burano-italia-estelle-moreau.jpg

Lainelugu

Käes on kesköö, oled linna südames – surfamiseks on laine olemas!

Kummaline tunne on, kui satud Münchenis esimest korda Eisbachi jõe äärde. Õhtuse linnamelu kohal kostub äkki uskumatu veekohin, rahvast on näha lõõgastumas, üle silla vaatamas – ja see tõmbab enda poole. Piilud üle ääre ja seal nad on, surfarid.

Saksamaal asuv München on olnud jõesurfamise kodu alates 1972. aastast, kui Arthur Pauli esimest korda Floßländel surfas. Ehkki Münchenis on surfamiskohti mitu, lummab vaatajaid kogu maailmast just Eisbach (saksa keeles „jääoja“), mis meelitab surfajaid kohale iga päev. Sellepärast olemegi siin, et jutustada oma uusim „Tulge ja vaadake“ lugu linnasurfaritest.

Isari jõest eraldunud 2 km jõgi voolab läbi Müncheni suurima pargi, Inglise aia. Selline lakkamatu laine tekitati betoonplokkide täpse paigutamisega jõesängi. Samuti aitab omatehtud ajutine laudade ja köite süsteem lainet tegelikult kujundada. Nagu ütleb Alex, üks meie surfaritest: „Ookeani- ja jõelainetel surfamise erinevus on selles, et ookeanis laine lükkab, samas kui jõel laine tõmbab, seega on kaalu jaotus lainel erinev. Kas tundub ohtlik? Noh, see ongi. See koht ei ole algajatele surfaritele – tegelikult oli 2010. aastani Eisbachil surfamine ebaseaduslik ja lainet ähvardas lammutamine, kuni kohalik kogukond taotles selle säästmist.

Siinne kogukond on tihedalt integreerunud ja on ilmne, et lainel surfajad kaitsevad seda tulihingeliselt. Uustulnukaid ei taluta, kuni nad on tõestanud end väiksemal lainel mõnisada meetrit allavoolu. Karina, teine meie surfaritest, kirjeldab vaatepilti järgmiselt: „Kui oled sees, oled sees, ent sisse pääseda on väga raske.“

Hämmastav on jälgida Eisbachi kirjutamata reegleid – surfarite demokraatlikku, korrapärast järjekorras ootamist ja võistluse sõnatut pinget, mida rikutakse ainult selleks, et õnnestunud sooritust laudadele koputamisega tunnustada. Ehkki iga surfar seisab üksi lainel, millel ta üha uuesti sõidab, ühendab laine neid siiski.

Tutvuge meie linnasurfarite interaktiivse elamusega siin.