Luude purustamise mängu Calcio Storico (ajalooline jalgpall), tuntud ka kui Calcio Fiorentino, mängitakse Firenzes ainult juunikuus ja ainult nelja meeskonnaga, mis esindavad linna nelja kvartalit.

Mäng pärineb 15. sajandist ja seda mängisid algselt aristokraadid ja aeg-ajalt isegi valitsev paavst. Sellele omane vägivaldsus pärineb vägivaldsetest aegadest. Perede rivaalitsemine keskaegses Firenzes (kurikuulsate Medicide kodu) muutus sageli kaootiliseks.

Kaasaaegset võistlust – kaks poolfinaali, millele järgneb finaal – peetakse 14. sajandi Santa Croce kiriku liivaga kaetud piazza väljakul.

Reeglid on lihtsad. Viiekümne minuti jooksul pärast kahurilasku proovivad kaks kahekümne seitsmest inimesest koosnevat meeskonda punkti (caccia) saamise eesmärgil saada palli kummaltki poolt mänguväljakut üle 1,2 m (4 jalga) kõrguse aia: ebaõnnestumise korral saab vastasmeeskond pool caccia’t.

Mängijad võivad palli söötmiseks kasutada mõlemat kätt ja jalga ning neil on lubatud oma vastaseid maadlusmanöövritega (või peaaegu kõigi sobivate viisidega) liikumisvõimetuks teha. Verd hakkab paratamatult voolama. Äge temperament lööb välja. Kuid mingil moel säilivad siiski väärikus ja austus.

Võidumeeskond ei tõsta suurt hõbedast karikat, vaid neid premeeritakse auhinnalehmaga.

Mäng Calcio Storico on vaid üks paljastavaid, ebatavalisi ja põnevaid võimalusi, mida maailm pakub, kui olete valmis seda lähemalt uurima, pöörama ümber teise nurga ning liikuma vasakule, kui tavaliselt lähete paremale. Canon kutsub teid avastama ja jäädvustama neid liikumatute ning liikuvate piltidega. Tulge vaatama.