla vahelt sisenevat valgust ja jäädvustades tumedal tagataustal, koondub kogu tähelepanu subjektile. Pange ka tähele, kuidas Mr Tom La on jäädvustanud nii, et subjekt jääb vasakule ja on ruumi kaadrisse sisenemiseks.


 5. 5. Kaadri täitmine – muutke oma subjekt kaadris suureks, jäädvustades loomariiki ja portreesid. Suumige või minge subjektile lähedale, et eemaldada tühi ruum subjekti ümbert

 6. 6. Liikumisruum – liikuvaid subjekte on kõige parem jäädvustada, kui nende ette jääb ruumi. Näiteks kui pildistate autot, proovige see paigutada kaadri küljele, et sõidukil oleks ruumi kaadrisse siseneda.

 7. 7. Diagonaalid – diagonaalsed jooned lõikavad kaadrit, mõjudes dramaatiliselt ja luues liikumisefekti. Tavaliselt on lainurkvõtetel laiema vaatenurga tõttu tõenäolisemalt diagonaalid. Proovige ka suunata kaamerat üles või alla, et neid jooni rõhutada
  Kompositsiooni diagonaalid

  Mr CYRIL NAMIECH, Soupe campagnarde
  Kaks diagonaali, millest ühe on loonud paadi nurk ja teise joon rohelistest vetikatest, jooksevad läbi kaadri, pakkudes sellele pildile tugevat tagatausta. Ülevalt jäädvustamine ja subjekti veidi keskosast eemale paigutamine täiendavad seda kompositsiooni.


 8. 8. Muutke oma vaatenurka – lisage oma piltidele põnevust, muutes pildistamisasendit. Madala vaatenurga saavutamiseks proovige laskuda ühele põlvele või panna kaamera põrandale. Samuti võite hoida kaamerat kõrgel õhus või püüda leida ülalt-alla suunatud vaatenurka.

 9. 9. Tekstuur, mustrid ja detailid – olenemata sellest, kas jäädvustate maastikke, loodust, arhitektuuri või tegevust, minge lähedale ning otsige tekstuuri ja detaile, et oma piltidele veel üks dimensioon lisada. Värvikontraste, sümmeetriat ja mustreid leidub peaaegu kõiges – hoidke silmad lahti, et selliseid detaile üles leida
  Kompositsiooni tekstuur

  Mr Paulo Dias, lisboa bela com encanto
  Meile meeldib, kuidas terve kaader on täis erksaid värve ja silmapaistev trepp kadreerib kaunilt roosad puuõied. Sellel pildil domineerivad vertikaalsed jooned, luues stabiilsuse tunde. Pange ka tähele, kuidas Mr Paulo Dias on paigutanud juhtiva tänava joone keskosast pisut vasakule.


 10. 10. Mõõtmete tunnetamine – oma piltidele mõõtmete lisamine, et rõhutada stseeni ja lisada teravustamispunkt. See võib osutuda eriti edukaks maastikuvõtete puhul. Selle jaoks on täiuslikud inimfiguurid, kuna need on inimesele kohe ära tuntavad.

Vaadake meie kompositsioonivideot siit:

Proovige valida subjekt ja vaadake, kui palju erinevaid kompositsioone saate luua, kasutades 10 eelnevalt loetletud punkti. Seejärel tehke samast subjektist veel 10 pilti, rikkudes reegleid – näiteks paigutades subjekti täpselt kaadri keskele või muutes selle kaadris väga väikseks, suumides nii palju välja kui võimalik. Tehke kindlasti nii horisontaalseid kui vertikaalseid pilte ja vaadake, millised kõige paremini välja tulevad. Näete peagi, et piltide loomiseks on lõputuid võimalusi ning avastate, milliste kompositsioonitehnikate abil saab huvitavaid fotosid teha.

Inspiratsioon tuli peale? Proovige oma pildile kompositsioon luua ja laadige see meie galeriisse üles, võib-olla kasutame teie pilti järgmises artiklis.